REKLAMA

Akcyza za auto – jak sprawdzić czy została zapłacona?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 13 maja 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Akcyza za auto, inaczej podatek akcyzowy, to obowiązkowy podatek. Jak sprawdzić czy został opłacony przez poprzedniego właściciela lub sprzedawcę? Obecnie można sprawdzić akcyzę przez internet. Zobacz co jest do tego potrzebne.

Z technicznego punktu widzenia, podatek akcyzowy, określany potocznie akcyzą, to podatek pośredni nakładany na niektóre dobra konsumpcyjne, by ograniczyć ich spożyci, albo z uwagi na znaczną akumulację zysku (niskie koszty produkcji, duże zapotrzebowanie). Nie trzeba być jednak Einsteinem, aby się domyślić, że podatek ten to po prostu intratne źródło dochodu dla Skarbu Państwa. Akcyza obok podatku dochodowego stanowi główne źródło dochodu państwa.

Akcyza za samochód – gdzie sprawdzić czy została opłacona?

Akcyza za samochód to podatek, który regulowany jest ustawą z 6 grudnia 2008 o podatku akcyzowym. Jest to podatek obowiązkowy, którego wysokość w przypadku aut osobowych uzależniona jest pojemności silnika i jego rodzaju (np. auta elektryczne są zwolnione z podatku akcyzowego co najmniej do 30 czerwca 2022 roku). Jeśli akcyza nie zostanie opłacona, nabywcę czeka kara. Aby jej uniknąć, warto zawczasu sprawdzić, czy została opłacana.

Zobacz: Akcyza za sprowadzony samochód – gdzie należy ją opłacić?

Aby sprawdzić czy auto ma opłaconą akcyzę, należy najpierw odwiedzić stronę „Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (w skrócie PUESC). W międzyczasie warto przygotować dowód rejestracyjny i odnaleźć w nim numer VIN auta (na pierwszej stronie). Następnie należy założyć konto i odpowiedzieć na kolejne pytania formularza. Po wygenerowaniu dokumentu, będąc dalej na swoim koncie na stronie PUESC, należy wejść do zakładki „Do wysyłki i Robocze” (w Mój pulpit)  i wysłać wniosek. Potem w zakładce Dokumenty powinna pojawić się zwrotna wiadomość wraz z dokumentem potwierdzającym opłacenie akcyzy.

Ile kosztuje sprawdzenie czy akcyza została opłacona?

To co jest ważne i na co zwracają przedstawiciele organów podatkowych to fakt, że sprawdzenie akcyzy za auto jest bezpłatne. Nie są pobierane za to żadne opłaty. Trzeba mieć to na uwadze, bo na rynku wiele firm pobiera za to opłaty. Wystarczy skorzystać z powyższej strony, aby całą operację przeprowadzić szybko i bez ponoszenia kosztów.

Zobacz: Dlaczego klimatyzacja nie działa w trakcie jazdy?

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
adas Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
adas
Gość
adas

Jaka jest dokładnie kara za brak opłaconej akcyzy?

Aktualności