REKLAMA

Honda chce wydłużyć życie silników spalinowych

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Honda · Dodane: 6 marca 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Honda twierdzi, że silniki spalinowe będą dłużej w użyciu niż do 2035 roku. Koncerny biorą pod uwagę różne scenariusze i różne technologie. Jednym z pomysłów podzielił się szef Hondy, Toshihiro Mibe.

Toshihiro Mibe, prezes Hondy i jednocześnie doświadczony inżynier i ekspert od silników spalinowych, wyraził swoją opinię na temat ich przyszłości podczas wizyty w fabryce Hondy w Marysville, Ohio. Japończycy ogłosili również plany inwestycyjne w alternatywne źródła napędu, w tym co najmniej 40 miliardów dolarów do 2030 roku. Honda ma za cel, aby hybrydy i pojazdy elektryczne stanowiły 40% jej całkowitej sprzedaży do końca dekady. Mibe, choć nie jest fanem elektryfikacji, uważa, że musi oddzielić swoje osobiste uczucia od potrzeb biznesowych. W porównaniu z Volkswagenem, który planuje przejść na wyłącznie elektryczne samochody do 2030 roku, cele Hondy wydają się mniej radykalne. Do tego Japończycy widzą szansę dla pojazdów spalinowych.

Odejście od silników benzynowych? Nie tak szybko

Prezes Hondy przewiduje całkowite przejście na alternatywne źródła napędu dopiero w 2040 roku, a niektóre pojazdy, w tym ciężarowe i sportowe, będą jeszcze przez długi czas korzystać z silników spalinowych. Ma to być możliwe dzięki specjalnym paliwom syntetycznym dopasowanym do surowszych norm emisji spalin. Ale pojazdy elektryczne mają szybko zwiększać swój udział w rynku. Do końca dekady Honda planuje wprowadzenie trzydziestu różnych modeli elektrycznych, a już w 2024 roku fabryka General Motors w Tennessee rozpocznie produkcję dwóch elektrycznych crossoverów Hondy na platformie Ultium. Bo co ciekawe, platforma Ultium to produkt General Motors, który Honda postanowiła wykorzystać w swoich modelach na prąd.

Aby osiągnąć własne cele, japońska firma utworzyła też samodzielną jednostkę biznesową, która będzie zajmować się rozwojem pojazdów elektrycznych i akumulatorów oraz prawdopodobnie stacji ładowania. Oprócz tego Japończycy pracują nad nowymi technologiami, takimi jak e-paliwa, które pomogą utrzymać silniki spalinowe w użyciu przez kolejne dekady.

Honda razem z General Motors?

Warto zauważyć, że korelację z zachodnimi koncernami Honda zamierza pogłębiać w obszarze elektryfikacji. Japońska firma planuje wejść na rynek elektryczny poprzez wprowadzenie nowej platformy e:Architecture w 2026 roku oraz zaangażowanie się w projekt tanich samochodów na prąd we współpracy z General Motors do 2027 roku. Ponadto, wraz z LG, otworzą „gigafabrykę” w Stanach Zjednoczonych w 2025 roku, która będzie produkować nowe akumulatory dla samochodów na rynek północnoamerykański.

Zobacz: BMW wprowadzi nowe silniki benzynowe i diesla, w tym R6 oraz V8!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności