Rejestrowanie auta po nowemu – idą zmiany i nowości!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 22 lipca 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Zmiany dotyczącą rejestrowania pojazdów to kwestia czasu. Projekt nowelizacji PoRD zakłada szereg zmian. Nowością jest np. rejestrowanie auta w salonie samochodowym albo wycofanie z użytku karty pojazdu czy naklejek legalizacyjnycyh. Ale to nie koniec. Zmiany są spore i obejmują szereg spraw związanych z rejestracją pojazdu,

Sejmowa komisja infrastruktury pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który przewiduje m.in. cyfryzację rejestracji pojazdów, możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego na wniosek właściciela oraz zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. Zmiany są poważne i obejmują szeroki zakres spraw, ale nadal są obszary gdzie będzie można poprawić prawo.

Zarejestrowanie samochodu – zmiany będą spore!

Projekt (póki co), który został przedłożony przez Ministra Infrastruktury, powstał we współpracy z Ministrem Cyfryzacji, jako element tzw. pakietu deregulacyjnego. Czego dotyczy? Przede wszystkim zakłada, że kierujący pojazdami, posiadający polskie prawo jazdy będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Poza tym, rejestracja pojazdu będzie mogła zostać wykonana przez internet. Ale to nie koniec, bo kolejne elementy projektu zmian są jeszcze ciekawsze.

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego

Wśród nowości jest m.in. zapis prawny, który ma na celu sprawić, że kierowcy nie będą musieli wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy wypełnione zostaną wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego. Uproszczeniem w procedurze rejestracji pojazdów będzie zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika.

Projektowana nowelizacja ustawy przewiduje ponadto wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania.

Możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego

W projekcie zaproponowano także wprowadzenie możliwości zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Dużym ułatwieniem dla właścicieli pojazdów ma być wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu. Proponowana zmiana przewiduje, że jeśli od ostatniej rejestracji pojazdu nie nastąpiła zmiana własności, nie będzie obowiązku przedkładania do rejestracji dowodu własności pojazdu.

Rejestracja auta w salonie sprzedaży

Kolejną nowością jest wprowadzenie możliwości załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. Rozwiązanie to ma ułatwić proces rejestracji, zaoszczędzi czas nabywcy, a także umożliwi mu odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży, w przypadku zlecenia wniosku o rejestrację przez salon sprzedaży drogą elektroniczną.

Zobacz: Sprzedaż samochodów marki McLaren spadła o prawie 70 procent!

Przepisy projektowanej ustawy umożliwią zwrot zatrzymanego elektronicznie przez organ kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) przez stację kontroli pojazdów. Według projektodawców, rozwiązanie to wyeliminuje konieczność zwracania się kierowcy o zwrot dokumentu np. do urzędu lub też jednostki organu, który zatrzymał dokument.

Zobacz: Podniesienie DMC pojazdu dla kierowców z kat. B możliwe już od 2021 roku

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności