REKLAMA

Kupno samochodu – jakie dokumenty musi przekazać Ci sprzedający?

Autor: Materiał partnera · Zdjęcia: · Dodane: 20 grudnia 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Przy sprzedaży samochodu trzeba pamiętać o dokumentach pojazdu, które są niezbędne m.in. do jego przerejestrowania i ubezpieczenia. Które dokumenty należy wziąć od sprzedającego?

Wielu z nas decyduje się na zakup samochodu używanego i jest to często podyktowane chęcią zaoszczędzenia pieniędzy. Zanim jednak zaczniemy w pełni korzystać z nabytego pojazdu, trzeba dopełnić formalności i odebrać dokumenty od sprzedającego. Czego dokładnie powinniśmy się spodziewać? Jakie dokumenty musi przekazać sprzedający? Odpowiadamy!

Umowa kupna-sprzedaży samochodu

Jednym z ważniejszych dokumentów jest umowa kupna-sprzedaży samochodu, więc jeśli decydujemy się na zakup z drugiej ręki, to należy dopilnować, by trafiła w nasze ręce. Dlaczego to takie ważne? W umowie kupna-sprzedaży zawarte są najważniejsze informacje na temat kupowanego przez nas samochodu, ale również dane stron umowy. Poza tym jeśli umowa kupna-sprzedaży samochodu nie zostanie nam dostarczona, to nie będziemy mogli dopełnić formalności związanych z rejestracją pojazdu, ani z wykupieniem ubezpieczenia.

Jeśli zatem decydujemy się na zakup używanego pojazdu, to lepiej dopilnować, by stosowna umowa została sporządzona. To, w jakiej formie zostanie spisana, zależy od nas, jak również od sprzedającego. Jeśli chcemy, to może być spisana odręcznie, a jeśli zależy nam na przejrzystości, to już możemy zdecydować się na sporządzenie umowy na komputerze. Co ciekawe, w sieci często można znaleźć gotowe wzory umów (np. na stronie autoumowa.pl), więc dodatkowo możemy ułatwić sobie zadanie. Ważne, by obie strony złożyły własnoręczny podpis, a w umowie znalazły się informacje związane z tym, kto kupuje samochód i kto go sprzedaje. Oczywiście to nie wszystko, ponieważ równie ważne pozostają dane kupowanego przez nas samochodu, czy to, ile za niego płacimy.

Dowód rejestracyjny pojazdu

Poza umową kupna-sprzedaży samochodu sprzedający musi nam dostarczyć także jego dowód rejestracyjny, ponieważ to on pozwala nam na sprawne dopełnienie formalności związanych z przerejestrowaniem. Dlatego, jeśli w dniu zakupu zapomnimy dopilnować, by sprzedający przekazał nam taki dokument, to narazimy się na nieprzyjemności, a tego na pewno byśmy nie chcieli.

Poza tym to właśnie w dowodzie rejestracyjnym znajdują się wszystkie informacje związane z obowiązującymi przeglądami technicznymi, więc jeśli trafi w nasze ręce, to przy okazji będziemy mogli zweryfikować, czy sprzedający pamiętał o badaniach technicznych.

Karta pojazdu

Karta pojazdu zawiera wszystkie informacje o samochodzie, w tym również o jego historii serwisowej. Dlatego przy zakupie warto poprosić sprzedającego o jej przekazanie. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie karta pojazdu może nam nie być wydana i dzieje się tak, gdy nie została wydana podczas pierwszej rejestracji samochodu. Jeśli sprzedawca wspomni, że taki dokument uległ zniszczeniu lub gdzieś się zgubił, to możemy nalegać na jego ponowne wyrobienie, ponieważ karta pojazdu nam się przyda.

Ubezpieczenie OC pojazdu

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (czyli ubezpieczenie OC) jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu osobowego, a za jego brak naliczane są wysokie opłaty. W chwili podpisania umowy to na nas spocznie obowiązek posiadania stosownego ubezpieczenia, więc jeśli nie chcemy narazić się na nieprzyjemności, to lepiej dopilnować, by sprzedawca dał nam aktualną polisę wraz z dowodem opłacenia składki. Oczywiście to, czy będziemy korzystali z danego ubezpieczenia OC, zależy od nas, jak również od naszych preferencji, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, by przejść do swojego sprawdzonego ubezpieczyciela lub rozejrzeć się za znacznie ciekawszą ofertą na OC.

Materiał partnera

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Radek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Radek
Gość
Radek

Karta pojazdu już nie jest wydawana ani nie jest potrzebna w urzędzie do rejestrowania. Karta pojazdu się nie przyda. Niby artykuł świeży a już nieaktualny

Aktualności