REKLAMA

Kierowcy jakich aut powodują najwięcej wypadków?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 31 października 2019
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jacy kierowcy powodują najwięcej wypadków? Ci którzy prowadzą Volvo i Skodę! Okazuje się, że kierowcy BMW nie powodują aż tak dużo wypadków, jak się powszechnie uważa. Albo jak próbują wmówić to media. Ale ma też to pewne swoje przyczyny.

Wypadki samochodowe, w których sprawcami są kierowcy BMW, są bardzo „medialne” i budzą duże zainteresowanie, ale i krytykę. Prawda jest jednak taka, że w polskich warunkach do wypadku doprowadzi prędzej kierowca Volvo czy Skody niż BMW. Bo choć w mediach najczęściej słyszy się o wypadkach spowodowanych przez kierowców niemieckiej marki, to jednak statystyki policyjne czy dane od ubezpieczycieli mówią jednak co innego. A te, jako inżyniera, przekonują mnie zdecydowanie bardziej.

Wypadki samochodowe spowodowane przez kierowców BMW

Kierowcy BMW są mocni w deklaracjach (bo deklarują mało szkód), ale blisko 30% z nich ma na koncie przynajmniej jedną szkodę komunikacyjną. Firma Punkta postanowiła zweryfikować faktycznie sprzedane polisy OC, aby wskazać kierowców tych marek, którzy powodują najwięcej wypadków oraz tych, którzy czynią najmniej szkód. Chociaż nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że najwięcej szkód mają kierowcy najczęściej ubezpieczanych marek, bowiem jest ich po prostu najwięcej na rynku.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy sprawdzimy, jaki procent kierowców miał w swojej historii ubezpieczenia jakąś szkodę i ilu ich przypada na 1000 samochodów tej marki. Najwięcej „szkodowych” kierowców jeździ Volvo, Skodą, Toyotą i Mazdą. Kierowcy BMW są dopiero na 5. miejscu wśród powodujących najmniej wypadków. Najbezpieczniej jeżdżą kierowcy samochodów marki Citroen. Za nimi są kierowcy Fiatów, Volkswagenów i Mercedesów.

Marka samochodu Ile % kierowców na 1000 aut danej marki spowodowało szkodę
VOLVO 32%
SKODA 31%
TOYOTA 30%
MAZDA 30%
FORD 29%
SEAT 29%
HONDA 29%
NISSAN 29%
PEUGEOT 29%
OPEL 28%
RENAULT 28%
AUDI 28%
BMW 27%
MERCEDES-BENZ 27%
VOLKSWAGEN 26%
FIAT 26%
CITROËN 23%

Trudno ocenić, jak duży wpływ na cenę polisy ma marka ubezpieczanego samochodu w danym towarzystwie, bo każda z firm prowadzi własne statystyki i ma własną historię wysokości wypłat odszkodowań z tytułu OC. W analizie „wypadkowości” i stawianiu tez, które marki aut najczęściej biorą udział w wypadkach lub którzy kierowcy najczęściej je powodują, warto wziąć pod uwagę zweryfikowaną liczbę szkód, a nie tylko deklaracje składane na wstępnym etapie kalkulowania składki.

Zebrane przez porównywarkę Punkta dane pokazują, że szkodowość kierowców poszczególnych marek prezentuje się na dość zbliżonym poziomie. Można nawet powiedzieć, że przeciętnie niemal 1/3 kierowców danej marki (z marek aut najczęściej ubezpieczanych) ma historię wypadkową za sobą.

Zobacz: W jaki dzień tygodnia jest najwięcej wypadków drogowych?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności