Lotus, który produkuje elektryczne samochody sportowe i SUV-y? Brzmi nieciekawie, ale w dobie panujących na świecie trendów, taka przyszłość jest jak najbardziej realna. Firma oficjalnie potwierdza, że widzi świetlaną przyszłość dla silnika elektrycznego i chce wykorzystać go w swoich samochodach. Co więcej, zamierza rozszerzyć zakres aut jakie produkuje m.in. o SUV-y.
Nie da się ukryć, że Lotus to jedna z najbardziej cenionych firm produkujących samochody sportowe dla prawdziwych purystów. Od zawsze domeną marki było budowanie lekkich aut idealnie spisujących się w trakcie jazdy na torze. Nie musiały mieć one mocnych silników, bo ważniejszy był stosunek mocy do masy, który wypadał w tych autach doskonale z uwagi na bardzo lekkie konstrukcje. Ale obecnie brytyjska marka jest w rękach chińskiego Geely i musi iść z duchem czasu oraz narzuconymi przez właściciela priorytetami. A te zakładają nie tylko elektryfikację aut, ale też produkcję zupełnie nowych typów samochodów, w tym SUV-ów!
Lotus na prąd
Prezes firmy Lotus, Phil Popham, podkreślił w wywiadzie dla magazynu AutoExpress, że nowy model Lotusa, który ma pojawić się w przyszłym roku, może być ostatnim modelem marki z silnikiem spalinowym. Jednocześnie zauważa, że przyszłe samochody sportowe brytyjskiej marki staną się w pełni elektryczne, z pominięciem fazy hybrydowej. Dlaczego?
Zobacz: Aston Martin tworzy własny silnik 3.0 V6 Twin-Turbo o mocy ponad 1000 KM!
Popham nie jest fanem hybryd twierdząc, że ich konfiguracja wymaga akumulatorów, silników elektrycznych i małej jednostki spalinowej, co jest sprzeczne z filozofią samochodów sportowych, które wymagają redukcji niepotrzebnych elementów podnoszących masę pojazdu. W przypadku hybrydy trzeba sięgać po szereg dodatków obciążających auto a do tego szukać jeszcze mniejszych, lżejszych silników, aby zmieścić się w sensownym limicie wagowym. Co jeszcze trudniejsze, trzeba to potem wszystko ze sobą odpowiednio zgrać i poustawiać, aby zapewnić doskonały rozkład mas w samochodzie. A to jest szczególnie trudne. Dlatego Popham kreuje się na fana samochodów elektrycznych, bo te jego zdaniem dają większą swobodę w ich projektowaniu, zwłaszcza w kontekście rozkładu masy. Co więcej, ich niewielkie silniki generują ogromny moment obrotowy od najniższych prędkości obrotowych i zapewniają świetne osiągi.
Lotus będzie produkował SUV-y i crossovery?
Prezes Lotusa zauważa przy tym jeszcze jedną zaletę samochodów elektrycznych – wszechstronność. Elektryczny Lotus, który pojawi się w 2021 roku, będzie oparty na nowej platformie, która pozwoli Lotusowi wykorzystywać ją do wielu samochodów. Co prawda Popham twierdzi, że obecnie firma nie skupia się na SUV-ach, ale też nie dyskontuje ona żadnego segmentu: crossoverów, sportowych sedanów czy GT. Popham zauważa, że jeśli uda się stworzyć SUV-a czy limuzynę, która będzie mieć to coś, co uczyni ją Lotusem na tle rywali, to takie auto powstanie. Zapewnia, że władzom firmy nie zależy na tworzeniu dowolnych aut ze znaczkiem Lotusa tylko po to, by dzięki temu logo zarabiać na nich pieniądze. Ale nie da się ukryć, że tworzenie bardziej niszowych modeli sportowych za pieniądze uzyskane z produkcji modnych SUV-ów, ma pewien sens.
Pewnym preludium do epoki elektrycznych Lotusów będzie wypuszczenie w przyszłym roku na rynek elektrycznego hipercara Evija, która z racji astronomicznej ceny 2 milionów dolarów, będzie też szalenie niszowym pojazdem. Na dodatek produkcja modelu będzie ograniczona. Ale model ten pokazuje też możliwości napędu elektrycznego. O ile sprint 0-100 km/h w mniej niż 3 sekundy nie jest dziś już czymś wyjątkowym, o tyle przyspieszenie 0-300 km/h w niespełna 9 sekund jest niesamowite. Tylko czy świetne osiągi zrekompensują doznania jakie towarzyszą pracy sportowego silnika benzynowego?
Zobacz: Sprzedaż samochodów marki McLaren spadła o prawie 70 procent!
Dodaj komentarz