REKLAMA

Prawo jazdy – jaka wada wzroku jest dopuszczalna?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 16 czerwca 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jaka wada wzroku jest dopuszczalna, aby otrzymać prawo jazdy? Czy wada wzroku może mieć wpływ na możliwość uzyskania prawa jazdy? Jakie  oznaczenia wad wzroku stosuje się w prawie jazdy?

Jeżeli podczas badania wzroku u przyszłego kierowcy zostanie stwierdzona wada, lekarz przeprowadzający badania zobowiązany jest sporządzić o tym adnotację w karcie badań pacjenta. Słaby wzrok, w przeciwieństwie do innych dysfunkcji, nie zaprzepaszcza szansy na uzyskanie prawa jazdy. Sytuacja taka powoduje jednak konieczność spełnienia przez kierowcę kilku warunków.

kierowca okulary

Wada wzroku nie przekreśla szans na posiadanie prawa jazdy. Kierowca musi jednak spełnić odpowiednie warunki.

Warunki jakie spełnić musi kierowca z wadą wzroku

Po pierwsze osoba z wadą wzroku musi jeździć w specjalnych szkłach korekcyjnych. Ważne żeby w dokumencie prawa jazdy zapisana była możliwość okularów lub soczewek. Jeżeli będzie tylko jedna opcja, np. okulary, a kierowca będzie prowadził w soczewkach – przekracza prawo i otrzyma mandat.

Zobacz: Jakie cechy ma dobry kierowca?

Wada wzroku decyduje również o terminie ważności prawa jazdy. Prawo jazdy dla osób ze słabym wzrokiem są wydawana na maksymalnie 10 lat. Pod koniec okresu ważności prawa jazdy, kierowca aby zachować uprawnienia musi wykonać kolejne badania i zgłosić się z wynikami do Starostwa w miejscu zamieszkania, gdzie zostanie złożony wniosek o nowy dokument.

Oznaczenia wady wzroku w prawie jazdy

W dokumencie prawa jazdy osoby borykającej się ze słabym wzrokiem znajduje się informacja dotycząca wady wzroku. W polu numer 12 pojawią się oznaczenia, informujące o ograniczeniach czy wymaganiach dotyczących prowadzenia pojazdu. Są to:

01.01 – okulary,

01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e),

01.03 – szkła ochronne,

01.04 – szkło matowe,

01.05 – przepaska na oko,

01.06 – okulary lub szkła kontaktowe.

Wezwanie na badania wzroku

Starosta, jako organ wydający prawa jazdy, ma uprawnienie wezwania kierowcy na powtórne badania lekarskie, jeśli otrzyma wiarygodną informację, że stan zdrowia danej osoby nie pozwala mu na bezpieczne prowadzenie samochodu.

Zobacz: Od jakiego wieku można zrobić prawo jazdy?

Informacje takie pochodzą przede wszystkim z notatek policyjnych sporządzonych wskutek wezwania do wypadków i stłuczek.

Odwołanie od wyników badania wzroku

Często zdarzają się sytuacje, że kierowca nie zgadza się z treścią orzeczenia lekarskiego stwierdzającego wadę wzroku. W takiej sytuacji możliwe jest wystąpienie z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania lekarskiego. Taki wniosek należy złożyć na piśmie, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego. Wniosek składa się za pośrednictwem lekarza, który przeprowadzała badanie. Orzeczenie lekarskie wydane po przeprowadzeniu ponownego badania lekarskiego jest już jednak ostateczne i nie przysługuje od niego odwołanie.

Zobacz: Co można prowadzić mając prawo jazdy kat. B?

Jeżeli lekarz przeprowadzający badanie orzeknie, że wada wzroku u kierowcy uniemożliwia mu bezpieczne prowadzenie pojazdów mechanicznych, kierowca taki utraci uprawnienia do kierowania pojazdami.

Zobacz: Prawo jazdy od notariusza – sposób na zatrzymanie prawa jazdy?

9
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
AdamKierowcaWitoldNataliaNikola Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adam
Gość
Adam

Witam mam. Soczewkę. W lewym oku. I. Okulary. . Lekarz niechce. Podbić. Badań. Na. AM.

Kierowca
Gość
Kierowca

„Prawo jazdy dla osób ze słabym wzrokiem są wydawana na maksymalnie 10 lat.” skąd taka informacja ? Jak ma prawko wydane na 15 lat to adnotacja jest błędna ?

Natalia
Gość
Natalia

Mam pytanie – mam wadę wrodzoną, rozwijającą się, w jednym oku, noszę okulary na jedno oko, problem z krótkowzrocznością. Czy w takim wypadku mogę się ubiegać o [prawo jady kategorii A1 lub AM. dodam że drugie oko mam w pełni sprawne, i jeżeli nie noszę okularów korekcyjnych tylko to zdrowe pracuje.

Nikola
Gość
Nikola

Jeżeli widzę max na 2 metry jednym okiem, a drugim słabiej, nosze okulary korekcyjne czy mogę starać się o prawa jazdy ?

Witold
Gość
Witold

Mam tak samo

łoli
Gość
łoli

mam pytanie formalne – znam osobę która ze względów na chorobę straciła jedno oko. Po tym jak zaczęła jeździć samochodem zastanowiłem się jak to jest możliwe że osoba nie mająca możliwości przestrzennego widzenia tj określania w miarę precyzyjnie odległości może prowadzić pojazdy mechaniczne na drogach publicznych. Czy ktoś może z daily albo forumowiczów może mi to wyjaśnić. Nie to że jestem złośliwy – bo szkoda aby ta osoba była w jakiś sposób ograniczana jednak chodzi o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Dodam, że codziennie dojeżdża do pracy 30km w jedną stronę.

JednoOkiOrzel
Gość
JednoOkiOrzel

Lekarz podczas badania musi opierać się na wytycznych Dz.U.04.2.15 – tam w załączniku nr 3 jest kolumna „Widzenie obuoczne” i dla prawa jazdy kat. B jest taki warunek:

„w przypadku stwierdzenia jednooczności można orzec brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami, pod warunkami:
a) ostrość wzroku oka lepiej widzącego wynosi nie mniej niż 0,8 bez korekcji,
b) od powstania jednooczności upłynęło co najmniej 12 miesięcy i badany ukończył 20 lat, z tym że należy określić zgodnie z art. 92 ustawy – Prawo o ruchu drogowym termin ponownego badania lekarskiego”
inaczej brak przeciwskazań

Aktualności