REKLAMA

Okresowe szkolenia kierowców także przez internet!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 11 lutego 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Zdalne szkolenia kierowców zawodowych przez internet ma umożliwić nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, dokument trafił już do konsultacji międzyresortowych. Jakie zmiany czekają kierowców zawodowych? Czy ułatwią one im zdobywanie uprawnień?

Do prac międzyresortowych trafiła nowelizacja ustawy dotycząca szkoleń kierowców zawodowych i kandydatów na kierowców zawodowych. Jej zapisy zezwalać mają m.in. na to, aby ośrodek szkolenia mógł prowadzić część szkoleń w formie nauczania na odległość, po spełnieniu określonych wymagań i za zgodą wojewody.

Szkolenia kierowców zawodowych czekają zmiany!

Zmodyfikowane przepisy zakładają, że podczas kursów kwalifikacyjnych i szkoleń okresowych program zostanie uzupełniony o dodatkowe zagadnienia w zakresie m.in. urządzeń elektronicznych i mechanicznych, takich jak:

  1. system stabilizacji toru jazdy (ESP),
  2. zaawansowane systemy hamowania awaryjnego (AEBS),
  3. układ przeciwdziałający blokowaniu kół podczas hamowania (ABS),
  4. systemy kontroli trakcji (TCS) i systemy monitoringu w pojeździe (IVMS)

oraz inne zatwierdzone do użytku urządzenia wspomagania kierowcy lub układy automatyki.  Jak podaje resort:

Szczególny nacisk podczas kursów kwalifikacyjnych i szkoleń okresowych będzie kładziony na znaczenie takich elementów jak: przewidywanie zachowania uczestników w ruchu drogowym, zachowanie odpowiedniej odległości od innych pojazdów i wykorzystanie dynamiki pojazdu, stała prędkość, płynna jazda i odpowiednie ciśnienie w oponach

W ramach szkoleń kursanci mają poznać też działanie inteligentnych systemów transportu, które poprawiają efektywność prowadzenia pojazdu oraz umożliwiają lepsze planowanie trasy, umiejętności przewidywania i oceny zagrożeń w ruchu drogowym oraz dostosowania się do nich.

Zobacz: Potrącenie pieszego mimo przepisowej jazdy: kiedy kierowca zostanie ukarany?

Ministerstwo Infrastruktury podkreśla przy tym, że aby dostosować program szkoleń okresowych do potrzeb kierowców oraz firm ich zatrudniających, będzie możliwe uzgodnienie pomiędzy ośrodkiem szkolenia i osobą szkoloną przeprowadzenia takich modułów zajęć, które będą jej najbardziej potrzebne podczas wykonywania zawodu.

Zmiany zasad kształcenia kierowców zawodowych

Nowelizacja przepisów zakłada także zmiany w przepisach ustawy o transporcie drogowym dotyczące warunków i sposobu szkolenia osób zamierzających lub wykonujących przewóz drogowy na stanowisku kierowcy. Mają one na celu podniesienie efektywności szkoleń, uproszczenie i zwiększenie transparentności zasad przeprowadzania testu kwalifikacyjnego oraz wprowadzenia ułatwień w wykonywaniu przewozu drogowego dla niektórych kierowców.

Planowane jest wprowadzenie profilu kandydata na kierowcę dla osoby zamierzającej przystąpić do kursu kwalifikacyjnego lub szkolenia okresowego, ustandaryzowanie dokumentów stosowanych na szkoleniach czy przeniesienie miejsca przeprowadzenia testu kwalifikacyjnego do wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego (obecnie test jest przeprowadzany przez komisję powołaną przez wojewodę w ośrodku szkolenia).

Zobacz: Elektroniczne e-prawo jazdy zostanie wprowadzone jeszcze w 2020 roku!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności