REKLAMA

Stan techniczny auta a wysokość odszkodowania z OC sprawcy

Autor: Rankomat.pl · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 31 marca 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy stan techniczny samochodu ma wpływ na wysokość odszkodowania z OC sprawcy? Czy może spowodować obniżenie kwoty odszkodowania?  Od czego zależy wysokość odszkodowania?

Pierwsze od czego w ogóle należy zacząć ten temat, to odpowiedź na pytanie jak zgłosić szkodę? Po zdarzeniu drogowym, w którym zostałeś poszkodowany możesz zgłosić roszczenie do towarzystwa ubezpieczeniowego z OC sprawcy. Jeżeli na miejscu nie było policji, powinieneś spisać oświadczenie ze sprawcą. Muszą być na nim zawarte dane sprawcy, dane jego pojazdu, numer polisy oraz nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego. Oświadczenie musi być podpisane zarówno przez sprawcę, jak i poszkodowanego.

Zobacz: Nieprzerejestrowanie auta w 2020 roku – jaka grozi kara?

Jeżeli na miejscu zdarzenia była policja, będziesz musiał poprosić o notatkę policyjną. Zanim policja wyda dokument, będziesz mógł już zgłosić szkodę do towarzystwa. Musisz jednak mieć numer polisy oraz musisz wiedzieć w jakim towarzystwie polisa była zawarta. Możesz sam to sprawdzić wpisując numer rejestracyjny pojazdu, który wyrządził ci szkodę na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Szkodę możesz zgłosić poprzez formularz online lub infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia szkody?

Oprócz oświadczenia sprawcy lub notatki policyjnej, do zgłoszenia szkody musisz przygotować:

  1. dowód rejestracyjny poszkodowanego pojazdu,
  2. prawo jazdy,
  3. oświadczenie o numerze konta do wypłaty odszkodowania,
  4. zdjęcia uszkodzonego pojazdu.

Czy mogę zgłosić szkodę do swojego ubezpieczyciela?

Jeżeli posiadacz ubezpieczenie BLS, czyli bezpośredniej likwidacji szkód, możesz zgłosić szkodę do towarzystwa, w którym wykupiłeś polisę OC dla swojego pojazdu. Możesz zgłosić szkodę tylko pod warunkiem, że nie ma osób rannych, a uszkodzone jest tylko mienie. Możesz skorzystać z tej możliwości, jeżeli nie chcesz, aby twoja szkoda była likwidowana przez towarzystwo poszkodowanego.

Jak towarzystwo ustala rozmiar szkody?

Po zgłoszeniu szkody towarzystwo ma 30 dni na podjęcie decyzji o wypłacie odszkodowania oraz wypłatę kwoty bezspornej. Niewielkie uszkodzenia pojazdu mogą nawet nie wymagać przyjazdu rzeczoznawcy. Towarzystwo może jednak wysłać na oględziny swojego rzeczoznawcę, aby ocenił rozmiar szkody.

Towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają zazwyczaj z katalogów Audatex oraz EurotaxGlass’s. Jeżeli uznasz, że kwota, którą określił rzeczoznawca pokryje naprawę twojego samochodu, towarzystwo przeleje pieniądze na twoje konto, a ty będziesz mógł naprawić swój samochód w dowolnym warsztacie. Istnieje jeszcze możliwość, że wstawisz samochód do serwisu i szkoda zostanie zlikwidowana bezgotówkowo. Tzn., że to warsztat będzie załatwiał wszelkie kwestie dotyczące wysokości odszkodowania z ubezpieczycielem. Musisz tylko podpisać upoważnienie dla warsztatu. Po naprawie odbierasz pojazd. Wszelkie kwestie formalne pozostają po stronie warsztatu.

Co jeszcze mogę uzyskać z OC sprawcy?

Jeżeli twój samochód został uszkodzony z winy innego kierowcy, polisa OC sprawcy nie tylko pokryje naprawę twojego samochodu, ale także wynajęcie samochodu zastępczego. W sytuacji oddania samochodu do naprawy musisz się czymś poruszać, jeździć do pracy. Ubezpieczyciel powinien zapewnić ci pojazd zastępczy w ramach polisy. Jeżeli musisz holować pojazd do warsztatu, także usługę holowania powinien zapewnić ubezpieczyciel.

Jak ustalana jest wysokość odszkodowania?

Co w przypadku, gdy zdecydujesz się wariant kosztorysowy i ubezpieczyciel po wycenie rzeczoznawcy zaproponuje kwotę niższą, niż będzie potrzebna na naprawę samochodu? Możesz się odwołać. Ubezpieczyciel korzysta z katalogów Audatex oraz EurotaxGlass’s. Znajdzie tam informacje dotyczące minimalnych i maksymalnych cen części zamiennych oraz koszt roboczogodzin na danym terenie. Zazwyczaj ubezpieczyciel pierwszą kwotą, jaką przedstawia klientowi jest kwota uwzględniająca najniższe koszty naprawy, bowiem nie spodziewa się, że każdy będzie likwidować szkodę w serwisie.

Zobacz: Wymiana przedniego błotnika – na czym polega i ile kosztuje?

Nie wynika to jednak z zaniżania odszkodowania tylko z faktu, że ubezpieczyciel nie chce płacić więcej niż faktyczny koszt naprawy, a taki jest zdecydowanie niższy w mniejszych warsztatach niż w autoryzowanych serwisach. Kolejną kwestią jest stawka za roboczogodzinę. Ubezpieczyciele uśredniają koszt w danym regionie. Jeżeli uważasz, że koszt naprawy twojego auta będzie wyższy, możesz odwołać się od pierwszej wyceny. Możesz przedstawić kosztorys naprawy twojego warsztatu. Wtedy ubezpieczyciel powinien przyjąć taką kwotę do realizacji. Zawsze pojazd po szkodzie powinien, dzięki świadczeniu ubezpieczyciela powrócić do stanu sprzed szkody.

Co lepsze kosztorys czy warsztat?

W przypadku nowszych pojazdów zdecydowanie lepsze będzie rozwiązanie warsztatowe. Odstawisz swój samochód do warsztatu i dasz upoważnienie. Poczekasz na naprawę i odbierzesz swój naprawiony samochód. W przypadku starszych pojazdów i mniejszych szkód warto przemyśleć kosztorys. Bowiem sam zdecydujesz, gdzie naprawisz samochód, możesz to zrobić u znajomego mechanika, a pieniądze otrzymasz na konto, abyś mógł pokryć koszt naprawy.

Co zrobić w przypadku zbyt niskiego odszkodowania?

Najlepiej prześledzić sytuację na przykładzie. Historia pana Adama jest do tego idealna. Pan Adam zostawił swój samochód Opla Astrę na sklepowym parkingu. Gdy wracał z zakupami zauważył, jak inny kierowca, pan Zygmunt cofając swoim pojazdem, Toyotą Avensis uderzył tył pojazdu. Kierowcy nie wzywali policji, spisali oświadczenie.

Pan Adam od razu zgłosił szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego. Wybrał likwidację szkody bezgotówkowo w warsztacie. Okazało się, że ubezpieczyciel wycenił szkodę na 3500 zł, a warsztat naprawczy na 6400 zł. Ubezpieczyciel policzył najniższe koszty ze średnich, jakie wskazały mu systemy, dodatkowo inna była stawka za roboczogodzinę w zwykłym warsztacie, a inna w serwisie. Co zrobił pan Adam? Dzięki temu, że upoważnił warsztat do naprawy pojazdu i ustalania tego z ubezpieczycielem, warsztat udowodnił zasadność swojej wyceny i ubezpieczyciel musiał wypłacić odszkodowanie należne warsztatowi za wykonaną usługę.

Jak się odwołać?

Jeżeli ubezpieczyciel jest nieugięty i nie uwzględnia twojego kosztorysu, który pozyskałeś od warsztatu naprawiającego, możesz także powołać swojego rzeczoznawcę. Jednak trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem. Zawsze także ostatecznie można skierować sprawę do sądu. Warto wtedy skorzystać z usług doświadczonego prawnika.

Jak ustrzec się przed szkodą całkowitą?

Nie rzadko zdarza się, że niewielka szkoda może stać się szkodą całkowitą pojazdu. Ubezpieczyciel może wycenić naprawę szkody np. na 6 000 zł, przy czym samochód wyceni na 11 000 zł. Oznacza to, że nie opłaca się naprawa. Takie doświadczenie miał pan Łukasz z Łodzi, który nie chciał otrzymać niskiej kwoty za pojazd i go sprzedawać. Co zrobić w takim przypadku? Pan Łukasz oddał samochód od warsztatu, gdzie naprawiono i udowodniono, że naprawa nie przewyższyła wartości pojazdu sprzed szkody. Dzięki temu uniknął stwierdzenia szkody całkowitej.

Czy da się zarobić na szkodzie?

Pan Marcin miał stary samochód w słabym stanie technicznym, widać było ślady korozji, bez żadnego dodatkowego wyposażenia. Po szkodzie, którą spowodował inny kierowca swoim autem liczył na wysokie odszkodowanie. Nic z tego! Ubezpieczyciel bada stan techniczny pojazdu i m.in. na tej podstawie oblicza należne odszkodowanie. Z Z pewnością liczy się wycena systemu z jakiego korzysta rzeczoznawca ubezpieczyciela, np. Eurotax. Jednak, jeżeli samochód ma jakieś dodatkowe wyposażenie, np. alufelgi, które uległy uszkodzeniu, odszkodowanie będzie z pewnością wyższe, uwzględnione zostaną dodatkowe elementy. Z pewnością rzeczoznawca uwzględni wartość rezydualną pojazdu, niemniej jednak wszelkie elementy, które podwyższają wartość pojazdu powinny być uwzględnione.

Zobacz: Jaki wpływ mają zamienniki na cenę ubezpieczenia samochodu?

Przy wycenie największe znaczenie ma marka pojazdu, model, wersja wyposażenia, przebieg pojazdu, historia pojazdu (czy był wcześniej naprawiany) oraz widoczne uszkodzenia nie mające związku z zaistniałą szkodą. Rzeczoznawca także może określić stan i zużycie opon. Jeżeli to opona uległa uszkodzeniu w wypadku i była nowa, ubezpieczyciel powinien za nią zapłacić. Należy jednak pamiętać, że zużycie eksploatacyjne nie uprawnia do żądania wyższego odszkodowania przy uszkodzeniu tego elementu.Pan Marcin więc musi się liczyć z dokładną wyceną rzeczoznawcy, nie może liczyć na dodatkowe odszkodowanie, jeżeli stan techniczny jego pojazdu pozostawiał wiele do życzenia. Odszkodowanie powinno pozwolić przywrócić stan pojazdu sprzed szkody. Pan Marcin oczywiście ma prawo otrzymać pieniądze z odszkodowania i nie naprawiać pojazdu, jeżeli nie przeszkadza mu wgniecenie na zderzaku, a pieniądze woli przeznaczyć na inny cel.

OC – czy ważne w jakiej firmie?

Często przy zakupie OC nie zastanawiasz się w jakiej firmie ubezpieczysz auto. Przecież i tak to ewentualny poszkodowany przez ciebie będzie zgłaszał roszczenie. Warto jednak zastanowić się nad często oferowanym przez niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dodatkowym produktem bezpośredniej likwidacji szkód.

Zobacz: Kara za brak OC auta w 2020 roku

Dzięki temu, jeżeli to ty trafisz na kogoś z polisą towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym nie chcesz współpracować, będziesz mógł zgłosić szkodę do swojego ubezpieczyciela, który naprawi twoją szkodę, a potem sam zwróci się o wypłatę do ubezpieczyciela sprawcy. Warto sprawdzić takie oferty na kalkulator-oc-ac.auto.pl i wybrać dla siebie najkorzystniejszą opcję.

Podsumowanie

Przy szkodzie z OC sprawcy warto pamiętać, że kwota odszkodowania powinna pokryć przywrócenie stanu pojazdu sprzed szkody. Masz prawo wybrać warsztat, który naprawi pojazd, możesz także poprosić o przelanie pieniędzy na naprawę na konto. Jeżeli nie zgadzasz się z pierwszą wyceną ubezpieczyciela, możesz się odwołać.

Źródło: artykuł przygotowany przez firmę 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności