REKLAMA

System CEPiK 2.0 ruszy dopiero w czerwcu 2018 roku!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 14 listopada 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

CEPiK 2.0. zostanie uruchomiony 4 czerwca 2018 roku, tak przynajmniej przewiduje projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw. System Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców nie wejdzie bowiem do użytku w 2017 roku ze względu na opóźnienia w jego budowie.

CEPiK to jeden z najczęściej używanych przez Polaków systemów informatycznych, które służą kierowcom oraz poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Minister cyfryzacji zlecił wykonanie audytu mającego ocenić postep prac przy opracowywaniu nowej bazy CEPiK 2.0 wraz z systemami określanymi mianem dziedzinowymi (np. Policji, Instytutu Transportu Samochodowego). Okazało się, że wiele elementów  bazy nie zostało skończonych, przez co nie ma szans na jego uruchomienie już od 1 stycznia.

CEPiK 2.0 w 2018 roku – dlaczego?

Jak podaje MC, głównym powodem opóźnień we wdrożenie sytemu do użytku,  jest niedostosowanie zewnętrznych systemów teleinformatycznych do zasilania Centralnej Ewidencji Pojazdów i Centralnej Ewidencji Kierowców. Opóźnienia są szczególnie duże na poziomie starostw, co ma istotne znaczenie dla rejestracji pojazdów i wydawania uprawnień do kierowania nimi. W efekcie, wdrożenie CEPiK 2.0 przesunięto na 4 czerwca 2018 r.

Odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym

Nowelizacja ustawy wprowadza też regulację, na mocy której podstawą do wszczęcia postępowania o zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym, będzie tylko i wyłącznie fakt złamania tego przepisu. Nie będzie miało znaczenia, czy dojdzie do rzeczywistego zatrzymania prawa jazdy przez Policję w trakcie kontroli. Temat ten bliżej opisujemy w poniższym artykule:

Zobacz: Odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości w 2017 roku!

Ponadto, projekt przewiduje, że do czasu uruchomienia CEPiK 2.0 starosta będzie wydawał decyzję o skierowaniu kierowcy prowadzącego pojazd pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego na kurs reedukacyjny – na podstawie odpisu wyroku sądowego.

Daily Driver kierowca

Dziś starosta powinien wysłać kierowcę na taki kurs na podstawie informacji uzyskanych z CEK, która co ciekawe nie gromadzi takich danych – zacznie je zbierać dopiero po wejściu w życie przepisów wprowadzających CEPiK 2.0. Starosta dostaje więc odpis wyroku z sądu, na podstawie którego nie może wydać decyzji o skierowaniu kierowcy na kurs reedukacyjny

Zobacz: Prawo jazdy – jaka wada wzroku jest dopuszczalna?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności