REKLAMA

Zobacz jak można obniżyć wysokość akcyzy od samochodu w 2017 roku!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 1 grudnia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Aby obniżyć wysokość nowej akcyzy od samochodu w 2017 roku, będzie można skorzystać z opinii rzeczoznawcy, który ustali na podstawie zużycia auta tzw. dodatkowy współczynnik deprecjacji. Przedstawiamy wzór na akcyzę od auta uwzględniający zużycie samochodu.

Dnia 29 listopada 2016 roku przedstawiciele Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, Komisji Infrastruktury oraz Komisji Ustawodawczej poparli projekt zmian podatku akcyzowego od samochodów sprowadzanych z zagranicy. Teraz projekt ten trafi do Senatu, następnie do Sejmu (o ile Senatorowie nie będą mieli do niego uwag). Nowe stawki akcyzy będą liczone nie na podstawie wartości pojazdu, ale będą uzależnione od rocznika auta, normy emisji spalin (EURO), którą on spełnia oraz pojemności skokowej jego silnika. Dokładną wysokość stawek wraz ze wzorem służącym liczeniu akcyzy od aut rejestrowanych w Polsce w 2017 roku znajdziecie poniżej:

Zobacz: Nowa akcyza 2017 od samochodów – mamy wzór do jej liczenia!

Dziś chcemy Wam przedstawić pewną nowość, jaka pojawiła się w projekcie zmian w podatku akcyzowym na 2017 rok. Nowe przepisy mają bowiem uwzględniać także tzw. ponadnormatywne zużycie pojazdu. Jeśli samochód będzie np. uszkodzony lub jego stan będzie wyraźne wskazywał na istotne zużycie, to nabywca takiego auta będzie mógł skorzystać z opinii rzeczoznawcy, na bazie to której wysokość akcyzy od sprowadzonego auta będzie mogła zostać dodatkowo obniżona. Służyć temu będzie dodatkowy wzór oraz oczywiście dodatkowe wskaźniki deprecjacji (DD).

Standardowy wzór na liczenie akcyzy od auta w 2017 roku

Standardowy wzór na nową akcyzę wygląda następująco:

P = S x (1 – D)

gdzie:

P – szukana kwota akcyzy wyrażona w polskich złotówkach;

S – stawka akcyzy uzależniona od rocznika auta lub normy emisji spalin, które ono spełnia;

D- współczynnik deprecjacji

Dodatkowy współczynnik deprecjacji

Jednak na wniosek podatnika, który w ciągu 14 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej lub przyjęcia zgłoszenia celnego, właściwy naczelnik urzędu celnego w drodze decyzji może obniżyć kwotę akcyzy obliczoną wcześniej za pomocą powyższego wzoru, stosując wzór z tzw. dodatkowym współczynnikiem deprecjacji:

P = S x [1 – (D+DD)]

w którym

P – to kwota akcyzy wyrażona w polskich złotych;

S – stawka akcyzy uzależniona od rocznika auta i normy EURO;

D – współczynnik deprecjacji;

DD – dodatkowy współczynnik deprecjacji.

Dodatkowy współczynnik deprecjacji ustalany jest w zależności od stopnia ponadnormatywnej utraty wartości samochodu w stosunku do współczynnika D.

Stopień ponadnormatywnej utraty wartości samochodu w stosunku do współczynnika deprecjacji Dodatkowy współczynnik deprecjacji (DD)
do 10 % 0
11% – 20% 0,05
21% – 30% 0,07
31% – 40% 0,09
41% – 50% 0,11
powyżej 50% 0,13

Obniżenie wysokości akcyzy – przykłady

Jak bardzo może się zmienić wysokość nowej akcyzy po uwzględnieniu ponadnormatywnej utraty warości samochodu? Zobaczmy to na przykładzie Audi A6 ze stycznia 2007 roku, z silnikiem 3.0 TDI 240 KM (2967 cm3) oraz maksymalnym stopniem zużycia (ponad 50%). Zakładamy, że wysokość akcyzy liczymy na dzień 15 stycznia 2017 roku,  a wiek auta to tym samym 10 lat czyli 120 miesięcy.

Standardowa wysokość akcyzy wyniosłaby zatem :

P = S x (1 – D) = 32 000 zł x (1-0,78) = 7040 zł

Uwzględniając dodatkowy współczynnik deprecjacji DD:

P = S x [1 – (D+DD)] = 32 000 zł x [1 – (0,78 + 0,13)] = 2880 zł, ale

trzeba jednak pamiętać, że jeśli suma współczynnika deprecjacji i dodatkowego współczynnika deprecjacji przekracza 0,90 to będzie stosowany współczynnik deprecjacji w wysokości 0,90. W powyższym przykładzie suma współczynników deprecjacji wynosi 0,91 dlatego należy go ograniczyć do 0,90. Akcyza wyniesie zatem :

P = S x [1 – (D+DD)] = 32 000 zł x [1 – (0,78 + 0,13)]=32 ooo zł x (1 – 0,90) = 3200 zł

Różnica w wysokości podatku akcyzowego jest zatem całkiem wyraźna, bo przekracza ponad 50 procent. I jest to pewnie jakaś furka w tych przepisach. Pytanie tylko czy rzeczoznawca przysłany z urzędu do wyliczenia wskaźnika ponadnormatywnej utraty wartości samochodu, faktycznie będzie w stanie prawidłowo ją określić. I czy nieuczciwi handlarze nie będą wykorzystywali tego narzędzia w złym celu. Więcej na temat tego jak prawidłowo liczyć nową akcyzę od aut przeczytacie w poniższym materiale:

Zobacz: Nowa akcyza 2017 od samochodów – mamy wzór do jej liczenia!

Jeśli chcesz być na bieżąco w temacie akcyzy na samochody, polub nasz profil na Facebooku. Dzięki temu będziesz wiedział o wszelkich zmianach najszybciej. Nasz profil DailyDriver.pl

8
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
HANKAReneTomaszRadekHanka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rene
Gość
Rene

a jak jeszcze wprowadzą wysoką akcyzę na busy to uderzą w micro, małe i średnie firmy które się poruszają właśnie takimi dostawczakami.

Rene
Gość
Rene

Nic tylko rejestrować samochody i firmy w Czechach. Tam nie ma żadnej akcyzy czy tłumaczeń dokumentów. Po prostu idziesz do odpowiednika naszego wydziału komunikacji zostawiasz papiery np. francuskie płacisz około 60E i dostajesz ładny dowód rejestracyjny w kształcie naszego prawa jazdy i gotowe nieważne jaki silnik jaka pojemność.

Tomasz
Gość
Tomasz

PiSowska ściema z obniżaniem i uporządkowaniem akcyzy. Szukają pieniędzy na 500+ dla nawet ukraińców i na nowe zabawki dla psychola Macierewicza (drony, patrioty itp.) bo przecież na wojne z Rosja trzeba sie zbroić i szykować!!!!
PO to złodzieje a PiS to idioci!!!!

Radek
Gość
Radek

tylko pewnie pis ustanowi samych,, swoich „rzeczoznawców którzy bendą kosic kasę na opiniach a potem i tak wszyscy dostaniemy wezwania gdyż urzędnicy wytoczą nam postępowania wyjaśniające

DZIKI KRAJ!!!!!!!!!!!

Barabasz
Gość
Barabasz

No i znowu furtka na sprowadzanie aut powypadkowych, które później są w Polsce sprzedawane jako bezwypadkowe z pełną dokumentacją. Ręce opadają.

Hanka
Gość
Hanka

Kupisz w salonie samochodowym, masz gwarancję.

HANKA
Gość
HANKA

Masz rację. Kupisz nowe, wyrzucisz na śmietnik. Cóż za inteligentny wpis.

Aktualności