REKLAMA

Kto musi mieć dokumenty od auta przy sobie mimo zmian w prawie?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 1 października 2018
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Od 1 października nie trzeba mieć przy sobie dokumentów od auta czyli dowodu rejestracyjnego i druku ubezpieczenia OC. Są jednak pewne wyjątki od tego zapisu. Kiedy trzeba mieć dokumenty samochodu w trakcie kontroli drogowej?

Od 1 października kierowcy, którzy poruszają się autem pod drogach Rzeczpospolitej Polskiej nie muszą posiadać przy sobie dokumentów od samochodów czyli dowodu rejestracyjnego oraz druku potwierdzającego opłacenie polisy OC. Stało się to dzięki wprowadzonej przez rząd PiS nowelizacji ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r., poz. 957). Choć w mediach jest o tym naprawdę głośno, to mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nie każdy może poruszać się autem bez dokumentów pojazdu.

Kto  musi mieć dokumenty od auta przy sobie?

Wbrew temu co się powszechnie sądzi są bowiem  sytuacje, kiedy to kierowca danego pojazdu (auta, motocykla czy np. ciągnika) musi mieć zarówno jego dowód rejestracyjny, jak i poświadczenie zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Ustawa mówi wyraźnie, że obowiązek ten dotyczy osób, które prowadzą pojazd zarejestrowany poza granicami Polski (co ma związek z zasięgiem bazy danych CEPiK). Pewnie wydaje się Wam, że dotyczy to głównie obcokrajowców. Sęk w tym, że nie tylko.

Od niespełna 10 lat rośnie grono Polaków, którzy rejestrują swoje firmy poza granicami kraju, a tym samym rejestrują też tam i auta należące do ich firm. Wystarczy przespacerować się specyficznymi ulicami Warszawy takimi jak Żurawia, Hoża czy Krucza by dostrzec, jak wiele jest tam aut zarejestrowanych w Czechach, a które należą do Polaków. Wszyscy oni musza mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu i jego ubezpieczenie.

Co grozi za brak dowodu rejestracyjnego?

Karą za brak dowodu rejestracyjnego czy poświadczenia zawarcia polisy OC w trakcie kontroli drogowej jest 50-złotowy mandat za każdy z brakujących dokumentów.  Trzeba przy tym pamiętać, że jeśli pojazd nie spełnia w chwili kontroli wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego, to uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu rejestracyjnego w systemie informatycznym bez konieczności fizycznego zatrzymania jego blankietu. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma – podobnie jak dotychczas – pokwitowanie.

Posiadanie dokumentów auta a profesjonalne tablice i dowód rejestracyjny

Zmiany w zakresie posiadania wymaganych w trakcie jazdy autem dokumentów zostaną wprowadzone etapami. Od 11 lipca 2019 roku osoby, które wykonywać będą pojazdem jazdy testowej z wykorzystaniem profesjonalnego dowodu rejestracyjnego i profesjonalnych tablic rejestracyjnych, będą zobowiązane mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu (pozwolenie czasowe lub po prostu dowód rejestracyjny). To jednak dopiero od przyszłego roku. Póki jednak Policjanci nie oswoją się z nowymi przepisami drogowymi, radzimy mieć wszystkie dokumenty przy sobie!

Zobacz: Profesjonalne tablice rejestracyjne – jedna tablica do wielu aut!

7
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
pppppKaszotJanusz 2JanuszViper Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janusz
Gość
Janusz

Komu tak naprawdę jest na rękę takie ‚udogodnienie’ ? Złodziejom samochodowym.. teraz mogą bez stresu jechać skradzionym autem, bo przy ewentualnej kontroli przecież żadnych dokumentów nie muszą okazywać, pan policjant sprawdzi tylko czy jest OC i przegląd i pożyczy szerokiej drogi panie złodzieju!! Kolejny przykład ograniczenia umywłowego ustawodawców, nie są wstanie sobie wyobrazić ze ktoś może przebywać np 2 tygodnie na wyjeździ służbowym lub poprostu mieszkać poza miejscem garażowania swojego auta. Kto prosił o takie ‚udogodnienia’ dlaczego nie robią żadnych konsultacji społecznych?? Debile..

Janusz 2
Gość
Janusz 2

Jesteś głupi czy tylko udajesz? Jeżeli zgłosisz kradzież samochodu odrazu trafie to do Cepik…

ppppp
Gość
ppppp

nie trafi do cepiku mamy świetny system, natomiast trafi stan licznika przy tej kontroli 🙂

pinczer
Gość
pinczer

Czyli polskie Lambo i Ferrari z Czech muszą targać kwity od auta ze sobą 😀 dobrze tak cwaniakom! I jeszcze powinni naliczyc im dodatkowy podatek za korzystanie z aut zarejestrowanych poza Polska

porschegts
Gość
porschegts

a ty *** cebulaku pewnie latasz pasierbem 1.9 tdi i jedyne co mozesz to popatrzeć sobie na takie auta.

Viper
Gość
Viper

Passat TDI 1.9 to piękne auto 😀 niektórzy mogą sobie pomarzyć o takim

Kaszot
Gość
Kaszot

Lotne marzenia…

Aktualności