REKLAMA

Opłata za przegląd techniczny w 2020 roku

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 14 stycznia 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Cena za przegląd techniczny w 2020 roku miała ulec podwyższeniu, nawet o 30 procent. Na chwilę obecną zmiany nie weszły jednak w życie. O tym ile kosztuje przegląd techniczny auta osobowego, cieżarowego, motocykla czy przyczepy opisujemy w materiale.

Z roku na rok nie milkną zapowiedzi rządzących o zaostrzeniu przepisów dotyczących kontroli pojazdów. Przeglądy techniczne w Polsce w ostatnich latach przeszły zmiany, ale niepełne. Nadal są spore zastrzeżenia do nich, zwłaszcza w zakresie rzetelności pracy diagnostów. O potrzebie zmian sugerują także dwa raporty Najwyższej Izby Kontroli: z 2009 i 2017 r., które wprost wskazywały, że obecny system badań technicznych jest patologiczny.

Zobacz: Kara za brak OC auta w 2020 roku

W Polsce odsetek badań diagnostycznych, podczas których wykryto istotne usterki lub stwarzające zagrożenie uchybienia wynosi ok. 2% podczas gdy w Niemczech prawie 23%. Trudno uwierzyć, by Polacy tak doskonali o swoje auta. Tym bardziej, że korzystając ze znacznie starszych, ponad 10-letnich aut, zapewniają im wręcz idealny stan techniczny. To nierealne.

Opłata za przegląd techniczny auta, motocykla czy traktora w 2020 roku

W Polsce system badań technicznych nakłada na właścicieli określonych typów pojazdów obowiązek wykonywania okresowo ich przeglądów technicznych. Badania trzeba wykonywać w przypadku pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy. My przedstawimy koszt przeglądu w 202 roku na przykładzie najpopularniejszych pojazdów:

  1. opłata za przegląd techniczny auta osobowego: 98 zł
  2. opłata za przegląd techniczny auta osobowego z instalacją LPG: 98 zł + 63 zł za badanie specjalistyczne, razem 161 zł
  3. opłata za przegląd techniczny auta ciężarowego: 153 zł
  4. opłata za przegląd technicznych motocykla: 62 zł
  5. opłata za przegląd technicznych motoroweru: 50 zł
  6. opłata za przegląd techniczny ciągnika rolniczego: 62 zł
  7. opłata za przegląd techniczny przyczepy ciężarowej rolniczej do 1,5 t d.m.c.: 40 zł

Zobacz: Przegląd techniczny auta a koronawirus – zalecenia diagnostów

Ale to nie koniec. Koszt przeglądu zostanie jeszcze powiększony o opłatę w wysokości 1 zł na rzecz CEPiK (Centrala Ewidencja Pojazdów i Kierowców) w przypadku podstemplowania przeglądu w dowodzie rejestracyjnym. Na chwilę obecną nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska rządu, co do podwyżki cen przeglądów. Optują za nią m.in. właściciele stacji kontroli pojazdów, bo powyższe ceny nie uległy zmianie od 20 lat. Wedle ostatniego projektu koszt przęglądu będzie o 30% droższy, a potem będzie co roku zwiększany o wysokość inflacji.

Przegląd techniczny pojazdu przed terminem

Cały czas nie milkną zapewnienia rządu, że możliwy będzie przegląd techniczny przed terminem. Miał on stać się faktem już w 2019 roku, ale do tej pory (styczeń 2020 r.) nie ma informacji, że kiedy przepis ten wejdzie w życie. Na czym ma polegać taki przegląd?

Właściciel pojazdu będzie mógł wykonać badanie techniczne 30 dni przed końcem wygaśnięcia poprzednich badań, a przegląd zostanie wydłużony o 12 miesięcy od daty zapisanej w dowodzie (czyli niejako nasz przegląd będzie ważny nawet 13 miesięcy). Obecnie jest to niemożliwe, bo jeśli właściciel auta zrobi przegląd wcześniej, to i tak okres jego trwania będzie liczony od terminu upłynięcia ważności poprzedniego badania.

Zobacz: Nieprzerejestrowanie auta w 2020 roku – jaka grozi kara?

10
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Bodzio SzajsPiotrGrzegorzDaily DriverRobert Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł
Gość
Paweł

U mnie policzył za przeglad z Niemiec 160 zł!!!!

Robert
Gość
Robert

Pierwszy przegląd auta sprowadzonego jest droższy. Od kiedy pamiętam tak jest.

BeatA
Gość
BeatA

Przeglady powinny być drozsze wszystko idzie w górę

Ewa
Gość
Ewa

A co w przypadku kiedy termin przeglądu minął rok temu? Mam taki problem bo wyjechałam z kraju samochodem po przeglądzie i świeżym OC. Na cito musiałam wrocic do Polski (samolotem). Mój samochód nadal stoi w innym kraju (nie używany). Termin przeglądu dawno minął a ja już place kolejne OC. Muszę jeszcze ze dwa miesiące pobyć w Polsce. Co z takimi przypadkami. Wszak różnie bywa

Krzysztof
Gość
Krzysztof

W moim przypadku nie było problemów – badanie techniczne (z rocznym opóźnieniem) zostało zrobione i to wszystko. Ale to było w Warszawie… Od dwóch lat jest wprowadzona podwójna opłata za opóźnione badanie (ponad 30 dni)

Piotr
Gość
Piotr

Ja bym się bardziej postarał o auto!to tylko przegląd! Napewno na święta byłaś w Polsce! Trzeba było ugadać się z najbliższym przyjacielem lub z kuzynem by zrobił i by odesłał ci auto. Muj kuzyn przyjechał, zrobił przegląd i wrucił wszystko zajęło w sumie tydzień lecz wydałem tylko 3tys i mam auto na rok bezproblemowo. Jeżeli auto jest warte i używasz to tak zrób! Nie żałuj grosza dasz 2.5 tys sam przyjadę. A jak jakiś polski złom to wogóle nie ma sensu. Będąc za granicą masz kasy jak lodu więc nie nażekaj że cię nie stać albo nie masz czasu. Wydaj… Czytaj więcej »

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Umiesz czytać ?? Przecież jest zupełnie odwrotnie. Pani samochód stoi w INNYM kraju, a Pani przebywa w Polsce.

Piotr
Gość
Piotr

Co za Młoty odpowiadają.
Ale wiesz, Matełusz 3 tys sypnoł i furę ma.

Bodzio Szajs
Gość
Bodzio Szajs

Chłopie ty nie wiesz co gadasz…. Pani autem boi się wrócić do PL bez PT. Ja bym zrobił w DE albo cisł do kraju bez przeglądu i tyle.

Aktualności