REKLAMA

Podniesienie DMC pojazdu dla kierowców z kat. B możliwe już od 2021 roku

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 12 czerwca 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Podwyższenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu dla prawa jazdy kat. B może zostać wprowadzone już w 2021 roku. Zmiany dotyczyłyby jednak tylko pojazdów z napędem alternatywnym. Taką informację uzyskaliśmy ze strony głównych przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury.

Jak informowaliśmy w połowie lutego 2020 roku, bardzo możliwe są istotne zmiany w zakresie uprawnień do kierowania pojazdami. Wiceminister infrastruktury, Rafał Weber, poinformował w odpowiedzi na poselską interpelację, że w pierwszej połowie przyszłego roku mogą wejść w życie zmiany w ustawie o transporcie drogowym, podnoszące dopuszczalną masę pojazdu, który może być prowadzony przez kierowcę z prawem jazdy kategorii B.

Podwyższenie DMC dla kat. B do ponad 4 ton!

Obecnie obowiązujące przepisy ograniczają dopuszczalną masę całkowitą pojazdu, którym może kierować osoba z prawem jazdy kategorii B, do 3,5 tony. Po zmianach masa ta ma zostać podniesiona do 4250 kg, ale tylko w przypadku, gdy będzie to samochód zasilany paliwami alternatywnymi i dodatkowy jego ciężar wynikał będzie z zamontowania alternatywnego systemu napędu. Dodatkowym warunkiem, aby kierowca mógł skorzystać z możliwości prowadzenia cięższego pojazdu, byłoby posiadanie prawa jazdy kategorii B od co najmniej 2 lat.

Ministerstwo Infrastruktury planuje wdrożyć nowe przepisy od maja 2021 roku. Tym samym jest to kolejne działanie mające promować przede wszystkim samochody elektryczne. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że na chwilę obecną w Polsce nie ma stacji tankowania aut wodorem, a punkty dystrybucji gazu CNG są tak nieliczne, że również trudno mówić w tym przypadku o jakiejkolwiek użyteczności tego typu paliwa. Ze stacji CNG korzysta przede wszystkim transport komunikacji miejskiej w wybranych miastach. Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższym materiale:

Zobacz: Prawo jazdy kategorii B na auta o DMC do 4,25 tony!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
derek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
derek
Gość
derek

SZOK!!!! czy lobbowanie w naszym kraju jest dopuszczalne?

Aktualności