REKLAMA

Skąd sprowadza się do Polski najwięcej aut? Które marki dominują?

Autor: Materiały prasowe · Zdjęcia: · Dodane: 13 lutego 2024
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

W 2023 roku Polacy sprowadzili więcej samochodów mimo wzrostu cen transportu aut z zagranicy o 14%. Krajem, z którego samochody sprowadzano najchętniej, były Niemcy utrzymując pozycję lidera. Znacznie wzrósł udział samochodów luksusowych w zleceniach na transport aut. Więcej informacji na temat sprowadzania aut przez Polaków prezentuje najnowszy raport serwisu transportowego Clicktrans.

Raport Samochody 2023 oparty jest na podstawie danych z ponad 500 tys. zleceń na transport samochodów opublikowanych w serwisie Clicktrans w latach 2011-2023. To analiza najpopularniejszych kierunków, z których Polacy sprowadzają samochody, najchętniej sprowadzanych marek, a także średnich cen na poszczególnych trasach.

Samochody luksusowe chętniej sprowadzane do Polski

Udział samochodów luksusowych w zleceniach na transport  wyniósł w 2023 roku 13% (o 6 p.p. więcej niż w 2022 roku). Wpływ na to mogła mieć  m.in. wysoka inflacja i obawa przed dalszymi wzrostami cen samochodów.

Ceny nowych samochodów znacznie wzrosły w stosunku do 2022 roku. Można było zaobserwować również problemy z ich dostępnością i długie okresy oczekiwania. Nawet przy wzroście cen transportu import auta z zagranicy często okazywał się bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż kupno nowego samochodu.

– mówi Michał Brzeziński, CEO Clicktrans.

Wzrost cen transportu samochodów na niemal wszystkich popularnych kierunkach

Według danych serwisu Clicktrans, w 2023 roku średnia cena transportu samochodu z zagranicy do Polski wzrosła o 14%. Za sprowadzenie samochodu w 2023 roku płaciliśmy średnio 2039 zł (w 2022 roku – 1791 zł).

W 2023 roku ceny sprowadzenia auta do Polski wzrosły niemal na wszystkich popularnych trasach. Największy wzrost cen zanotowała Szwecja i Wielka Brytania – import samochodu z tych krajów wzrósł odpowiednio o 40 i 37%. Najmniej natomiast wzrosła cena sprowadzenia samochodu z Austrii (o 7%) i Norwegii (o 10%). Wyjątkiem było sprowadzanie aut z Włoch – w 2023 roku transport na tej trasie był średnio 4% tańszy niż w 2022 roku.

Niemcy wciąż na pozycji lidera, dalszy spadek zainteresowania Wielką Brytanią

Krajem, z którego sprowadzano auta najchętniej, były Niemcy. Od 2019 roku przynajmniej połowa aut sprowadzanych do Polski pochodziła z Niemiec, a w 2023 roku udział tego kraju w zleceniach wyniósł  ponad 56%.

Na drugim miejscu znalazła się Francja z udziałem 11% wszystkich zleceń na transport samochodów. W czołówce państw, z których sprowadzano samochody najchętniej, znalazła się także Holandia z udziałem 8,5%.

BMW i Volkswagen najpopularniejszymi markami sprowadzanymi do Polski

W 2023 roku najpopularniejszymi markami aut sprowadzanych do Polski były BMW oraz Volkswagen. W czołówce znalazła się również  marka Audi. Raport Samochody 2023 to ósma edycja raportu przygotowywanego na podstawie zleceń zrealizowanych przez serwis Clicktrans. Powstał na podstawie ponad 500 tys. zleceń na transport samochodów opublikowanych na Clicktrans.pl w latach 2011-2023.

Zobacz: Jak sprowadzić auto z USA? Sprawdziliśmy to krok po kroku!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności