REKLAMA

Zmiany dotyczące prawa jazdy, przerejestrowywania i czasowej rejestracji auta!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 27 sierpnia 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Prezydent podpisał nowelizację ustawy PoRD i innych ustaw dotyczącą m.in jazdy bez prawa jazdy czy czasowej rejestracji auta. Będzie można też zachować numer rejestracyjny pojazdu.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zmiany te mają wprowadzić szereg istotnych korzyści dla właścicieli samochodów i kierowców. W teorii ma być mniej biurokracji, więcej swobód obywatelskich i bardziej „życiowe” regulacje prawne. Nowelizacja prawa obejmuje kilka istotnych spraw.

Brak obowiązku posiadania prawa jazdy w trakcie jazdy

Jedną z głównych zmian dla kierowców jaką przewidują nowe przepisy prawne, jest ustawowe zwolnienie posiadaczy polskiego prawa jazdy z obowiązku posiadania przy sobie tego dokumentu podczas kontroli drogowej. Mowa jest oczywiście o samym blankiecie. Uprawnienia trzeba oczywiście mieć.

Zwalnia posiadaczy polskiego prawa jazdy z obowiązku posiadania przy sobie tego dokumentu i okazywania go na żądanie uprawnionego organu kontroli ruchu drogowego

Jak podkreśliła Kancelaria Prezydenta, ustawa ma na celu wprowadzenie ułatwień i zarazem zmniejszenie kosztów ponoszonych przez obywateli (właścicieli pojazdów, w tym przedsiębiorców) oraz zmniejszenie liczby wydawanych dokumentów, dostosowanie procedur administracyjnych oraz zmniejszenie w związku z tym odpowiednio zadań powierzonych organom jednostek samorządu terytorialnego.

Zachowanie numeru rejestracyjnego i czasowa rejestracja samochodu

Nowela umożliwia też rejestrację pojazdu lub czasową rejestrację pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania właściciela pojazdu. Ponadto wprowadza możliwość czasowej rejestracji pojazdu także przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu.

Zobacz: Test Ford Mustang 5.0 V8 GT

Zgodnie z ustawą możliwe będzie zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu przy przerejestrowaniu pojazdu, o ile pojazd był zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tablice zgodne z właściwymi przepisami wykonawczymi. Jak podkreślono w komunikacie KP:

Zniesiony będzie obowiązek przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności, jeżeli od ostatniej rejestracji pojazdu nie nastąpiła zmiana w zakresie jego własności.

Warto jednak pamiętać, że nowe przepisy nie nabierają mocy prawnej od razu. Kancelaria wskazała, że ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, przewidziane są jednak liczne wyjątki. Dodała, że niektóre z wprowadzanych regulacji, wymagające wdrożenia rozwiązań technicznych, mają obowiązywać dopiero po ogłoszeniu przez upoważnionego ministra stosownego komunikatu.

Zobacz: Kara za niewskazanie kierowcy na zdjęciu z fotoradaru nielegalna?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności