REKLAMA

Mniejsze tablice rejestracyjne do aut z USA i Azji!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 16 czerwca 2018
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nowe, mniejsze tablice rejestracyjne dostosowane do samochodów sprowadzonych np. ze Stanów Zjednoczonych i Japonii (tzw. tablice amerykańskie) będzie można niebawem wyrobić w Wydziale Komunikacji! Projekt zmian w przepisach przygotowany przez posłów Kukiz’15 dostał zielone światło od Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Zmniejszona tablica rejestracyjna ma pojawić się w obiegu już w 2018 roku.

Jak poinformował Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk, resort przychylił się do interpretacji jaką przekazali mu posłowie Piotr Liroy-Marzec oraz Paweł Grabowski z klubu Kukiz’15 dotyczącą konieczności wprowadzenia w obieg mniejszych tablic rejestracyjnych dla aut z USA i Azji. Trwający do tej pory absurd prawny powodował, że w sprowadzanych do Polski z Ameryki czy z Azji samochodach, konieczne było wyginanie tablic, aby móc je umocować w przewidzianych przez producentów aut miejscach montażowych. A wszystko przez różnice w wymiarach tablic.

Mniejsze tablice rejestracyjne do aut z USA czy Japonii

Stosowane powszechnie w Polsce tablice rejestracyjne mają wymiar 520 x 114 mm, albo 305 mm x 214 mm (tablica dwurzędowa) podczas gdy samochody z USA czy Japonii zaprojektowane są pod tablice o wymiarach 305 x 155 mm. Bardzo duża różnica w rozmiarach tablic sprawia, że w importowanych autach muszą być one wygięte, co nie tylko wygląda mało estetycznie, ale i zmusza właściciela do uszkodzenia tablic. Nowe tablice rejestracyjne będą mniejsze, a ich czcionka będzie wyraźnie zwężona. Ich dokładny wygląd przedstawimy Wam, gdy tylko Ministerstwo opublikuje ich oficjalne wzory.

Pytanie brzmi zatem, jak radzili sobie dotąd kierowcy z absurdalnymi przepisami? Cześć właścicieli importowanych do Polski samochodów zamawiała w punktach reklamowych tablice dopasowane do swoich aut, a w bagażniku pojazdu wozili oni tablice wydane przez Wydział Komunikacji. Podczas kontroli pojazdu, trzeba było okazać policjantom tablice wydane przez WK, bowiem tylko one posiadają specjalny znaczek legalizacyjny z hologramem. Niestety, nadgorliwy funkcjonariusz miał prawo ukarać kierowcę takiego auta mandatem (100 zł).

Kiedy pojawią się nowe tablice rejestracyjne?

Nowe, mniejsze tablice rejestracyjne mają teoretycznie zostać wprowadzone do obiegu rozporządzeniem wraz z dniem 1 lipca 2018 roku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pierwotnie miały one obowiązywać już od 1 stycznia 2018 roku. Dlatego należy podchodzić z pewnym dystansem do zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. W końcu od czerwca mieliśmy cieszyć się legalną jazdą autem bez dokumentów a wyszło, jak wyszło. Więcej na ten temat przeczytacie poniżej:

Zobacz: Czy trzeba jeszcze wozić ze sobą dokumenty od auta i polisę OC?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności