REKLAMA

KIA Stinger przeszła crash testy Euro NCAP – oto jej wyniki!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: KIA · Dodane: 21 grudnia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Kia Stinger przeszła niedawno testy zderzeniowe organizowane przez Euro NCAP. Eksperci zbadali jej zabezpieczenie przed skutkami czołowego i bocznego zderzenia z przeszkodą oraz ocenili działanie systemów bezpieczeństwa. O tym ile gwiazdek w testach NCAP otrzymała Kia Stinger, przeczytacie w poniższym materiale.

Euro NCAP to wpływowa organizacja promująca bezpieczeństwo w ruchu drogowym, która bada jakość rozwiązań technicznych zastosowanych w pojazdach w zakresie bezpieczeństwa jazdy. Wiele osób coraz częściej patrzy krytycznie na jej pracę zarzucając jej pewną standaryzację, która może prowadzić do pewnej patologii. Konstruktorzy mogą bowiem coraz częściej skupiać się na stworzeniu auta idealnie dostosowanego do crash testów NCAP, ale już niekoniecznie bezpiecznego. Te problemy udało się zaobserwować, gdy kilka lat temu inna, tym razem amerykańska organizacja przeprowadzająca crash testy – IIHS – negatywnie oceniła jakość zabezpieczeń w Mercedesie klasy C. A przecież w testach Euro NCAP uzyskał on wtedy maksymalną notę 5 gwiazdek! Mimo wszystko, trudno o inny, bardziej znany i reprezentacyjny test zderzeniowy.

Jak wyglądają testy Euro NCAP?

Testy Euro NCAP składają się z serii różnych zderzeń, na podstawie których wydawane są noty w czterech kategoriach: bezpieczeństwa dorosłych pasażerów, bezpieczeństwa przewożonych dzieci, bezpieczeństwa pieszych przy zderzeniu z autem oraz ocena aktywnych/pasywnych systemów bezpieczeństwa. Suma ocen składa się na liczbę gwiazdek, a tych można otrzymać maksymalnie pięć.

Każdy test zderzeniowy wygląda identycznie i rozpoczyna się od czołowego uderzenia w pionową ścianę przy prędkości 64 km/h. Następnie w bok unieruchomionego pojazdu z prędkością 50 km/h uderza ruchoma przeszkoda. W kolejnym teście auto ustawione jest bokiem na specjalnej platformie, która z prędkością 32 km/h wgniata się w słup. W czwartym kroku samochody badane są pod kątem bezpieczeństwa pieszych – w przód pojazdu, w różne elementy nadwozia, z prędkością 40 km/h wystrzeliwany jest manekin. Na sam koniec testerzy sprawdzają systemy bezpieczeństwa danego modelu.

Kia Stinger przeszła testy zderzeniowe Euro NCAP

Kia Stinger uzyskała dobre wyniki w poszczególnych próbach zderzeniowych. Poza ochroną pieszych przy zderzeniu z autem (78%), Stinger uzyskał rezultaty przekraczające 80%. Najlepiej wypadł w zakresie ochrony dorosłych (93%). Nieźle oceniono też działanie jego systemów bezpieczeństwa oraz ich paletę. Łącznie auto uzyskało notę 5 gwiazdek.

KIA STINGER

Ocena łączna: 5 gwiazdek (standardowe wyposażenie w zakresie bezpieczeństwa)
– bezpieczeństwo dorosłych pasażerów: 93%
– bezpieczeństwo przewożonych dzieci: 81%
– ochrona pieszych przy zderzeniu z autem: 78%
– ocena aktywnych/pasywnych systemów bezpieczeństwa: 82%

Zobacz: KIA Stinger GT – idealny daily driver z Korei?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności