REKLAMA

Nowy Lexus IS dostanie silnik V8? Firma zarejestrowała nową wersję!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 3 lipca 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Lexus IS 500 to nowy model, który może mieć pod maską silnik V8 lub V6. Japoński koncern zarejestrował nowe oznaczenie w amerykańskim urzędzie patentowym. Symbol 500 wskazuje na to, że będzie to nie tylko najmocniejsza wersja IS-a, ale też, że źródłem może być nawet 8-cylindrowy motor.

Lexus IS 4 generacji (lub jak niektórzy mawiają 3-jak po dużym lifcie) nie trafi do sprzedaży w Europie. Szkoda, bo ta tylnonapędowa limuzyna na amerykańskim rynku oferowana jest ze świetnymi, wolnossącymi silnikami 3.5 V6 o mocach sięgających nawet 315 KM. Fani modelu mogą jednak czuć się jeszcze bardziej pokrzywdzonymi, bo okazuje się, że na rynku amerykańskim pojawi się jeszcze mocniejsza odmiana japońskiego sedana. Zapowiada się szybka limuzyna o dynamicznym, acz niebezkompromisowym charakterze.

Lexus IS 500 – jaki silnik pod maską?

Okazuje, że 25 czerwca 2020 roku wpłynęły do United States Patent and Trademark Office dokumenty rejestrujące oznaczenie IS 500. Biorąc pod uwagę nomenklaturę i zasady nazewnicza Lexusa, można być pewnym, że japońska marka planuje wprowadzenie na rynek sedana nastawionego na bardzo dobre osiągi. Plotki o tym, że Lexus ma w planach model IS w mocnej wersji pojawiają się zresztą już od kilku tygodni. Teraz znajdują potwierdzenie. Spekulacje rozpoczął japoński magazyn Mag X. Później tym tematem zainteresowały się media ze Stanów Zjednoczonych. Jeśli Lexus faktycznie wprowadzi model IS 500 do sprzedaży, to właśnie USA będzie najważniejszym rynkiem dla tego auta.

Zobacz: Nowy Lexus IS Mk4 robi wrażenie! Ale nie będzie sprzedawany w Europie!

Na obecny moment nie ma oficjalnego komunikatu jaki dokładnie silnik zamierza umieścić w IS-ie producent z Kraju Kwitnącej Wiśni. Oznaczeniem 500 japońska marka określa obecnie dwa warianty napędowe. Lexus LC 500 dysponuje wolnossącą V-ósemką o pojemności 5-litrów. Ale w ofercie dostępna jest także limuzyna LS 500, w której Japończycy stosują silnik 3.5 V6, który wyposażono w dwie turbosprężarki. W obu przypadkach moc napędu wyraźnie przekracza 400 KM. Można zatem być pewnym, że Lexus IS 500 będzie znacznie mocniejszy od pozostałych odmiana w gamie.

Zobacz: Lexus buduje nowy silnik V8! Będzie najmocniejszy w historii!

Część osób snuje podejrzenia, że Lexus IS 500 otrzyma zupełnie nowy silnik 4.0 V8, nad którym od dawna pracuje japoński koncern. Niestety nic nie wskazuje na to, że jednostka napędowa jest już gotowa. Co więcej, część obserwatorów uważa, że skoro Lexus mówi o nim jako najmocniejszym motorem V8 w swojej historii, to że raczej nie trafi do IS 500, prędzej do IS F (o ile powstanie). Spekulacje mówią o mocy około 600 KM i oznaczeniu 600. Jest zatem mało prawdopodobne, że to właśnie ta jednostka trafi pod maskę Lexusa IS 500. Bardzo możliwe, że zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami Lexus IS dostanie silnik z dwiema turbosprężarkami z tą różnicą, że zmieni się tylko jego oznaczenie.

Kolejny, mocny Lexus IS

Mocny wariant Lexusa IS z pewnością ucieszyłby fanów japońskiej marki i sportowych limuzyn. Kompaktowy sedan Lexusa ma w tej kwestii bogate tradycje. Na początku auto było dostępne z bardzo podatnym na tuning silnikiem R6 2JZ. W 2003 roku na targach SEMA Lexus wystawił pokazowy egzemplarz IS 430 z V-ósemką o mocy 340 KM. A cztery lata później oficjalnie wprowadził do sprzedaży model IS F, a więc pierwsze auto ze sportowej rodziny oznaczonej szóstą literą alfabetu. Pod maskę samochodu trafiła wtedy pięciolitrowa, ponad 420-konna V-ósemka. Taki sam silnik – po drobnych ulepszeniach – znajdziemy dzisiaj też w Lexusie LC 500. Jeśli japońscy inżynierowie zdecydują się zastosować ten sam motor w Lexusie IS 500, historia zatoczy koło.

Zobacz: Przyszły Lexus IS otrzyma silnik z dwiema turbosprężarkami!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności