REKLAMA

Szkolenia Renault dla młodych i starszych kierowców na torze Modlin!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Renault · Dodane: 29 września 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Renault organizuje kurs doskonalenia techniki jazdy dla młodych i starszych kierowców. Szkolenia odbywać się będą na torze Modlin pod Warszawą i będą podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Kurs jest jednodniowy, a nabór prowadzony będzie do końca listopada 2020 r.

Program mający na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, jest inicjatywą samorządu województwa organizowaną przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej we współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Cykl szkoleń adresowany jest do kierowców z Mazowsza należących do dwóch grup wiekowych: 18-24 lata oraz 55 lat i więcej. W tym roku ma w nim wziąć udział 440 osób, które rozwiną swoje umiejętności bezpiecznej jazdy oraz dowiedzą się m.in. jaki wpływ na prowadzenie pojazdu ma stosowanie środków psychoaktywnych czy leków.

Kurs doskonalenia techniki jazdy na torze Modlin

Szkolenia odbywające się na Torze Modlin będą mieć formułę jednodniowych spotkań. Obejmować będą one 3 godziny zajęć teoretycznych (z psychologiem) i 3 godziny zajęć praktycznych, które zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem samochodów Renault Megane.

Zobacz: Czy kobiety są gorszymi kierowcami? Płeć ma wpływ na prowadzenie auta?

Program zajęć teoretycznych zakłada omówienie takich zagadnień jak błędy spostrzegania (krótki trening uważności i kontrolowania procesów podejmowania decyzji), również te wynikające ze stosowania alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Psycholog zwróci kursantom także uwagę na to, w jakich sytuacjach bezpieczniej jest zrezygnować z prowadzenia samochodu.

Zobacz: Sprawdzono szybkość reakcji kierowcy w zależności od wieku!

Z kolei zajęcia praktyczne pozwoli uczestnikom przekonać się o związku prędkości z drogą hamowania na nawierzchniach o różnej przyczepności. Dowiedzą się oni również o wpływie rozmowy podczas jazdy na koncentrację i dostrzeganie czynników zagrożenia przez kierowcę czy o znaczeniu zachowania odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Będą mogli także poznać zasady działania systemów wspomagania prowadzenia.

Szkolenia dopasowane do wieku kierowców

Jak podkreślają organizatorzy kursu, szkolenia są dopasowane do potrzeb danej grupy wiekowej. Najmłodszych kierowców w wieku 18-24 cechuje często brak doświadczenia przy jednoczesnej skłonności do brawury. Nierzadko stosują oni również środki psychoaktywne. Właśnie ta grupa wiekowa charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji.

Z kolei doświadczeni kierowcy powyżej 55 lat często przeceniają swoje umiejętności oraz możliwości swojego organizmu. Typowe problemy tej grupy wiekowej to gorszy stan zdrowa, słabsza koncentracja i wzrok czy opóźnienie reakcji wynikające z przyjmowania niektórych leków. Jak podkreśla kierowca rajdowy Leszek Kuzaj, a obecnie też i dyrektor ds. Sportu i Eventów oraz ambasador Toru Modlin:

Wielu kierowców w Polsce wciąż nie ma wystarczającej świadomości zagrożeń związanych z nadmierną prędkością, jazdą pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych czy rozproszeniem uwagi. Mamy nadzieję, że ćwiczenia na Torze Modlin pozwolą uczestnikom przekonać się, jak duże znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze mają realna ocena własnych możliwości i eliminowanie czynników ryzyka  

Szkolenia będą odbywać się do końca listopada 2020 roku (o ile pozwoli na to sytuacja z koronawirusem). Chętnie do wzięcia w nim udziału mogą się zgłaszać do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Warszawie, Radomiu i Siedlcach. Akcja jest inicjatywą Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Za realizację odpowiada Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy Tor Modlin.

Zobacz: Szkolenie Mercedes Safety Experience – zakres, cena, lokalizacja

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności