REKLAMA

Kiedy i gdzie najczęściej pojawiają się mgły w Polsce?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 1 listopada 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

W jakich regionach Polski mgła pojawia się najczęściej? Gdzie ryzyko jej spotkania jest największe? Okazuje się, że można to bez problemu określić. Mgły pojawiają się bowiem w określonych warunkach, które definiują warunki klimatyczne i terenowe.

Jesień i wiosna to pory roku, w których mgły pojawiają się najczęściej. Są one wyjątkowo niebezpieczne, bowiem potrafią ograniczyć widoczność nawet do kilku metrów, co uniemożliwia często jazdę autem. Najczęściej pojawiają na terenach niezabudowanych, w dolinach lub na większych obszarach polnych i to w godzinach porannych lub nocnych, czyli tych najbardziej wymagających dla kierowców. W których rejonach naszego kraju jest z nimi największy problem?

Gdzie w Polsce najczęściej pojawiają się mgły?

Zgodnie z danymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Polsce, rocznie notuje się średnio 54 dni z mgłą, a najwięcej takich dni występuje najczęściej w październiku i listopadzie. Stacjami synoptycznymi, na których najczęściej obserwuje się to zjawisko atmosferyczne, są Chojnice (90 dni), Jelenia Góra i Zielona Góra, a najrzadziej na Helu, w Tarnowie i w Gdańsku (23 dni)*. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault przypominają, jak bezpiecznie jeździć we mgle.

Zobacz: Kobieta jako kierowca – czy jest się czego obawiać?

Mgła znacznie ogranicza widoczność, co utrudnia ocenę odległości i prędkości innych pojazdów, a także widoczność znaków pionowych czy pieszych na pasach. Dlatego w takich warunkach kluczowa jest spokojna, wolna jazda oraz prowadzenie samochodu w sposób przewidywalny dla innych uczestników ruchu. Najlepiej jest jechać z prędkością, która umożliwi zatrzymanie się na odcinku drogi, który jest w danym momencie widoczny. Gdy widoczność spada do kilkudziesięciu metrów, oznacza to konieczność jazdy z bardzo niską prędkością. Można wykorzystać linie na jezdni jako punkt odniesienia, co ułatwia utrzymanie pozycji auta na drodze i w odpowiednim pasie ruchu – radzi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Światła przeciwmgielne – kiedy można ich używać?

Światła przeciwmgłowe należy włączać, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów i wyłączać, gdy widoczność się poprawia. Włączone światła przeciwmgłowe, szczególnie tylne, mogą oślepiać innych kierowców w dobrych warunkach atmosferycznych. W czasie mgły nie używaj świateł drogowych, czyli tzw. świateł długich, ponieważ podświetlają one jedynie mgłę, co pogarsza widoczność zamiast jej poprawy.

Sprawne i czyste oświetlenie samochodu jest nie tylko obowiązkiem kierowcy, lecz także podstawą bezpiecznej jazdy. Jeśli auto nie posiada systemu informującego o niesprawnym oświetleniu, konieczne jest regularne samodzielne sprawdzanie wszystkich świateł w samochodzie. Niesprawne światło mijania jest łatwe do zauważenia, jednak w przypadku kierunkowskazów czy świateł stop mogą one pozostać niewykryte przez pewien czas.

Zachowaj odstęp

Odstęp od poprzedzającego pojazdu nie powinien być mniejszy niż dwie sekundy przy dobrej widoczności, a w warunkach gęstej mgły powinien być większy. Gdy inne auto ma włączone światła przeciwmgłowe, trudniej zauważyć rozpoczęcie hamowania. Trzeba także pamiętać, że podczas mgły często występuje śliska nawierzchnia – przypomina Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

W warunkach, gdzie ocena sytuacji opiera się głównie na wrażeniach wzrokowych, ważne jest wykorzystanie zmysłu słuchu. Zwłaszcza piesi powinni zrezygnować z rozmów telefonicznych lub słuchania muzyki podczas przechodzenia przez jezdnię, ponieważ mogą to zmniejszyć ich czujność. Również kierowcy mogą skorzystać z wyłączenia radia, co pomaga w utrzymaniu koncentracji, która jest kluczowa w takich warunkach – dodaje dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zobacz: Zmęczony kierowca prowadzi auto tak jak po alkoholu?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności