Poważna wada napędu w autach Jeep Cherokee! Rusza akcja serwisowa

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Jeep · Dodane: 11 sierpnia 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jeep Cherokee ma wadliwy napęd na cztery koła. Za problem odpowiada tzw. moduł transferu mocy PTU. Usterka objawia się brakiem napędu na przedniej osi i w skrajnych sytuacjach zagraża bezpieczeństwu jazdy. Jeep rozpoczął w związaku z tym akcję serwisową.

Skuteczność układu napędowego na śliskiej nawierzchni poprawia napęd na cztery koła. W zależności od koncernu samochodowego, różne są sposoby transferu mocy na poszczególne koła auta. W przypadku samochodów należących do koncernu FCA (m.in. Jeep, Chrysler, Alfa Romeo, Fiat) popularnym rozwiązaniem jest moduł transferu mocy PTU, czyli przekładnia kątowa, która odpowiada za transfer mocy na tylną, albo na przednią oś (w zależności od modelu), jako wsparcie głównej osi napędowej. Tego typu rozwiązanie jest szczególnie często wykorzystywane przez Jeepa, ale znalazło się też np. w testowanej przez nas Alfie Romeo Stelvio Q4. Pozwala ono na dołączanie drugiej osi w sytuacji, gdy brakuje przyczepności, po czym napęd zostaje rozłączony, aby ograniczyć zużycie paliwa. Niestety, w pewnej partii Jeepów moduł PTU okazał się wadliwy.

Wadliwy moduł PTU w Jeepach

Jak poinformował nas Urząd Ochrony  Konkurencji i Konsumentów, w samochodach Jeep Cherokee z serii KL, które zostały wyprodukowane w USA w latach 2014-2017 wykryto problem techniczny ze skrzynią rozdzielczą PTU. Okazuje się, że możliwy jest luz pomiędzy wielowypustem mechanizmu różnicowego, a wałem wyjściowym przekładni.

Jeep Cherokee z serii KL 

Stan taki może być przyczyną zużywania się zębów wielowypustu, co może spowodować utratę połączenia między przekładnią i mechanizmem różnicowym wewnątrz PTU. W skutek tego nie będzie możliwe przekazywanie napędu na koła przednie i brak mocy napędowej, co w skrajnej sytuacji może doprowadzić do kolizji lub wypadku. Tylko na polskim rynku akcją naprawczą objęto 104 samochody. Jeep zapewnia, że właściciele samochodów zostaną zaproszeni listownie do Autoryzowanych Stacji Obsługi w celu przeprogramowania centralki sterującej zespołem napędowym.

Zobacz: Zapowietrzony układ chłodzenia w Volvo! Rusza ogromna akcja serwisowa!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności