REKLAMA

Volvo wybuduje na Słowacji fabrykę aut elektrycznych

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Volvo · Dodane: 6 września 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Firma Volvo Cars ogłosiła plan budowy nowej fabryki aut elektrycznych w słowackich Koszycach. Wzrastający popyt na samochody elektryczne wymaga nowych mocy produkcyjnych. Nowa inwestycja będzie neutralna dla klimatu. Z jej taśm zjadą wyłącznie samochody elektryczne zgodnie z dążeniami firmy, by produkować wyłącznie takie auta już od 2030 roku. W 2040 roku wszystkie procesy firmy mają być neutralne dla klimatu.

Wybierając Słowację jako lokalizację dla swojego nowego zakładu, Volvo Cars tworzy europejski trójkąt produkcji obejmujący swój największy region sprzedaży – uzupełniając fabrykę w Gandawie (Belgia) w Europie Zachodniej i fabrykę w Torslanda (Szwecja) w Europie Północnej.

Fabryka aut elektrycznych na Słowacji

Nowy obiekt wymaga zainwestowania około 1,2 miliarda euro. Zakład będzie zlokalizowany w pobliżu Koszyc we wschodniej części Słowacji, gdzie będzie korzystał z istniejącego łańcucha dostaw. Należy pamiętać, że na Słowacji działają już cztery zupełnie inne fabryki aut. Fabryka Volvo Cars będzie piątą. Firma Volvo Cars ma ambicję, aby do połowy bieżącej dekady osiągnąć roczną sprzedaż na poziomie 1,2 miliona aut. Wprawdzie Volvo trafiają do Europy, USA i Azji, lecz wzmocnienie europejskich mocy produkcyjnych okazało się niezbędne. Jak zapewnia Jim Rowan, prezes Volvo Cars:

Wyraźnie koncentrujemy się na tym, aby do 2030 roku stać się marką czysto-elektryczną Ekspansja w Europie, naszym największym regionie sprzedaży, ma kluczowe znaczenie dla naszego przejścia na elektryfikację i dalszego wzrostu. Bardzo się cieszę, że możemy rozszerzyć nasz zasięg produkcyjny Volvo Cars na Słowację i nie mogę się doczekać powitania nowych kolegów i partnerów w tym nowym rozdziale naszej podróży.

Rozpoczęcie budowy fabryki w Koszycach zaplanowano na 2023 r., a wyposażenie i linie produkcyjne zostaną zainstalowane w 2024 r. Seryjna produkcja nowej generacji całkowicie elektrycznych samochodów Volvo ma rozpocząć się w 2026 r. Zgodnie z ambicją Volvo Cars, aby do 2025 r. prowadzić produkcję neutralną dla klimatu, zakład będzie wykorzystywać wyłącznie energię neutralną dla klimatu. Volvo Cars chce być liderem w zakresie ochrony środowiska, dlatego wszystkie procesy produkcyjne i logistyczne mają być zoptymalizowane pod kątem efektywności energetycznej i środowiskowej.

Zobacz: Powstanie nowa fabryka akumulatorów do elektrycznych Volvo

Lokalizacja miasta Koszyce zapewnia dobre połączenia logistyczne i transportowe z resztą Europy oraz dostęp do dobrej bazy dostawców. Zachęty oferowane przez słowacki rząd były również kluczowym czynnikiem w decyzji o lokalizacji zakładu w Koszycach. Zakład ma produkować do 250 000 samochodów rocznie i ma zapewnić kilka tysięcy nowych miejsc pracy w regionie. Lokalizacja pozwala również na dalszą rozbudowę zakładu w przyszłości.Jak zauważa Javier Varela, dyrektor ds. operacyjnych w Volvo Cars:

Z niecierpliwością czekamy na powitanie nowych członków zespołu Volvo Cars Kosice i globalnej rodziny Volvo Cars, a także nawiązanie nowej współpracy i partnerstw w regionie Będzie to nowoczesne miejsce pracy w najnowocześniejszym zakładzie, który koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i bezpieczeństwie.

Inwestycja w Koszycach to pierwszy nowy europejski zakład produkcyjny Volvo Cars od prawie 60 lat. Fabryka Torslanda została otwarta w 1964 roku, a fabryka w Gandawie pojawiła się rok później. Razem zakłady te mogą wyprodukować 600 000 samochodów rocznie.

Zobacz: Ukradli z fabryki Mercedesa ponad 100 silników i 500 skrzyń biegów!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności