REKLAMA

Bugatti Chiron Profilee – powstał tylko 1 taki egzemplarz!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Bugatti · Dodane: 29 grudnia 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Bugatti Chiron Profilee to mniej radykalna, ale szybsza, interpretacja wersji Pur Sport. Ponieważ Bugatti nie ma już żadnych mocy produkcyjnych dla kolejnych modeli Chiron, powstanie tylko 1 taki egzemplarz. Choć w założeniach miało być ich znacznie więcej.

W 2020 roku Bugatti wprowadziło Pur Sport, najbardziej sportową jak dotąd wersję Chirona. Pur Sport szybko się wyprzedał, ale klienci prosili o nieco mniej bezkompromisową jego wersję. Tak narodził się Chiron Profilée. Koncepcja i prace nad nią rozpoczęły się jesienią 2020 r. Kiedy Profilée był w pełni opracowany, wszystkie dostępne moce produkcyjne Chirona zostały wyczerpane. Firma założyła bowiem, że nie powstanie więcej jak 500 egzemplarzy Bugatti Chirona. Ale ten jeden egzemplarz powstał.

Nowy spojler i większa prędkość maksymalna

Zamiast planowanej małej serii 30 pojazdów, powstanie tylko jeden Bugatti Chiron Profiléem. Unikatowy egzemplarz, w pełni opracowany i przetestowany, z indywidualną aprobatą dla Europy, zostanie wystawiony na aukcję w Paryżu 1 lutego 2023 roku, z której część dochodu zostanie przeznaczona na cele charytatywne. Co jest wyjątkowego w modelu Profilée? Kilka rzeczy.

Bugatti Chiron Profilee ma tylny spojler w stylu ducktail. Wygląda rewelacyjnie i poprawia stabilność auta przy bardzo wysokich prędkościach. 

Przede wszystkim Bugatti Chiron Profilée ma stałe, perforowane skrzydło z tyłu, które zwiększa docisk tylnej osi, jednocześnie pozwalając autu  osiągnąć prędkość 380 km/h. Dla porównania Pur Sport z inaczej opracowanym tylnym skrzydłem osiąga „jedynie” 350 km/h. Spojler Profilee odprowadza również gorące powietrze z komory silnika przez dwa wewnętrzne tunele wytwarzając podciśnienie. A co nie mniej istotne, to on nadaje również nazwę Profilée, ponieważ przypomina wczesne Bugatti 46 i 50, które miały podobną krzywiznę z tyłu, a przez swojego twórcę, Jeana Bugattiego zostały nazwane Profilée.

Zobacz: Następca Bugatti Chirona będzie mieć silnik spalinowy – to pewne!

Źródłem napędu jest szesnastocylindrowy silnik 8.0 W16 o mocy 1500 KM, który przekazuje moc na wszystkie cztery koła poprzez dwusprzęgłową skrzynię biegów marki Ricardo z przełożeniem skróconym o 15% względem niż Chirona Sport. W rezultacie Profilée przyspiesza od 0 do 100 km/h w 2,3 sekundy (o 0,2 s szybciej niż Chiron i 0,1 s szybciej niż jego odmiana Super Sport 300+) a do 200 km/h w 5,5 sekundy. Ale co bardziej istotne, mocno zmodyfikowano podwozie Profilee. Zastosowano o 65% sztywniejsze sprężyny z przodu i 33% z tyłu, a tylne koła mają większy negatyw (o 50%) niż w normalnym Chironie. Względem wersji Chiron Sport, sztywność sprężyn została zwiększona o 10%.

Wyjątkowy lakier i wnętrze

Profilée otrzymał zarezerwowany tylko dla niego lakier w kolorze Argent Atlantique, natomiast spód pojazdu pomalowano w kolorze Bleu Royal Carbon, w którym dostrzec można wzór włókna wlęglowego. Felgi zostały specjalnie zaprojektowane dla Profilée i pomalowane w odcieniu Le Patron. Z kolei front auta grill w kształcie podkowy, wykonany z polerowanego aluminium.

We wnętrzu zespół z Molsheim zastosował plecione skórzane powierzchnie na desce rozdzielczej, panelach drzwi i konsoli środkowej. Komfortowe siedzenia pokryte są pikowaną skórą w kolorach Gris Rafale i Deep Blue. Konsola środkowa została podkreślona czarną anodowaną wstawką z napisem Profilée. Auto trafi na aukcję 1 lutego 2023 roku. Wystawi go dom aukcyjny RM Sotheby’s.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności