REKLAMA

Toyota GR Supra z silnikiem 2.0 Turbo 258 KM od BMW!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 20 stycznia 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nowa Toyota GR Supra 2.0? To nie żart. Auto wyposażone w silnik 2.0 Turbo od BMW będzie osiągać moc 258 KM i mieć tylko 4 cylindry. Ma jednak mieć dobre osiągi i prowadzić się lepiej niż wersja z silnikiem 3.0 Turbo. Pierwsze 200 sztuk Supry 2.0 L będzie można wybrać jako wersja Fuji Edition. Zobacz czym się będzie ona wyróżniać.

Toyota GR Supra to pierwszy globalny model rozwinięty przez TOYOTA GAZOO Racing, sportowe ramię Toyoty. Najpierw na rynku pojawiła się wersja z 3-litrowym silnikiem BMW o mocy 340 KM. Już w marcu tego roku gamę uzupełni jej słabsza, 2-litrowa odmiana. Co ciekawe, to także będzie jednostka z Bawarii. Zdaniem Japończyków, nowa jednostka napędowa ma poszerzyć grono potencjalnych klientów, a  jej niższa masa i mniejsze wymiary mają poprawić balans auta, a tym samym prowadzenie Supry.

Toyota GR Supra z silnikiem 2.0 Turbo od BMW

Pod maską słabszej wersji Supry trafił zaledwie silnik 2-litrowy, turbodoładowany o mocy 258 KM. Ma tyko 4 cylindry, bezpośredni wtrysk paliwa i turbosprężarkę typu twin scroll. Osiąga moc 258 KM i maksymalnie 400 Nm momentu obrotowego. Napęd przenosi na tylne koła poprzez 8-biegowy automat ZF 8HP 51. Parametry te wskazują na to, że jest to jednostka BMW, stosowana m.in. w serii 3. Tym bardziej, że maksymalny moment obrotowy uzyskiwany jest dokładnie w tym samym zakresie prędkości obrotowych czyli 1550–4400 obr./min. Nawet katalogowe osiągi są bardzo zbliżonej do bawarskiego sedana. Toyota Supra 2.0 Turbo przyspiesza 0-100 km/h w 5,2 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 250 km/h.

Zobacz: Toyota wznawia produkcję części do Supry A70 oraz A80!

Mniejsze wymiary nowej jednostki napędowej i niższa jej masa zdaniem przedstawicieli Toyoty, wpłynęły korzystnie na prowadzenie samochodu. Toyota Supra z tym silnikiem jest o 100 kg lżejsza od swojego „trzylitrowego” odpowiednika. Bardziej kompaktowe rozmiary silnika pozwoliły go umieścić bliżej środka pojazdu, co z kolei przełożyło się na idealny rozkład mas pomiędzy osiami (50:50). A to jak wiemy, zapewniać ma precyzyjniejsze reakcje auta na polecenia kierowcy i lepsze zachowanie samochodu w szybko zmieniających się po sobie zakrętach.

Zwinność i stabilne prowadzenie w zakrętach były naszymi priorytetami. Pracowaliśmy nad obniżeniem masy auta, chcąc uzyskać idealny rozkład mas. To było duże wyzwanie, ale żadne kompromisy nie wchodziły w grę

­­­­– powiedział Tetsuya Tada, główny inżynier GR Supry. Co ważne, nowa 2-litrowa GR Supra ma tzw. złotą proporcję, czyli najlepszy możliwy stosunek rozstawu osi do rozstawu kół, co pozwala zapewnić optymalne prowadzenie. We wszystkich modelach GR Supry ta proporcja wynosi 1,55.

Toyota Supra 2.0 Fuji Speedway – edycja limitowana

Wprowadzeniu do sprzedaży dwulitrowej Toyoty GR Supry będzie towarzyszyć limitowana edycja Fuji Speedway. To auto będzie wyróżniać się wyjątkowym białym metalicznym lakierem z kontrastującymi czarnymi, matowymi, 19-calowymi kołami i pomalowanymi na czerwono lusterkami. We wnętrzu deska rozdzielcza zawiera wstawki z włókna węglowego oraz obicia z czarno-czerwonej Alcantary. Kolorystyka nawiązuje do oficjalnych barw zespołu TOYOTA GAZOO Racing. Edycja limitowana Fuji Speedway zawiera również aktywny dyferencjał, adaptacyjne zawieszenie i sportowe hamulce, które zwiększą potencjał auta.

Toyota Supra Fuji Speedway

Toyota GR Supra w limitowanej edycji Fuji Speedway będzie oferowana tylko na początku sprzedaży dwulitrowej wersji auta w Europie, a liczba egzemplarzy została ograniczona do 200.

Sprzedaż nowej Toyoty GR Supra

Powrót legendarnej sportowej nazwy do gamy Toyoty dzięki piątej generacji GR Supry był jednym z najbardziej oczekiwanych i udanych rynkowych debiutów 2019 roku. Po prezentacji produkcyjnej wersji samochodu na salonie w Detroit, od marca rozpoczęto przyjmowanie zamówień, a pierwsze auta trafiły do klientów w maju.

Samochód wzbudził duże zainteresowanie w Europie, gdzie do końca 2019 roku sprzedano 1 150 egzemplarzy, z czego aż 95 procent stanowiły najwyższe wersje wyposażenia.

Zobacz: Toyota Supra Mk V – oficjalne dane techniczne, zdjęcia, osiągi!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności