REKLAMA

Wyprzedzanie z prawej strony – czy i kiedy jest dozwolone?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 13 lipca 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy wyprzedzanie prawym pasem jest dozwolone? Jeśli tak to kiedy? Kogo lub co można wyprzedzać z prawej strony na drodze? Problem jest ciekawy, gdyż nie jest jednoznaczny i są określone wyjątki. Oto jak definiują wyprzedzanie z prawej strony przepisy w polskim Kodeksie Ruchu Drogowego.

Wyprzedzanie to jeden z najbardziej niebezpiecznych manewrów. Utarło się przekonanie, że najbardziej niebezpieczny, ale prawda jest taka, że polscy kierowcy gorzej radzą sobie z ustępowaniem pierwszeństwa na drodze niż z wyprzedzaniem. Jednak także i ten manewr jest niebezpieczny. Do tego budzi sporo kontrowersji i emocji na drodze. Zwłaszcza jeśli dotyczy wyprzedzania prawym pasem. Wbrew pozorom manewr ten można wykonać legalnie. Ale w określonych sytuacjach.

Wyprzedzanie prawym pasem – kiedy jest obowiązkowe?

To jest szczególny i bardzo ciekawy przypadek. Polskie prawo jasno opisuje, że pojazdy szynowe co do zasady wyprzedzamy z prawej strony. A przecież inne pojazdy wyprzedzamy właśnie lewą stroną. Są jednak i w tym przypadku dwa wyjątki, mówiące o tym,  kiedy można wyprzedzić tramwaj z lewej strony:

  1. na jezdni jednokierunkowej,
  2. jeżeli położenie torów uniemożliwia wyprzedzanie z prawej strony.

Zazwyczaj nie da się wyprzedzać pojazdów szynowych inaczej niż z prawej strony, z uwagi na usytuowanie torów względem jezdni. Ale jak widać, są sytuacje, kiedy można, a nawet trzeba wyprzedzić np. tramwaj lewą stroną.

Wyprzedzania prawym pasem – kiedy jest dozwolone?

Sprawa jest bardzo skomplikowana w przypadku wyprzedzania innych pojazdów niż szynowe. Wbrew pozorom prawo dopuszcza wyprzedzanie innych samochodów na drodze prawym pasem. Dla wielu nawet doświadczonych kierowców, jest to wiedza nieznana, o czym można się przekonać w trakcie krótkiej jazdy po Warszawie i jej obwodnicach. W końcu notorycznie widać tutaj „maruderów” wlokących się środkowym pasem, którzy utrudniają innych kierowcom jazdę. W momencie ich wyprzedzania prawym pasem, wielu z nich swoje oburzenie wyraża poprzez trąbienie, mimo że nie ma miejsca żadne łamanie przepisów. Jak to możliwe?

W trakcie testów 200-konnego Opla Insignii ST dostrzegliśmy, że prawy pas na obwodnicy Warszawy jest przeważnie pusty, podczas gdy środkowy jest stale zajęty.

Zobacz: Czy kobiety są gorszymi kierowcami? Płeć ma wpływ na prowadzenie auta?

Wyprzedzanie prawym pasem innych pojazdów na drodze jest dozwolone, ale w określonych sytuacjach. Co do zasady wyprzedzamy jednak z lewej strony. Przy obecnej, rozbudowanej infrastruktrze dróg, można jednak coraz częściej wyprzezdać prawą stroną drogi. Przepisy mówią bowiem wyraźnie, że przewidziano określone wyjątki:

  1. wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo może odbywać się tylko z prawej strony;
  2. kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy również z prawej strony;
  3. na jezdni jednokierunkowej o wyznaczonych pasach ruchu dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony;
  4. w obszarze zabudowanym, na jezdni dwukierunkowej o wyznaczonych pasach ruchu wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone jeżeli są co najmniej 2 pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku;
  5. poza obszarem zabudowanym, na jezdni dwukierunkowej o wyznaczonych pasach ruchu wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone jeżeli są co najmniej 3 pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku.

Widać zatem wyraźnie, że wbrew krążącym mitom, nie brakuje sytuacji, w którym wyprzedzanie prawym pasem jest dozwolone. Wiedza na ten temat jest tym bardziej ważna w czasach, kiedy podnosi się standard naszych dróg. Coraz więcej jest bowiem dróg ekspresowych i autostrad z 3 pasami ruchu, które umożliwiają wyprzedzanie zarówno lewą jak i prawą stroną.

Zobacz: Przepisy dotyczące nowego, obowiązkowego wyposażenia aut weszły w życie!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
pawelek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pawelek
Gość
pawelek

Na Wisłostradzie zawsze wyprzedzam prawym pasem bo nikt go nie używa….. Kierowcy z Bożej łaski. Blokowanie lewego pasa i środkowego to nasza polska tradycja. Wieśniaki

Aktualności