REKLAMA

Rada UE zaakceptowała zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 29 marca 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Unia Europejska wprowadziła zakaz rejestracji nowych aut spalinowych od 2035 roku. Na posiedzeniu Rady UE porozumienie poparły 23 państwa, 3 kraje wstrzymały się od głosu, a przeciwna była tylko Polska.

Przeciwnicy aut elektrycznych nie będą zachwyceni. Mimo początkowych problemów, Rada UE poparła 28 marca 2023 roku zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku na terenie Unii Europejskiej. Co prawda obrót autami będzie możliwy, ale samochodów nie będzie można rejestrować, więc zamknąć ma to drogę do sprzedaży pojazdów spalinowych. Jak się spodziewaliśmy, początkowo przeciwni projektowi Niemcy, załatwili sobie zapis w przepisach, umożliwiający im produkcję e-paliw jako alternatywnych i neutralnych dla klimatu. Jako potentat w tej branży, będą czerpać z tego korzyści.

Zakaz rejestracji aut spalinowych od 2035 roku, ale …

Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie, które określa bardziej rygorystyczne normy emisji dwutlenku węgla dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Zgodnie z tymi przepisami, od 2035 roku nie będą już zarejestrowane w państwach Unii nowe samochody z silnikiem spalinowym, a wszystkie nowe pojazdy będą musiały emitować 100% mniej CO2. Polska była jednym z państw, które zagłosowało przeciwko temu zakazowi. Minister klimatu Anna Moskwa wyjaśniła, że przedstawiciele Polski uważają, iż radykalne plany eurokratów nie powinny zostać wprowadzone bez zmian łagodzących. W 2026 roku ma zostać dokonana rewizja rozporządzenia dotyczącego zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych, a minister Moskwa jest przekonana, że do tego czasu Unia Europejska zrozumie absurdalność tego zakazu i plany zostaną zmienione.

Nowe unijne przepisy określają następujące cele: redukcja emisji CO2 o 55% dla nowych samochodów osobowych i o połowę dla nowych samochodów dostawczych w latach 2030-2034 w porównaniu z poziomami z 2021 roku oraz 100% redukcja emisji CO2 zarówno dla nowych samochodów osobowych, jak i dostawczych od 2035 roku. Zgodnie z tymi przepisami, rejestracja nowych samochodów z silnikiem spalinowym będzie niemożliwa od 2035 roku. W ostatnich tygodniach przepisy te były podważane, gdy Niemcy zgłosiły sprzeciw i domagali się wyjątku dla tzw. e-paliw. Jednak po negocjacjach z Brukselą do rozporządzenia dodano punkt dotyczący tej kwestii.

Przeciwna zakazowi była tylko Polska, od głosu wstrzymały się Bułgaria i Rumunia oraz ostatecznie Włochy, które skorygowały swoje głosowanie. Pozostałe 23 państwa poparły nowe przepisy.

Komisja Europejska zobowiązała się w nim do przedstawienia wniosku w sprawie rejestracji pojazdów napędzanych wyłącznie paliwami neutralnymi pod względem emisji CO2 po 2035 roku. KE dokona szczegółowej oceny postępów w osiąganiu celów 100-procentowej redukcji emisji oraz ewentualnej potrzeby ich przeglądu w 2026 roku.

Zobacz: O ile podrożały nowe samochody w Polsce w ostatnich latach?

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
filipRobert Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
filip
Gość
filip

Zielone bandziory…!

Robert
Gość
Robert

Ruscy właśnie obiecują wszystkich nas wymordować a pedraści w Brukseli uchwalają nowe debilizmy

Aktualności