REKLAMA

Jak sprowadzić auto z USA? Sprawdziliśmy to krok po kroku!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 17 listopada 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Samochody z USA są coraz popularniejsze w Polsce. Postanowiliśmy sprawdzić dla Was, jak kupić auto z USA i krok po kroku przestudiowaliśmy poszczególne etapy tego procesu. Uwzględniliśmy podatki, opłaty i koszty dotyczące licytacji, aukcji czy transportu.

Coraz częściej obserwujemy, że nasi czytelnicy decydują się na zakup auta z USA. Jest to proces relatywnie nieskomplikowany choć czasochłonny, który wymaga znajomości określonych procedur, w tym prawno-skarbowych. Tych wszystkich, których on przeraża, mogą wyręczyć takie firmy jak Bryki z Ameryki, które całą procedurę znalezienia i zakupu samochodu w USA wykonują za klienta. Na podstawie ich doświadczenia przedstawimy Wam, jak kupić auto zza Wielkiej Wody na własną rękę i na czym polega import aut z USA.

Jak znaleźć używane auto z USA?

W pierwszej kolejności należy ustalić przybliżony budżet na samochód oraz model lub modele aut, które nas interesują. Trzeba mieć na uwadze, że koszt pojazdu zwiększą opłaty celno-skarbowe szacowane średnio na 50% ceny samochodu z USA. Najbardziej opłacalny jest zakup pojazdu lekko uszkodzonego, który można nabyć w bardzo niskiej cenie, ale wymaga to doświadczenia we właściwej ocenie szkód i ich likwidacji.

Jak kupić auto z USA? Procedura jest dość rozbudowana, ale wbrew pozorom wszystko można zrobić zdalnie mając w ręku smartfona. 

Dlatego część osób decyduje się na zakup auta z USA bez widocznych uszkodzeń bo i takie są dostępne. Mimo tego fachowcy z firmy Bryki z Ameryki sugerują, aby w każdym przypadku sprawdzić historię danego pojazdu, korzystając z raportów takich portali jak np. Carfax czy Autocheck. Pozornie bezwypadkowe auto może mieć poważną przeszłość powypadkową.

Co jest tytuł pojazdu z USA?

Samochody z USA wyszukujemy na aukcjach takich coopart.com czy iaai.com, na których prezentowane są najczęściej oferty firm ubezpieczeniowych. Dostęp do nich jest płatny, wymaga rejestracji oraz wpłacenia depozytu, aby móc licytować auto, ale ich bazy ofert są ogromne. Analizując ogłoszenia należy zwrócić uwagę na tzw. tytuł własności pojazdu (TITLE) danego samochodu, bowiem niektóre z nich uniemożliwiają rejestrację auta z USA w Polsce (np. Parts Only Title czyli „tylko na części). Po wybraniu pojazdu, wpłaceniu kaucji i wygraniu licytacji (czasem potrzeba kilku prób), należy opłacić pojazd w firmie aukcyjnej i zapłacić jej prowizję (minimum 500 dolarów).

Transport samochodu z USA do Polski

Kolejnym krokiem jest przetransportowanie auta do portu w USA oraz nadanie go w kontenerze do Europy. Można to zrobić w ramach zintegrowanej usługi oferowanej przez wspominane portale aukcyjne bądź skorzystać z wyspecjalizowanych firm transportowych. Warto jednak pamiętać, że im dalej samochód znajduje się od portu, tym wyższy jest koszt jego przetransportowania. A różnice mogą być ogromne, bo Wschód i Zachód USA dzieli nawet 2800 mil czyli prawie 4500 km.

Zakup auta z USA to coraz częstszy sposób nabywania aut przez Polaków. Czemu? Bo samochody z USA są znacznie tańsze, większe, świetnie wyposażone i napędzane przez duże i trwałe silniki, a nie jednostki downsizingowe. 

Do tego trzeba doliczyć jeszcze opłatę za fracht morski czyli transport drogą wodną. Istotny jest też wybór portu w Europie, do którego ma dopłynąć auto, bo ma to wpływ na wysokość opodatkowania.

Opłaty i podatki za auto z USA

Opłaty stanowią lwią częścią ceny importowanego z USA auta, bo zapłacić należy cło, podatek VAT i akcyzę. Co ciekawe, w zależności od portu, do którego przybędzie samochód z USA, inna jest wysokość podatku VAT. W Polsce wynosi on 23%, w Holandii 21%, a najniższy jest w Niemczech – tylko 19%. Do tego trzeba doliczyć 10% cła oraz podatek akcyzowy. Ten ostatni jest uzależniony od napędu pojazdu. Akcyza wynosi 3,1% dla samochodów z silnikiem do 2000 cm3 i aż 18,6% dla aut z większymi jednostkami napędowymi. Hybrydy mają odpowiednio obniżony podatek do 1,55% (do 2000 cm3) i 9,3% (powyżej 2000 cm3), natomiast zerowa akcyza przysługuje samochodom elektrycznym.

Samochody z USA mają najczęściej silniki powyżej 2000 cm3 co oznacza wyższą, aż 18,6% akcyzę.

Po dokonaniu opłat celno-skarbowych należy przetransportować auto z wybranego portu na terytorium Polski. Również i w tym zakresie można skorzystać z wyspecjalizowanych firm transportowych, które przewiozą pojazd na lawecie. Gdy auto trafi pod dom w kraju, należy zgłosić się do wydziału komunikacji, dostarczyć umowę zakupu oraz poświadczenia dokonania opłat celno-skarbowych i zarejestrować pojazd.

Rejestracja i dostosowanie auta z USA

Należy przy tym pamiętać, że samochód z USA musi zostać dostosowany do wymogów technicznych obowiązujących w Polsce, bo inaczej nie przejdzie przeglądu technicznego. Modyfikacji wymagać będzie oświetlenie pojazdu tak aby posiadał asymetryczne reflektory, żółte kierunkowskazy i tylne światła przeciwmgielne, których nie mają auta na rynek amerykański.

Jeśli nie masz czasu, aby na własną rękę sprowadzić auto z USA, skorzystaj z pomocy wyspecjalizowanej firmy, która za Ciebie wykona całą pracę. I pamiętaj, że mimo sporej liczby kosztów jakie trzeba teoretycznie ponieść, finalnie i tak cena danego samochodu z USA będzie niższa egzemplarzy z Europy.

Artykuł powstał we współpracy z firma brykizameryki.pl zajmującej się sprowadzaniem aut z USA

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności