REKLAMA

Goodyear reCharg – opona na wymienne wkłady zmieniające jej właściwości!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Goodyear · Dodane: 4 marca 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nowa, koncepcyjna opona Goodyear reCharge za pomocą specjalnego wkładu może zmieniać rodzaj i właściwości swojego bieżnika, a tym samym dopasowywać się do danych warunków drogowych. Wkład będzie zastępował konieczność wymiany całej opony, a użytkownik będzie mógł szybko i sprawnie zmienić właściwości ogumienia na takie, jakie w danej chwili będą mu potrzebne.

Goodyear miał pokazać na tegorocznych targach w Genewie nową oponę, ale z racji okoliczności, przedstawił ją tylko w sieci. A szkoda, bo jest ona tak przełomowa, że aż trudno uwierzyć, by szybko została spopularyzowana. Na razie jest to tylko projekt koncepcyjny. W czym rzecz? W dużym skrócie, opona nie wymaga wymiany w całości na nową, a jedynie potrzebuje okresowej zmiany wkładu. Co więcej, wkład ten można zmieniać w zależności od potrzeb, dostosowując charakterystykę jej bieżnika do panujących na danym odcinku trasy warunków drogowych. Sama opona ma wspierać pojazdy elektryczne i dla nich być przeznaczona w pierwszej kolejności.

Opona, która ma zmienny bieżnik

Bazą koncepcji reCharge stanowi biodegradowalna mieszanka bieżnika zamknięta w indywidualnych kapsułach, które mogą być wielokrotnie odnawiane, co znacząco upraszcza proces wymiany opon. Kapsuły, wypełnione specjalnie dobraną mieszanką płynów, pozwalają na regenerację bieżnika i dostosowanie opony do warunków klimatycznych, drogowych lub do stylu jazdy kierowcy (mniej lub bardziej agresywnego, ekonomicznego itp). Dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji może zostać stworzony profil kierowcy, a płynna mieszanka zostanie dostosowana do jego indywidualnych potrzeb, tworząc produkt dopasowany do każdego użytkownika.

Sama mieszanka zostanie wykonana z materiału biologicznego i wzmocniona włóknami inspirowanymi jednym z najtwardszych naturalnych materiałów na świecie – jedwabiem pajęczym. Dzięki temu będzie on niezwykle trwały i w 100 procentach biodegradowalny.

Opona Goodyear reCharge ma wymienne wkłady (kapsuły), które pozwalają zmieniać jej swoje właściwości trakcyjne. 

Oprócz uproszczenia procesu wymiany opon przy pomocy kapsuł wielokrotnego użytku, bieżnik będzie osadzony na lekkiej, niepneumatycznej ramie o wysokim i wąskim kształcie. To cienka, wytrzymała i niewymagająca dużych nakładów konserwacyjnych konstrukcja, która może wyeliminować konieczność konserwacji ciśnieniowej lub przestojów związanych z przebiciami. Na kanale Youtube dostępny jest film prezentujący właściwości reCharge https://youtu.be/ziMVIZPu2XU .

Zobacz: Sportowa seria opon Goodyear SuperSport/R/RS na tor i na co dzień!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności