REKLAMA

Zdjęcia z fotoradarów będą wysyłane właścicielom?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 19 listopada 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Zdjęcia z fotoradarów będą załączane do wniosku o wskazanie kierującego pojazdem. Na to przynajmniej wskazują pierwsze ustalenia pomiędzy Rzecznikiem Praw Obywatelskich a GITD.

Fotoradar, jak sama nazwa wskazuje, rejestruje przekroczenie prędkości pojazdu w formie zdjęć, na których oprócz auta widnieją m.in. dane dotyczące prędkości z jaką poruszał się pojazd, ograniczenia prędkości na danym odcinku drogi czy daty i czasu wykonania zdjęcia (pomiaru). Fotografia powinna także przedstawiać przednią część pojazdu aby nie było problemów z określeniem osoby prowadzącej pojazd.

Zobacz: Prawo Jazdy 2016 – wszystkie zmiany i nowości

Od dłuższego czasu do Rzecznika Praw Obywatelskich napływają jednak skargi od kierowców w związku z niezałączaniem do raportu z ujawnionego  wykroczenia  zdjęcia niezbędnego do wskazania osoby kierującej w danym czasie pojazdem. W wielu przypadkach jej ustalenie i wskazanie jest niezwykle trudne a często niemożliwe. Po pierwsze kierowcy w aucie mogli się zmieniać za kierownicą w trakcie podróży, zwłaszcza jeśli trwała ona długo, a po drugie wspomniane wnioski o wskazanie kierującego przychodzą często z kilkumiesięcznym opóźnieniem. W takich sytuacjach nie zawsze można ustalić faktycznego kierowcę. Wskazanie osoby niewinnej jest natomiast jeszcze gorsze bowiem traktowane jest jako przestępstwo a nie wykroczenie.

Zobacz: Zatrzymane prawo jazdy za niepłacone alimenty

Biorąc pod uwagę skalę zjawiska, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie tego problemu do Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Wskazał na potrzebę przesyłania zdjęć wykroczenia już w pierwszej korespondencji kierowanej do właściciela pojazdu lub udostępnianie ich w inny sposób np. w formie elektronicznej.

Zobacz: Mandat dla właściciela auta za niewskazanie kierującego

W odpowiedzi na pismo Rzecznika, Główny Inspektor poinformował go, że obecnie w systemie teleinformatycznym Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym GITD prowadzone są końcowe testy zmierzające do uruchomienia automatycznej wysyłki zdjęć z urządzeń rejestrujących, zgodnie z sugestią Rzecznika – w pierwszej korespondencji adresowanej do właściciela pojazdu. Automatyczna wysyłka zostanie uruchomiona niezwłocznie po zakończeniu testów.

Zobacz: Odmowa przyjęcia mandatu – co robić dalej?

Jest to niezwykle, że organy państwowe posługują się urządzeniami rejestrującymi obraz i mimo to nie udostępniają go jako dowód osobom podejrzanym. Jako redakcja liczymy na to, że ta absurdalna sytuacja jak najszybciej zostanie naprawiona bo trwa już zbyt długo.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności