REKLAMA

W jakich miesiącach jest najwięcej wypadków samochodowych w Polsce?

Autor: ITS · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 4 lipca 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Kiedy dochodzi do największej liczby wypadków samochodowych w Polsce? O jakiej porze roku? Wbrew pozorom to nie zima i nie jesień są tymi najgorszymi okresami w roku, a lato. Tak pokazują to statystki wypadków i ocena ekspertów m.in. z Instytutu Transportu Samochodowego.

Wiele osób jest przeświadczonych o tym, że złe warunki pogodowe, deszcz czy słaba widoczność to czynniki mające bezpośredni wpływ na zwiększone ryzyko wypadku drogowego. Życie jednak pokazuje, że powyższe czynniki silnie działają na wyobraźnie kierowców i ograniczają ich skłonność do podejmowania ryzyka na drodze. Co więcej, liczba wypadków drogowych jest powiązana z aktywność rowerzystów, pieszych i motocyklistów. Im jest ich więcej na drogach, tym częściej dochodzi do zdarzeń z ich udziałem.

Kiedy dochodzi do największej liczby wypadków drogowych?

Z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że miesiące letnie tj. czerwiec, lipiec oraz sierpień charakteryzują się największą liczbą wypadków drogowych w całym roku. Łącznie w 2020 roku stanowiły one 31,4% ogółu a w roku ubiegłym aż 32,3% wszystkich wypadków.

Te wskaźniki niekorzystnie przekładają się na liczbę ofiar i poszkodowanych. W 2021 roku 29,8% wszystkich zabitych oraz 32,7%. rannych przypadło na miesiące letnie. Niewiele lepiej było w 2020 roku – 26,5% zabitych oraz 32,3%. rannych przypadających na okres wakacji.

Dane jednoznacznie wskazują, że najwięcej wypadków ma miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych (przy ładnej pogodzie, w świetle dziennym i na suchej nawierzchni). Wówczas kierujący czują większy komfort jazdy i rozwijają znaczne prędkości, co w sytuacji wypadku rodzi często tragiczne następstwa. W 2021 r. najwięcej wypadków miało miejsce w miesiącach letnich – w czerwcu (11,4% ogółu), w lipcu (11,0%) i w październiku (10,3%)

– mówi Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

Wypadki drogowe z udziałem dzieci

Statystyki pokazują także, że nasilenie wypadków w miesiącach wakacyjnych dotyczy dzieci w wieku 0-14 lat. W ubiegłym roku najwięcej wypadków z ich udziałem wydarzyło się w czerwcu – 253, w lipcu – 227 oraz w sierpniu – 221. Najwięcej dzieci zginęło w czerwcu – 8 i w lipcu – 7. W sierpniu 2020 roku miały miejsce 245 wypadki, w lipcu – 214, a najwięcej dzieci straciło życie w czerwcu – 9 i w sierpniu – 7.

Znaczną część poszkodowanych dzieci stanowią pasażerowie pojazdów w wieku 0-6 lat. Oznacza to, że w wielu przypadkach najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego narażeni są na utratę życia lub zdrowia wskutek niefrasobliwości opiekunów. Sumarycznie w okresie minionych wakacji życie straciło ośmioro-dzieci w najmłodszej grupie wiekowej. Problem znaczącego odsetka zabitych oraz rannych dotyczy także grupy 7-14 lat – w czerwcu 2021 roku życie straciło 5 dzieci, w lipcu 3, a w sierpniu 4. Taki stan rzeczy wynika także z faktu wzmożonego ruchu na drogach w okresie letnim i warunków pogodowych, które przekładają się na większą mobilność niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym dzieci

– dodaje Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego.

Wypadki drogowe z udziałem rowerzystów i motocyklistów

Negatywne statystyki w ruchu drogowym dotyczą także motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów, którzy latem podróżują nieporównywalnie więcej niż podczas pozostałych miesięcy. W ubiegłym roku kierujący rowerami najczęściej uczestniczyli w wypadkach w czerwcu – 578 (16,5% ogółu) i w lipcu – 543 (15,5%). Także najwięcej wypadków z udziałem motorowerzystów było w czerwcu 166 (18,2 proc.), a osób zabitych w lipcu 11 osób (20,4 proc.). Negatywna, letnia statystyka dotyczy także motocyklistów, którzy również w miesiącach czerwiec-sierpień ubiegłego roku najczęściej uczestniczyli w wypadkach – w czerwcu – 405 (19,8%) i w lipcu – 367 (17,9%). Najwięcej motocyklistów zginęło w sierpniu – 43 (20,0%).  Niestety, podobnie było w latach ubiegłych.

Zobacz: Ile wypadków samochodowych dziennie ma miejsce w Polsce?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności