REKLAMA

Co oznacza nazwa Jeep? Jak powstała? Sprawdzamy jej pochodzenie

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 4 września 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nazwa Jeep to nie tylko amerykańska marka aut, ale i synonim aut terenowych. Sławetny „dżip” stał się określeniem wszystkiego, co porusza się w ciężkim terenie. Jakie jest pochodzenie nazwy Jeep, jak powstała i skądś się wzięła? Teorii jest kilka i dziś przedstawimy te oficjalne.

Kiedy powstała marka Jeep? Stało się to 15 lipca 1941 roku, prawie pięć miesięcy przed przystąpieniem Stanów Zjednoczonych do II Wojny Światowej, kiedy to rząd amerykański podpisał kontrakt z Willys Overland na dostarczenie armii nowego ćwierćtonowego pojazdu wielofunkcyjnego. Nie ma jednak pewności, co do samego pochodzenia nazwy Jeep, która ostatecznie wykroczyła poza granice marki i stała się synonimem samochodów o terenowym charakterze.

Pochodzenie nazwy Jeep – jest kilka teorii

Pierwsza teoria dotycząca pochodzenia nazwy Jeep powiązana jest z oficjalnymi dokumentami i oznaczeniami wojskowymi armii amerykańskiej. Ówczesny Departament Wojny Stanów Zjednoczonych, określił ścisłą specyfikacje i wymagania dotyczące stworzenia „pojazdu wielofunkcyjnego” na potrzeby wojska. Zgodnie z tą legendą, „General Purpose Vehicle” z oryginalnego dokumentu został zmieniony w późniejszych „papierach” i nieformalnych rozmowach na bardziej zwięzłe „GP” (wymawiane jako Gi Pi). Stąd już był tylko krok do nazwania Willysa Oveland MB „Jeepem”, który był oryginalną nazwą modelu.

Zobacz: Test Jeep Gladiator 3.0 V6 Diesel

Druga hipoteza również wskazuje na związek ze środowiskiem wojskowym. Wydaje się, że w slangu niektórych jednostek amerykańskiej armii każdy typ pojazdu był określany jako „Jeep”. I chociaż nie ma na to żadnych dowodów w postaci dokumentów, to potwierdzeniem tej teorii może być fakt, że w latach dwudziestych XX wieku słowo „jeepers” zaczęło być używane w potocznym amerykańskim angielskim. Używano go, aby podkreślić tak wielkie zaskoczenie, jak wyrażane przez żołnierzy, którzy testowali osiągi swojego Jeepa.

Pochodzenie nazwy Jeep nie jest jasne, ale dziś to ikona i synonim auta terenowego. Coś jak adidasy, które zrewolucjonizowała marka Adidas. 

Terenowy charakter Jeepa Willysa był źródłem trzeciej historii o jego nazwie. W tamtych latach ogromną popularnością cieszył się komiks Popeye, a na jego podstawie powstawały również seriale radiowe, filmy, albumy… Jeden z jego bohaterów nazywał się Eugene… the Jeep. Był to dziwny zwierzak z wielkim nosem, który potrafił zakraść się w każde miejsce i rozwiązać wszelkiego rodzaju problemy. Podobieństwo do Jeepa było oczywiste, a marka nie wahała się wykorzystywać tego bohatera kreskówek w różnych kampaniach reklamowych. Która wersja jest prawdziwa? Pewnym jet tylko to, że Willys Overland opatrzył znakiem towarowym nazwę „Jeep” w 1950 roku, dając początek jednej z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych marek w świecie motoryzacji.

Zobacz: Jeep Avenger 1.2 GSE 100 KM – pierwszy test za nami

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności