REKLAMA

Alfa Romeo i jej wielki powrót do Formuły 1!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 29 listopada 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Alfa Romeo wraca do Formuły 1!Charakterystyczne barwy i logo włoskiej marki zagoszczą w F1 już od początku 2018 roku. Alfa Romeo będzie współpracować ze szwajcarskim zespołem Sauber F1! Jaka będzie jej rola i wkład w rozwój zespołu? Jak będzie się nazywał nowy zespół w Formule 1?

W dniu dzisiejszym tj. 29 listopada 2017 roku Alfa Romeo podpisała wieloletnią umowę dotyczącą partnerskiej współpracy technicznej i handlowej ze szwajcarskim zespołem Sauber F1 Team. Dotyczy ona udziału obu firm w mistrzostwach świata Formuły 1 począwszy od sezonu 2018. Tym samy włoska marka samochodów wraca po ponad 30 latach do elitarnej serii wyścigowej, w której od przyszłego sezonu prawdopodobnie udział brać będzie także Polak, Rober Kubica! Bolid opracowany przez szwajcarski zespół będzie zgodnie z umową wyposażony w silnik Ferrari. Oficjalna nazwa zespołu będzie natomiast brzmieć: Alfa Romeo Sauber F1 Team.

Alfa Romeo i jej historia w Formule 1

Wyścigowe korzenie marki Alfa Romeo sięgają jeszcze czasów sprzed II Wojny Światowej. W 1925 roku Alfa Romeo wygrała pierwsze mistrzostwa świata dzięki modelowi model Alfa Romeo P2). W Formule 1 włoska marka była aktywna od 1950 do 1988 roku zarówno jako konstruktor bolidów, jak i dostawca silników. Tuż po debiucie Alfa Romeo wygrała pierwsze dwa Mistrzostwa Świata Kierowców w 1950 i 1951 roku, a kierowcami byli Nino Farina i Juan Manuel Fangio. W latach 1961-1979 Alfa Romeo współpracowała z kilkoma zespołami wyścigowymi F1 jako dostawca silników.

W roli konstruktora Alfa Romeo powróciła do wyścigów w 1979 r., a swój najlepszy wynik osiągnęła w 1983 r., zajmując szóste miejsce w klasyfikacji mistrzów świata konstruktorów. Ponad 30 lat po wycofaniu się z wyścigów Formuły 1 (w 1985 r.) marka powraca z wyraźnym zamiarem zaznaczenia swojej pozycji. Tylko czy jest na to szansa? O to pytanie do Was drodzy entuzjaści! Osobiście liczę na to, że ludzie z Alfy Romeo wprowadzą nieco świeżości do tej dyscypliny i pomogą uczynić ją atrakcyjniejszą. Choć nie da się ukryć, że włoski koncern podjął te działania głównie z przyczyn marketingowych, to dla Saubera będzie to szansa na pozyskanie lepszych technologii i skupienie uwagi Ferrari. Nadal jednak moim zdaniem będzie to tzw. juniorski team dla Ferrari, tak jak jest to w przypadku Toro Rosso i Red Bulla.

Zobacz: Robert Kubica dostał etat w Williamsie i wraca do Formuły 1!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności