REKLAMA

Syntetyczne paliwo to szansa dla silników spalinowych?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Continental · Dodane: 26 listopada 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Syntetyczne paliwo jest bardziej ekologiczne niż naturalne? Takie wnioski wyciągnął koncern Continental, który z sukcesem przeprowadził testy oleju napędowego zwanego eterem oksymetylenowym (OME). Wyniki jego badań  podobno potwierdzają, że wzbogacenie paliwa domieszką OME istotnie ogranicza emisję CO2 przez silnik Diesla. Różnica nie jest jednak duża. Pytanie, czy to wystarczy aby zachować przy życiu silniki spalinowe?

Temat ekologicznych aut przewija się w ostatnich latach niesłychanie często. Można wręcz odnieść wrażenie, że za globalne niszczenie środowiska odpowiadają jedynie kierowcy samochodów wyposażonych w silnik spalinowe. Ta chora sytuacja już dawno przestała być zabawna. Tym bardziej, że coraz częściej można odnieść nawet wrażenie, że niektóre koncerny próbują robić na tej eko-paranoi prawdziwe biznesy. Zaawansowane systemy recyrkulacji spalin czy rozbudowane układy katalizatorów generują ogromne koszty związane nie tylko z eksploatacją, ale i produkcją tego typu urządzeń. Być może sytuację poprawią bardziej ekologiczne paliwa. O ile tylko ich cena będzie rozsądna, a produkcja nie będzie za bardzo obciążać środowiska naturalnego. Niedawno swoje pomysły w tym temacie przedstawił koncern Continental. Pomyślnie przeprowadził on testy syntetycznego paliwa zwanego eterem oksymetylenowym (OME) w pojazdach testowych. Jakość emitowanych przez nie spalin poprawiła się, ale nadal jest nad czym pracować.

Syntetyczne paliwo do silnika Diesla

Generalnie, dotychczasowe testy drogowe Continental potwierdziły, że olej napędowy zawierający 15-procentową domieszkę OME jest już technicznie bezpiecznym i jest realnym rozwiązaniem dla współczesnych silników wysokoprężnych, umożliwiającym ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Jest to możliwe, ponieważ CO2 emitowany w spalinach przez elektrownie lub huty może być wykorzystany do produkcji OME. To inteligentne powiązanie sektora zarządzania energią, sektora chemicznego i branży motoryzacyjnej pozwala syntetycznym paliwom, takim jak OME, stać się ekologiczną technologią pomostową w dążeniu do zapewnienia mobilności opartej jedynie na napędzie elektrycznym.

Badania paliw syntetycznych, aktywnie prowadzone przez Continental od wielu lat oraz ich stosowanie, przyczyniają się do osiągnięcia założonych celów w zakresie zmniejszenia emisji CO2 w sektorze transportu (przez samochody osobowe i pojazdy użytkowe), jak również celu określonego w ramach porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do wartości poniżej 2°C.

„Paliwa syntetyczne nie tylko przyczyniają się do rozwoju mobilności neutralnej pod względem emisji CO2., ale co równie istotne w trakcie spalania OME prawie nie wytwarza się sadza. W związku z tym Continental aktywnie promuje rozwiązania techniczne w pojazdach umożliwiające stosowanie paliw syntetycznych. Naszym celem jest stworzenie etapu przejściowego, w którym normalna jazda nie przyczynia się do zmian klimatycznych. Dzięki zaangażowaniu i poświęceniu Continental osiągnęliśmy duży postęp w zakresie stosowania OME w silnikach wysokoprężnych“ – powiedział Dr. Oliver Maiwald, szef ds. technologii i innowacji w Dziale Układów Napędowych Continental.

Ekonomicznie opłacalna produkcja paliw syntetycznych jest jednym z głównych wyzwań w tej dziedzinie. Oznacza to, że technologia produkcji OME na skalę przemysłową wciąż się rozwija.

„Dlatego pragmatycznym rozwiązaniem jest stopniowe wprowadzanie OME. Mając to na uwadze, niedawno przeprowadziliśmy wstępny test oleju napędowego zawierającego OME, które wykazały, że oleje napędowe z 15-procentową domieszką OME – oprócz aktualnie stosowanej 7-procentowej domieszki biopaliwa – już dziś mogą być stosowane do napędu silników“ – powiedział dr Gerd Rösel, szef ds. zaawansowanej inżynierii w jednostce zajmującej się systemami silnikowymi w Dziale Układów Napędowych.

Dzięki temu, że produkcja i spalanie OME są praktycznie neutralne pod względem emisji CO2, ilość dwutlenku węgla emitowanego przez pojazdy, w których stosowany jest olej napędowy zawierający 15% OME, proporcjonalnie się zmniejsza. W przypadku pojazdu testowego Continental oznacza to spadek o około 8 gram na kilometr, pomimo tego, że gęstość energetyczna OME jest mniejsza niż gęstość energetyczna oleju napędowego.

Ekologiczne paliwo do silników benzynowych i diesla?

Każde paliwo ma określone właściwości, które muszą być uwzględniane przy projektowaniu silnika i jego elementów. Oznacza to, że zastosowanie OME wpływa na cały łańcuch procesów – od układu wtryskowego i spalania, poprzez skład nieoczyszczonych emisji, oczyszczanie spalin, po technologię czujników oraz diagnostykę. W związku z tym konieczne jest przeprowadzenie badań nad odpowiednimi technologiami, aby stopniowo zwiększać procentowy udział OME.

Opracowując wymogi techniczne umożliwiające niezawodne stosowanie OME w pojazdach, Continental tworzy podstawy przyjaznej środowisku technologii pomostowej, która dąży do zapewnienia mobilności opartej na napędzie elektrycznym. Obejmuje to również dalszą optymalizację pojazdów hybrydowych, a w szczególności zmniejszenie emisji CO2 przez pojazdy ciężarowe o dużej ładowności. W tym obszarze proces przechodzenia na napęd elektryczny będzie prawdopodobnie przebiegał wolniej ze względu na masę i ładowność takich pojazdów, dlatego takie rozwiązania przejściowe są jeszcze ważniejsze.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności