REKLAMA

Honda LogR – jak działa rejestrator jazdy Hondy Civic Type-R?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Honda · Dodane: 26 listopada 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Honda LogR to rejestrator danych działający podczas jazdy, który otrzymał Civic Type-R po liftingu. Rozbudowane funkcje pozwalają kierowcy zbierać obfite dane z telemetrii. Za pomocą LogR można analizować trasę przejazdu po torze czy obserwować parametry samochodu w czasie rzeczywistym. Dane te są zapisywane i mogą być później analizowane przez kierowcę w celu poprawy szybkości na torze.

Civic Type-R po liftingu z 2020 roku otrzymał szereg usprawnień, o których pisaliśmy w osobnym materiale. Pojawiły nowe rozwiązanie techniczne, a nawet specjalne, dodatkowe odmiany – Type-R Limited Edition oraz Type-R Sport Line. Jednak jedną z ciekawszych nowości jest rejestrator danych LogR, który nawiązuje do chwalonego przez entuzjastów hot hatchy rozwiązania Renault czyli RS Monitor. Hondowskie narzędzie ma zapewnić kierowcom możliwości śledzenia i poprawy osiągów podczas jazdy. Dostępna w App Store aplikacja Honda LogR komunikuje smartfon kierowcy z komputerem pokładowym i czujnikami samochodu, dostarczając dane do analizy stylu jazdy. Zachęca ona tym samym do bardziej płynnego i bardziej efektywnego prowadzenia pojazdu zarówno po torze, jak i po drogach.

Honda LogR – funkcje i możliwości

Rejestrator Honda LogR, dostępny jest w poliftingowym modelu Civic Type R w wersji GT i Sport Line. Odmiana Limited Edition z racji braku systemu multimedialnego, a tym samym ekranu, nie posiada tego rozwiązania. Honda LogR posiada 3 główne funkcje:

  1. monitor osiągów,
  2. tryb rejestracji parametrów
  3. tryb automatycznej oceny

Po skomunikowaniu systemu ze smartfonem, na którym zainstalowano aplikację LogR, na ekranie dotykowym Civica Type R wyświetlane są dane telemetryczne. Pozwalają one kierowcy obserwować w czasie rzeczywistym parametry samochodu, które następnie  rejestrowane są celem późniejszych analiz osiągów.

Honda LogR dostępny jest w nowej Hondzie Civic Type-R po liftingu

Informacje z monitora wydajności obejmują szereg parametrów, które można z łatwością odczytać na dużym ekranie, dzięki bardzo czytelnej grafice i czcionce. Wśród tych najważniejszych znalazły się m.in:

  1. wybrany bieg,
  2. temperatura płynu chłodzącego,
  3. temperatura oleju,
  4. ciśnienie oleju,
  5. ciśnienie atmosferyczne
  6. temperatura powietrza pobieranego do układu dolotowego silnika
  7. aktualny tryb jazdy (Comfort, Sport lub + R).

Kierowcy mogą również wybierać pomiędzy widokiem „G-Meter”, który wskazuje przyspieszanie, hamowanie i pokonywanie zakrętów na wykresie kołowym lub widokiem „3D”, zapewniającym bieżący podgląd samochodu w ruchu i jego zachowań, takich jak nurkowanie, przechyły nadwozia czy podatność na schodzenie z kursu.

Zobacz: Honda Civic Type-R Sport Line – łagodniejsza wersja nie tylko z wyglądu!

Istotnym elementem systemu Honda LogR jest tryb rejestracji parametrów (Log Mode). Wykorzystuje on zbiór 15 rodzajów danych, które przechwytywane są przez wewnętrzne czujniki samochodu, aby pomóc kierowcy w osiągnięciu najlepszego możliwego czasu okrążenia na torze. Gromadzone parametry obejmują przyspieszenie, hamowanie i siły przeciążenia na zakrętach, które – w połączeniu z danymi lokalizacji GPS – zapewniają kompleksowy przegląd okrążeń.

Oznaczony kolorami plan okrążenia pokazuje gdzie można poprawić prowadzenie pojazdu, aby uzyskać płynną, kontrolowaną jazdę i skrócić czasy przejazdów o kilka sekund. Lokalizator GPS może również zapisywać punkty linii startu i mety mierzonego okrążenia toru, co pozwoli użytkownikom porównać zapisane wyniki z późniejszymi danymi.

Automatyczna ocena jazdy – bądź lepszym kierowcą

Funkcja automatycznej oceny  (Auto Score) działa za każdym razem, gdy aplikacja Honda LogR jest w użyciu. Monitoruje ona sygnały wejściowe dla czterech kluczowych parametrów: przyspieszania, zwalniania, skręcania i jazdy po linii prostej. Dla każdego z sygnałów wejściowych jest generowany wynik, który wykorzystywany jest do porównania stylu jazdy użytkownika z wbudowanym w aplikację algorytmem korzystającym z bazy danych działu badawczo-rozwojowego Hondy. Pomaga to określić gdzie można usprawnić prowadzenie samochodu. Kierowcy mogą również prześledzić wcześniejsze podróże, aby oceniać postępy w stylu jazdy. Ten tryb zachęca do płynnego prowadzenia samochodu podczas rutynowej, codziennej jazdy, a nie do poprawiania najlepszych czasów okrążenia.

Zobacz: Najlepiej sprzedające się hot hatche w Polsce! MEGA Raport 2019!

Dzięki dostępowi do komputera pokładowego Civica Type R, Honda LogR może dostarczyć o wiele więcej szczegółów niż inne dostępne aplikacje rejestrujące tylko osiągi. Podczas jazdy, cała interakcja z rejestratorem Honda LogR odbywa się poprzez centralny wyświetlacz dotykowy. Ze względów bezpieczeństwa, zarówno tryb Log, jak i Auto Score oferują bardziej dogłębną analizę – z wykorzystaniem danych z poprzednich jazd, osiągami i odtworzeniami przejazdów z map Google – tylko poprzez aplikację na smartfon, gdy samochód nie znajduje się w ruchu.

Zobacz: Honda Civic Type-R Limited Edition ustanawia rekord toru Suzuka!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności