REKLAMA

Ile czasu potrzeba żeby wytrzeźwieć? Sprawdziliśmy to!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 5 września 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jak długo trzeźwieje się po winie lub wódce? Od czego zależy tempo spalania alkoholu? Jak szybko się trzeźwieje? Kto upija się szybciej – kobiety czy mężczyźni? Szczuplejsi czy bardziej otyli? Próbując odpowiedzieć na te wszystkie pytania przeprowadziliśmy test, do którego realizacji wykorzystaliśmy alkomat Aisko BACSCAN F-50. Wyniki naszych pomiarów są zaskakujące!

Wspólnym spotkaniom w gronie przyjaciół i rodziny bardzo często towarzyszy alkohol. Jeśli powrót do domu ma miejsce tuż po suto zakrapianej imprezie, ryzyko prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości jest bardzo realne. Każdy z nas inaczej bowiem reaguje na alkohol i w nieco innym tempie usuwa go ze swojego organizmu. Bardzo często zdarza się, że mimo dobrego samopoczucia, kierowca ma w niewielkim stopniu przekroczony dopuszczalny poziom alkoholu we krwi, który w Polsce wynosi 0,2 promila.

Zobacz: Alkomat na prezent pod choinkę w 2020 roku? Sprawdzamy jaki wybrać!

Zgodnie z polskim prawem, w takim przypadku popełnia on wykroczenie zagrożone karą aresztu od 5 do 30 dni, grzywną w kwocie od 50 do 5000 zł oraz utratą uprawnień do kierowania na okres od 6 miesięcy do 3 lat! A mowa tylko o wykroczeniu. Jeśli poziom alkoholu w wydychanym powietrzu przekroczy u kierowcy 0,5 promila, to popełni on w tym momencie przestępstwo, którego konsekwencje są znacznie poważniejsze!

Test z wykorzystaniem alkomatu Aisko BACSCAN F-50

Aby sprawdzić czas, po upływie którego można prowadzić samochód po spożyciu alkoholu, postanowiliśmy wykonać specjalny test na naszym zespole redakcyjnym. Do jego zrealizowania wykorzystaliśmy alkomat Aisko BACSCAN F-50. Wyposażony jest on w specjalny, platynowy sensor elektrochemiczny pozwalający na wykonanie pomiarów z dokładnością nawet do 0,05 promila! Prosta obsługa oraz czytelny wyświetlacz LCD pozwalają w łatwy i szybki sposób sprawdzić stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeśli jest ono za wysokie (przekracza 0,20‰), alkomat nie tylko sygnalizuje to donośnym sygnałem dźwiękowym, ale także zmienia kolor podświetlenia ekranu z niebieskiego na czerwony dając jasny znak, że badana osoba jest pod wpływem alkoholu!

Alkomat Aisko BACSCAN F-50 jest bardzo łatwy w obsłudze, a do tego w sposób czytelny prezentuje wyniki pomiarów. Co więcej, wyraźnie sygnalizuje przekroczoną normę zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, rozświetlając swój ekran na kolor czerwony!

W zestawie znajdują się także 3 ustniki, baterie i pokrowiec na alkomat. Nie zabrakło też instrukcji w języku polskim. Wbrew pozorom ta ostatnia jest bardzo istotna dla prawidłowego przeprowadzenia pomiaru. Niewłaściwe posługiwanie się alkomatem może spowodować, że ten pokaże totalnie przekłamany wynik! O tym jak uzyskać właściwy pomiar na alkomacie pisaliśmy w artykule „Jak prawidłowo używać alkomatu?

Założenia alkotestu – różna waga, płeć i alkohole

W naszym alkoteście wzięły udział 4 osoby o zróżnicowanej wadze, wzroście, wieku i płci. Próba miała na celu porównać zarówno tempo spalania alkoholu, jak i różnice jego zawartości w organizmie po spożyciu tej samej ilości i rodzaju alkoholu w dokładnie tym samym czasie.

Mężczyźni mieli za zadanie wypić po jednej, półlitrowej butelce wódki (40%), a kobiety po butelce wina o pojemności 0,75-litra (11,5%). Odstęp czasu pomiędzy spożyciem pierwszego, a ostatniego kieliszka alkoholu miał nie przekroczyć 4 godzin. Po wypiciu ostatniej porcji alkoholu, należało wykonać 1-godzinną przerwę, po której rozpocząć się miał pomiar stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

Zobacz: Jak prawidłowo używać alkomatu?

Należy zaznaczyć, że w trakcie próby uczestnicy alkotestu przez cały czas spożywali na świeżym powietrzu dania przygotowywane na grillu oraz domowej produkcji sałatki, a wódkę popijali napojami gazowanymi. Wszystko po to, by jak najwierniej odwzorować warunki, jakie panują w trakcie przeciętnej polskiej imprezy organizowanej wśród przyjaciół i rodziny. Aby móc porównać tempo spalania alkoholu zawartego w obu typach trunków, reprezentanci każdej grupy spożyli identyczną ilość danego napoju alkoholowego. Wyniki testu nawet dla nas okazały się jednak zdumiewające!

Ile czasu trzeźwieje się po wódce?

Największe stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu zanotowano u Daily Drivera. Mimo relatywnie wysokiej wagi (86 kg) miał on w wydychanym powietrzu 1,62‰ alkoholu. To oczywiście efekt spożywania 40-procentowego napoju alkoholowego. Mimo że wyraźnie lżejsza Helena wypiła o połowę więcej wina, to jednak stężenie alkoholu w wydychanym przez nią powietrzu było ponad 3-krotnie niższe! Warto przy tym zauważyć, że alkomat Aisko BACSCAN F-50 aż przez 9 kolejnych godzin bezustannie rozświetlał się na czerwono sygnalizując u Daily Drivera przekroczony poziom dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi!

Mimo że pod domem czekał na niego ponad 200-konny hot hatch, nadal nie mógł on legalnie wsiąść za jego kierownicę. Po 10 godzinach stężenie alkoholu u Daily Drivera spadło do 0,17‰ a po kolejnej, 11-stej godzinie był on już teoretycznie trzeźwy. Dlaczego zatem wyniki alkotestu są naszym zdaniem zdumiewające?

Bowiem cięższy o 11 kg od Daily Drivera Sławek nie dość, że był wyraźnie trzeźwiejszy od niego już po 1 godzinie od zakończenia spożywania wódki (1,17‰), to na dodatek wyraźnie szybciej spalał nagromadzony w organizmie alkohol. Chociaż słowo „wyraźnie” nie oddaje w pełni tego zjawiska. Po 5 godzinach od zakończenia picia alkoholu, Sławek miał dwukrotnie niższe stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu niż Daily Driver. Dwie godziny później był on już trzeźwy, podczas gdy jego kompan miał jeszcze 0,56‰ alkoholu w wydychanym powietrzu! W rezultacie Sławek wytrzeźwiał 4 godziny szybciej! To ogromne zaskoczenie biorąc pod uwagę różnicę w wadze pomiędzy nimi wynoszącą zaledwie 11 kg.

Jak długo trzeźwieje się po winie?

Zupełnie inaczej na alkohol zareagowały kobiety. Lżejsza o 20 kg Ola po spożyciu 0,75-litra wina, miała po pierwszej godzinie o 0,2‰ więcej alkoholu w wydychanym powietrzu od Heleny (0,7‰ wobec 0,5‰). Za to tempo z jakim panie trzeźwiały było bardzo podobne, przynajmniej z początku. Wyniki notowane przez alkomat Aisko BACSCAN F-50 przez pierwsze godziny prezentowały podobne spadki zawartości alkoholu we krwi u obu kobiet.

Ola po drugiej godzinie straciła 0,19‰ alkoholu, natomiast Helena 0,18‰. Po następnej godzinie Ola spaliła kolejne 0,09‰, a Helena 0,16‰. Dopiero po 4 godzinie od zakończenia picia wina, zmieniło się tempo spalania alkoholu u przedstawicielek płci pięknej.

Mimo początkowo wyższej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, Ola dalej trzeźwiała w bardzo równym i szybkim tempie. Natomiast u Heleny wyraźnie wydłużył się proces pozbywania się alkoholu z organizmu. W rezultacie tego to Ola wytrzeźwiała pierwsza, notując na alkomacie wynik 0,00‰ o 1 godzinę szybciej niż Helena! I to mimo tego, że to Ola miała większy poziom zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu na początku alkotestu.

Każdy z nas jest inny – po wódce można wytrzeźwieć równie szybko, co po winie?

Powyższy test pokazał, jak wielkie różnice można zaobserwować u każdego z nas w zakresie pozbywania się z organizmu alkoholu. Jedni bardzo łatwo radzą sobie z jego spalaniem, inni jeszcze przez wiele godzin po zakończeniu spożywania napojów alkoholowych będą mieli go w organizmie. Najbardziej drastyczna różnica dotyczyła uczestników spożywających wódkę. Daily Driver potrzebował na spalenie tej samej ilości alkoholu prawie dwa razy więcej czasu niż Sławek! Co więcej, Sławek wytrzeźwiał w takim samym czasie co Helena, która spożywała dużo słabsze, bo tylko 11,5-procentowe wino!

Zobacz: Stan nietrzeźwości a stan po spożyciu alkoholu – czy się różnią?

Gdyby ktoś na rodzinnej imprezie stwierdził, że po wypiciu pół litra wódki wytrzeźwieje w takim samym czasie co kobieta po wypiciu butelki wina, zostałby zapewne wyśmiany. Mimo wszystko, warto mieć na uwadze fakt, że nie każdy z nas jest Sławkiem i prawdopodobnie nie spali alkoholu tak szybko ja on. Dla świętego spokoju i wspólnego bezpieczeństwa nie warto wsiadać za kierownicę auta szybciej niż po 12 godzinach od zakończenia spożywania wysokoprocentowego alkoholu. Tym bardziej, jeśli impreza była zakrapiana alkoholem dłużej niż kilka godzin i trwała przez 2 czy nawet 3 dni. Wtedy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, skumulowana przez cały okres imprezy, może zbliżyć się nawet do 3 promili!

Jeśli interesuję Cię, jak długo trzeźwieje się po 1 piwie to zachęcamy do lektury najnowszego naszego testu:

Zobacz: Jak długo trzeźwiej się po jednym piwie?

PS. Dziękujemy firmie Aisko za udostępnienie nam do testów alkomatu BACSCAN F-50. W trakcie całego testu wykonaliśmy ponad 40 pomiarów i tylko 2-krotnie powtarzaliśmy badanie, z uwagi na wykrycie niewielkiego wzrostu stężenia alkoholu na tle poprzedniej próby. Alkomat nigdy nie zaniżył wyniku, a biorąc pod uwagę liczbę wykonanych testów, okazał się zaskakująco dokładny. Z czystym sumieniem możemy go polecić.

13
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
jatyjatyjatyjatyManiekDaily DriverAgata Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maniek
Gość
Maniek

Jak jestes alkoholikiem masz szypkie trzezwienie wypijesz 2 sety i spisz ale po godzinie mozesz nastepne 2 sety i po godzinie nastepne a normalny chlop wypie szklanek kilka tak 2 flachy 0.7 i nie kielszkiem bo trzeba by bylo uwiazac kieliszek sznurkiem zeby do gardla nie wpad Pamietamy jak w PMS jak pracowali goscie wypijali w pierwszych miesiacach po kilka flach wychodzili na rauszu a po kilku latach to czarna karnacja watroba siadal pamietam te osoby jak szybko odchodzili do Bozi jak terz wspominem zawod palacza w kotlach Co w moim zakladzie co byli palaczami w latach 80 . 90… Czytaj więcej »

jatyjaty
Gość
jatyjaty

terz*… wszystko jasne….

Agata
Gość
Agata

Chyba jednak większy sens miałoby poròwnywanie stężenia alkoholu u wszystkich uczestników testu po spożyciu takiej samej ilości tego samego rodzaju alkoholu. Zresztą i tak wszystko zależy od zawartości dehydrogenazy alkoholowej w organizmie, więc to u każdego jest cechą osobniczą.

Jarek
Gość
Jarek

Fajnie to ogarneliscie. U mnie tez zalezy to od dnia. Raz trzezwieje szybkorqz dlugo

Johny
Gość
Johny

Heheheh. Tak to się robi 😀 szacun za ten test! 😀 a alkomat konkret. Przydaje się co weekend ostatnio 🙂

Kacper
Gość
Kacper

Chyba poniósł Was melanż, co? 😀

Aktualności