REKLAMA

Opłata za przegląd techniczny w 2019 roku

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 31 grudnia 2018
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

W 2019 roku cena za przegląd techniczny miała być wyższa w związku ze zmianami w prawie narzuconymi przez Unię Europejską. Tak jednak nie będzie, chociaż dodatkowe przychody dla SKP ma przynieść opłata za spóźnienie z badaniem. Za to opłata jakościowa, ma pojawić się w 2020 roku. Właściciele aut z filtrem cząstek stałych mają być surowiej kontrolowani. Samochód z wyciętym filtrem DPF nie przejdzie przeglądu.

Przeglądy techniczne w Polsce w ostatnim roku przeszły wyraźną metamorfozę. Zmiany jednak nie zostały zakończone. Wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz zapowiedział kolejne nowości, bowiem Polska została zobowiązana do wprowadzania nowych przepisów przez dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej 2014/45/UE w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep. O tym jaki kierunek tych zmian będzie ustaliły były dwa raporty Najwyższej Izby Kontroli: z 2009 i 2017 r., które wprost wskazywały, że obecny system jest patologiczny.

Zobacz: Opłata za przegląd techniczny w 2020 roku

W Polsce odsetek badań diagnostycznych, podczas których wykryto istotne usterki lub stwarzające zagrożenie uchybienia wynosi ok. 2% podczas gdy w Niemczech prawie 23%. Trudno uwierzyć, by Polacy tak doskonali o swoje auta. Tym bardziej, że korzystając ze znacznie starszych, ponad 10-letnich aut, zapewniają im wręcz idealny stan techniczny. To nierealne.

Opłata za przegląd techniczny auta, motocykla w 2019 roku

Działający w Polsce system badań technicznych nakłada na właścicieli określonych typów pojazdów obowiązek wykonywania okresowych ich przeglądów technicznych. Badania trzeba wykonywać w przypadku pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy. My się skupimy na tych najpopularniejszych pojazdach. Ile trzeba zapłacić za przegląd:

  1. opłata za przegląd techniczny auta osobowego: 98 zł
  2. opłata za przegląd techniczny auta osobowego z instalacją LPG: 98 zł + 63 zł za badanie specjalistyczne, razem 161 zł
  3. opłata za przegląd technicznych motocykla: 62 zł
  4. opłata za przegląd technicznych motoroweru: 50 zł
  5. opłata za przegląd techniczny ciągnika rolniczego: 62 zł
  6. opłata za przegląd techniczny przyczepy ciężarowej rolniczej do 1,5 t d.m.c.: 40 zł

Do powyższych kwot należy jeszcze doliczyć opłatę w wysokości 1 zł na rzecz CEPiK (Centrala Ewidencja Pojazdów i Kierowców) w przypadku podstemplowania przeglądu w dowodzie rejestracyjnym. Wiele redakcji, pod wpływem niesprawdzonych informacji i emocji, sugerowało znaczące podwyżki cen przeglądów od 2019 roku z uwagi np. na tzw. opłatę jakościową (chociaż były i takie „portale”, które winą za podwyżki na SKP obwiniały program 500 Plus….). Oczywiście te same media nie były już zainteresowane sprawdzeniem czy i kiedy ta opłata zostanie wprowadzona. Oraz przede wszystkim o ile tak naprawdę zwiększy się ona cenę przeglądu technicznego pojazdu.

Opłata jakościowa – jaka będzie jej wysokość i od kiedy będzie obowiązywać?

Po pierwsze cena za przegląd zmienić ma się wstępnie od 2020 roku. Ceny mają się zwiększyć, bo przedsiębiorcy prowadzący Stacje Kontroli Pojazdów chcą w ten sposób pokryć opłatę jakościową. Ile wynosić będzie opłata jakościowa? Nie więcej niż 3,5 zł. Tak, trzy i pół złotego. A nie jak sugerowała większość mediów kilkadziesiąt złotych. Warto przy tym zauważyć, że opłata ta wcale nie musi wynosić „aż” 3,5 zł tylko mniej. Jest to maksymalna opłata, jaką Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić od 2020 r. Natomiast jej dokładna wysokość – która może być znacznie niższa niż 3 zł 50 gr – zostanie uzależniona od wysokości przychodu osiągniętego w 2019 roku. Decyzja w tej kwestii będzie zatem rezultatem analizy sytuacji.

Wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz podkreśla stanowczo, że kierowca robiący badania w terminie, czyli przed upływem 45 dni od daty ważności jego badania, nie odczuje różnicy w portfelu. Głównym źródłem finansowania systemu zapewnienia wysokiej jakości badań technicznych pojazdów będą opłaty z tytułu badań wykonanych po terminie (co najmniej 45 dni po terminie).

Przegląd techniczny pojazdu przed terminem

Nowością w 2019 roku będzie też możliwość wykonania badania technicznego pojazdu „na zaś” czyli przed terminem. Kierowca będzie mógł wykonać taki przegląd 30 dni przed końcem wygaśnięcia poprzednich badań, a przegląd zostanie wydłużony o 12 miesięcy od daty zapisanej w dowodzie (czyli niejako nasz przegląd będzie ważny nawet 13 miesięcy). Ministerstwo zauważa też, że przeglądu takiego nie przejdzie auto z wyciętym filtrem cząstek stałych DPF, chociaż nadal nie ma informacji, w jaki sposób diagności SKP mają diagnozować ten problem. Procedura sprawdzenia filtra cząstek stałych DPF ma jednak dotyczyć pojazdów fabrycznie wyposażonych w filtr DPF, spełniających normę Euro 5, Euro 6 oraz wyższą (dopiero od normy Euro 5 był obowiązek montażu filtra DPF). Samochody, które zgodnie z homologacją nie miały filtra DPF, nie będą musiały go posiadać.

Na dzień 3 kwietnia 2019 roku zmiany dotyczące możliwości wykonywania przeglądu przed terminem nie weszły w życie. Projekt zmian w przepisach został bowiem zawieszony przez rząd.

Zobacz: Regeneracja filtra DPF – na czym polega i ile kosztuje?

13
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
GrzegorzCostaKrisHeheOlga Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Costa
Gość
Costa

Te opłaty za przeglad techniczny to kpina. Nic nie robią a placi się tyle co za robocizne standardowego przeglądu rocznego.

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Nie masz pojęcia o czym gadasz.

Hehe
Gość
Hehe

Specjalistyczny przegląd instalacji LPG..dobre. czyli popatrzenie na butle.

Olga
Gość
Olga

Kara za ekologiczne LPG to jawne złodziejstwo!

Andrzej
Gość
Andrzej

Ten artykuł wprowadza w błąd !!! Dzisiaj zrobiłem przegląd (03.04.2019) i na stacji nie słyszeli o jakiś przeglądach 30 dni przed terminem. Pojechałem wcześniej i uciekło mi kilka dni, ponieważ musiałbym przyjechać ponownie za kilka dni.

Kris
Gość
Kris

Jak ci uciekło kilka dni wycięli ci je z pamięci, nie wiem co ty brałeś ale nie bież tego.

zenke
Gość
zenke

Tyle że ta ustawa została zawieszona, Kaczynski ją wycofał i przeglądy w 2019 roku pozostają na starych zasadach. Wypadałoby uaktualnić artykuł a nie zostawiać takiego bobka na którego może się nadziać internauta.

Aktualności