REKLAMA

Sportowa Toyota GR Corolla będzie rywalem VW Golfa R?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Avarvarii · Dodane: 12 lutego 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Sportowa Toyota GR Corolla będzie mieć silnik 1.6 Turbo z GR Yarisa oraz napęd 4×4? Niewykluczone! Z przecieków prasowych wynika, że ma ona rywalizować z takimi jak Volkswagen Golf R czy Ford Focus RS. W przeciwieństwie do konkurencji, GR Corolla nie będzie jednak musiała być hybrydą. Tylko czy na pewno będzie mocniejsza niż GR Yaris?

W ostatnich latach Toyota próbuje odbudować swój dynamiczny wizerunek sprzed lat. Po tym jak skupiła się na hybrydach oraz trwałych, ale mało pociągających modelach aut, zaczęła zniechęcać do siebie młodszych wiekiem kierowców. Żeby zmienić ten wizerunek, w ciągu ostatnich 12 miesięcy Toyota zaprezentowała kilka sportowych modeli jak nowożytną wersję Supry czy wręcz spektakularną wersję GR Yarisa z zaawansowanym napędem 4×4. Teraz pojawiła się informacja, że do 2023 roku Toyota wprowadzi na rynek sportową Corollę! A przecież wiele też się mówi o nowej generacji MR2 oraz GT86.

Toyota GR Corolla z silnikiem 1.6 Turbo i napędem 4×4

Oczywiście najwięcej emocji wzbudza układ napędowy GR Corolli. Na chwilę obecną nie ma żadnych potwierdzonych informacji na ten temat, ale w kuluarach mówi się, że najbardziej prawdopodobnym jest wybór 3-cylindrowego silnika 1.6 Turbo z GR Yarisa. W zależności od rynku, na którym jest on sprzedawany, jego moc sięga od 261 KM (EU) aż do 272 KM (USA, Japonia). Na pewno nie będzie to auto z napędem hybrydowym, bo po pierwsze Toyota ma duże rezerwy związane z karami za przekroczenie norm emisji spalin (dzięki licznemu gronu hybryd) i nie musi się w tym zakresie ograniczać a po drugie, chcąc zmienić wizerunek marki, musi postawić na bezkompromisowy układ napędowy.

Toyota GR Corolla i wizualizacja przygotowana przez Avarvarii

Moc prawdopodobnie będzie przenoszona na wszystkie cztery koła, co ma uczynić Corollę nie tylko wszechstronniejszym, ale i dającym więcej wrażeń autem. W związku z tym wielu traktuję ten model jako rywala VW Golfa VIII R czy Focusa IV RS, które także posiadać mają napęd 4×4. Sęk w tym, że podobno nowa GR Corolla nie będzie mocniejsza od GR Yarisa. To ten drugi ma być totalnie bezkompromisowym hot hatchem w gamie Toyoty. Corolla ma mieć motor o mocy zredukowanej do około 250 KM. Opcja ta wydaje się trochę mało prawdopodobna biorąc pod uwagę fakt, że nawet dzisiejsi oponenci Corolli są znacznie mocniejsi. Dla porównania nowy Ford Focus ST ma 280 KM, zmodernizowane Renault Megane RS 300 KM, a Honda Civic Type-R aż 320 KM. Naszym zdaniem by GR Corolla miała szanse rywalizować w klasie hot hatchy, będzie musiała mieć moc co najmniej 290-300 KM. Pytanie tylko, czy za 3 lata nie będzie to za mało? Zobaczymy!

Zobacz: Sportowa Toyota Yaris GR oficjalnie! Prawdziwe daily WRC!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności