REKLAMA

Opłaty za przegląd techniczny w 2018 roku nie zmienią się !

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 28 marca 2018
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że nie będzie podwyżki cen przeglądów technicznych pojazdów w 2018 roku. Resort planował, że od maja 2018 roku opłata za badania techniczne miałaby wzrosnąć na skutek waloryzacji. Z pomysłu tego Ministerstwo jednak zrezygnowało. Kara za spóźniony przegląd techniczny będzie jednak wprowadzona!

Aby dostosować polskie prawo do standardów Unii Europejskiej w zakresie m.in. badań technicznych, które opisuje dyrektywa 2014/45/UE, Ministerstwo Infrastruktury planowało wprowadzenie szeregu zmian w zakresie okresowych przeglądów pojazdów. Jedną z nowości miała być m.in. waloryzacja opłat za przeglądy techniczne. Zdaniem przedsiębiorców prowadzących SKP zupełnie nie zrozumiałym jest fakt, że od lat ceny przeglądów kształtują się na tym samym poziomie. Nawet gdy rząd Platformy Obywatelskiej podniósł VAT z 22 do 23 procent opłaty za badania techniczne nie zmieniły się. Ministerstwo przy okazji nowelizacji przepisów chciało ten paradoks „naprawić”, ale ostatecznie wycofało się z tego pomysłu.

Opłaty za przegląd techniczny pojazdów w 2018 roku

W rezultacie od maja 2018 roku cena przeglądu technicznego dla auta osobowego nadal będzie wynosić 98 zł brutto, a nie jak planowano 126 zł. Za badanie okresowe samochodu z instalacją gazową właściciel zapłaci 162 zł, a za motocykla lub motoroweru 62 zł. Do cen tych należy jeszcze doliczyć 1 zł opłat ewidencyjnych. Co więcej, Ministerstwo Infrastruktury wycofało się także z pomysłu, aby właściciele pojazdów, którzy spóźnią się z wykonaniem badania technicznego, mieli wykonywać je w jednej z 16 stacji kontroli współpracujących z Transportowym Dozorem Technicznym.

Kara za spóźniony przegląd techniczny

Resort Infrastruktury utrzymał jednak w mocy przepisy zakładające wprowadzenie kary za wykonanie przeglądu technicznego po terminie. Zatem jeśli właściciel pojazdu spóźni się z wykonaniem jego badania okresowego o więcej niż 30 dni, to zapłaci podwójną stawkę za przegląd czyli 196 zł. Natomiast jeśli spóźnienie nie będzie dłuższe niż 30 dni (np. 28 dni) to badanie zostanie zaliczone tak, jak gdyby zostało przeprowadzone w dniu zakończenia ważności poprzedniego badania.

Z racji powyższych zmian, projekt ustawy przekazano do rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą. Przepisy wejdą w życie 3 miesiące od daty ogłoszenia. Można się zatem spodziewać, że znowelizowane przepisy dotyczące przeglądów technicznych wejdą w życie nie maju, a już raczej w drugiej połowie 2018 r. Warto przy okazji pamiętać, że od 13 listopada za badanie techniczne pojazdu opłata jest pobierana jeszcze przed wykonaniem przeglądu. Więcej na ten temat przeczytacie w poniższym artykule:

Zobacz: Opłata za przegląd techniczny przed jego wykonaniem

13
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
KamilaRafi89alexfrankBarany.. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kamila
Gość
Kamila

Zrobilam przegląd auta na gaz qw terminie ale zarowka byla do wymiany swiatla postojowego i halogenu wiec wyznaczył czas na wymianę i 2 gi termin kontroli w ciagu 2tygodni.Przyjechałam kilka dni po 2tygodniowym terminie i bezcZelnie skasował mnie 2gi raz po całości 162 zl .Ogolem za badanie zaplacilam 324 zl nie ukrywam że jestemm bardzo wzburzona czuje sie oszukana.

Barany..
Gość
Barany..

Pojazd mający 40+ lat, nie ma obowiązku opłacania OC, można trzymać w garażu pod pokrowcem. Ale Przegląd nagle stał się obowiązkowy.. bo inaczej należy się KARA w postaci podwójnej opłaty.. Wytłumaczcie to Obrońcy systemu. Pewnie otrzymam odpowiedź w stylu: ‚-a po co ci taki stary grat, nie lepiej wykupić car sharing lub wziąść na raty nowy?’

Rafi89
Gość
Rafi89

Żółte blachy mają przegląd bezterminowy

Marcin
Gość
Marcin

Pojebalo ich do reszty ja nie bede jezdzil z zagranicy do polski jak mi sie przegląd skonczy.

Kyssy
Gość
Kyssy

Zawsze możesz zarejestrować swoje auto za granicą 😉

darek
Gość
darek

to wielkie nieporozumienie nie dosc ze trzeba bulic oc za pojazd ktory nie jest uzywana to teraz kara z przekroczenie 30 dni to jakies szalenstwo idiotyzm, sa ludzie przacujacy a granicami kraju i zwyczajnie nie moga sobie tak smgac do kraju bo wlasnie ich stojace pod domem auto traci ważnosc badan technicznych, ktoś tu sobie zwyczajnie robi jaja albo jego mózg wypełniony jest odchodami

Molten
Gość
Molten

Poprosisz kogoś z rodziny lub znajomego, aby podjechał Twoim autem na przegląd i po sprawie. Nie rób sztucznych problemów.

frank
Gość
frank

pojebało cie?? nie mam kogo prosic i nikt nie podjedzie..i co ??

alex
Gość
alex

i wejdziesz na wyższa stawke 🙂 nic się nie dzieje… Nie rozumiem. Państwo musi z czegoś żyć!

Janusz
Gość
Janusz

Mam dwa samochody kolekcjonerskie, stoją w garażu nie użytkowane, jak mam pojechać na przegląd skoro jest to narazie technicznie nie możliwe?? Dlaczego wszystkich hobbystów restaurujących zabytkowe motocykle/samochody wyzywa się od ‚zapominalskich’ , ‚gapiostwa’ , ‚cwaniaków’ i karze podwójną opłatą?? w przypadku LPG to już będzie spora kasa.

KarolK
Gość
KarolK

kolecjonerski wóz w gazie?

michał
Gość
michał

Astra F.

Aktualności