REKLAMA

Formalności przy sprzedaży i zakupie samochodu

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Nissan · Dodane: 22 lutego 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jak krok po kroku kupić lub sprzedać samochód? Jakie formalności należy spełnić przy zakupie auta lub jego odsprzedaży? O czym trzeba pamiętać kupując samochód?

Dla osoby, która jeszcze nigdy nie sprzedawała lub kupowała samochodu na rynku wtórnym, taka transakcja może wydawać się prosta i niekłopotliwa. Rzeczywistość jest nieco mniej optymistyczna. Obydwie strony transakcji muszą sprawdzić szczegółowe zapisy w umowie i pamiętać o licznych formalnościach. Kilka aspektów sprzedaży jest szczególnie ważnych. Można je przedstawić w poniższych punktach.

Punkt 1: sporządzenie odpowiedniego wzorca umowy

Gotowe wzorce umowy kupna – sprzedaży samochodu, można łatwo znaleźć w Internecie. Jeżeli strony transakcji nie mają odpowiedniej wiedzy prawnej, to korzystanie z gotowych wzorów umowy wydaje się najlepszym rozwiązaniem

Zobacz: Czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?

Punkt 2: ustalenie zasad płatności za auto i podatek PCC

Strony zawierające umowę kupna – sprzedaży samochodu powinny również określić wartość pojazdu i zasady płatności (gotówka, przelew). Osoby będące stronami transakcji muszą pamiętać, że jej wartość stanowi podstawę do obliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: podatku PCC). Taką daninę trzeba zapłacić jeśli samochód kosztował więcej niż 1000 zł. Zgodnie z przepisami, podatek PCC stanowi 2% ceny rynkowej pojazdu i powinien być zapłacony przez kupującego w ciągu 14 dni od transakcji.

Punkt 3: uzgodnienie kwestii związanych z polisami (OC/AC)

Ubezpieczenie to kolejny ważny aspekt, o którym muszą pamiętać osoby zawierające umowę kupna – sprzedaży pojazdu. W przypadku obowiązkowej polisy OC, przepisy przewidują automatyczne „przejście” takiego ubezpieczenia na nabywcę auta, a sprzedawca jest zobowiązany do przekazania dokumentu potwierdzającego zakup i opłacenie polisy (razem z kluczykami, kartą pojazdu oraz dowodem rejestracyjnym). Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, kupujący może wypowiedzieć umowę OC w dowolnym momencie przed zakończeniem planowanego okresu ochrony.

Zobacz: Darowizna samochodu – jak ją zrobić krok po kroku?

Obowiązujące zasady są zupełnie inne w odniesieniu do nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych (np. Autocasco). W umowie lub ogólnych warunkach takich polis zwykle można znaleźć zapis wykluczający możliwość ich przeniesienia na nabywcę pojazdu.

Punkt 4: rejestracja auta i ewentualny zakup ubezpieczenia

Po zakupieniu pojazdu, jego nabywca jest zobowiązany do dokonania rejestracji w ciągu kolejnych 30 dni. Taka procedura nie jest skomplikowana dla osoby, która kupiła używany samochód w kraju. Kierowca powinien jednak pamiętać, że załatwienie formalności w starostwie jest niemożliwe bez:

  1. wypełnionego wniosku o rejestrację
  2. dowodu własności pojazdu (np. zawartej umowy)
  3. karty pojazdu
  4. dowodu rejestracyjnego auta wraz z aktualnym badaniem technicznym
  5. dowodu zakupu i opłacenia polisy OC
  6. dowodu osobistego wnioskodawcy
  7. dotychczasowych tablic rejestracyjnych

Nowy właściciel samochodu musi również przygotować pieniądze potrzebne do pokrycia wszystkich kosztów. Standardowa rejestracja samochodu osobowego obecnie kosztuje 180,50 zł. Ten koszt spada do 81 zł, jeżeli wymiana tablic jest niepotrzebna ze względu na rejestrację auta w tym samym powiecie lub mieście na prawach powiatu.

Zobacz: Prezent dla kierowcy – jaki wybrać?

Źródło: materiały prasowe Ubea.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności