REKLAMA

Skąd najczęściej sprowadzane są samochody do Polski?

Autor: CarVertical · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 2 listopada 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Z jakich Państw Polacy najczęściej sprowadzają używane auta? Sprawa jest dość ciekawa, bo okazuje się, że tak naprawdę są dwa wiodące kraje, dzięki którym import używanych aut do Polski stale kwitnie.

Nie da się ukryć, że Polska od lat stanowi prawdziwe Eldorado dla importerów i sprzedawców aut używanych. Piąty pod względem liczby ludności kraj w Unii Europejskiej, nadal jeszcze nie może poszczycić się poziomem dochodów pozwalającym przeciętnie zarabiającej rodzinie na podjęcie decyzji o zakupie nowego samochodu. A to spory problem. Bo o ile poruszanie się po dużych miastach przy pomocy transportu publicznego, rowerem czy samochodem wynajmowanym na godziny może mieć sens, to już poza wielkimi miastami funkcjonowanie bez własnego auta jest uciążliwe lub wręcz niemożliwe.

Dlaczego auta używane tak popularne w Polsce?

Popularność samochodów używanych w Polsce ma swoje konkretne powody. Nawet osoby majętne, nie zawsze decydują się na zakup pojazdu z salonu. Należy pamiętać, że wiele osób nie spełnia w oczach instytucji finansujących kryteriów umożliwiających im wejście w posiadanie nowego auta w ramach kredytu, leasingu czy wynajmu długoterminowego. Dlatego olbrzymia liczba corocznie sprowadzanych i sprzedawanych w Polsce samochodów używanych nie powinna dziwić. Zwłaszcza, gdy za jedną/dwie przeciętne miesięczne pensje można nadal kupić używane auto w całkiem przyzwoitym stanie, którym da się spokojnie pojeździć jeszcze przez kilka lat. Dla tych z kolei, którym marzą się auta sportowe, luksusowe limuzyny czy potężne terenówki z napędem 4×4, rynek aut z drugiej ręki ma również atrakcyjną ofertę, pozwalając stać się właścicielem kilku lub kilkunastoletniego auta, kosztującego jako nowe w salonie nierzadko kilkaset tysięcy złotych, za często mniej niż 1/10 ceny nowego egzemplarza.

Zobacz: Czy warto kupić samochód w obecnej sytuacji na rynku? 

Skąd trafiają do nas używane auta? Od ekspertów z firmy carVertical, którzy przeprowadzili analizę głównych kierunków importu używanych samochodów do Polski. Bazą dla tych statystyk są wykonane w ciągu ostatnich 2 lat dziesiątki tysięcy raportów historii pojazdów zamówionych poprzez platformę internetową carVertical. Zleceniodawcami byli Polacy pragnących dokonać zakupu auta używanego. W każdym takim raporcie można znaleźć dane o miejscu poprzedniej rejestracji samochodu przed jego przyjazdem do Polski.

Skąd importowane są auta do Polski? TOP 5 Państw

Dane statystyczne potwierdzają, że w Polsce nieodmiennie królują samochody sprowadzane z Niemiec. Ponad połowa zamówionych w carVertical raportów dotyczyła samochodów uprzednio zarejestrowanych w tym kraju. Fakt ten nie powinien dziwić – nie jest tajemnicą, że zdecydowana liczba aut sprowadzanych od naszych zachodnich sąsiadów to auta po mniejszych lub większych „przygodach”. Zamówienie raportu historii pojazdu może ustrzec kupującego przed nabyciem pięknie polakierowanego i pachnącego auta, które okaże się posklejanym z 3 różnych samochodów, z trudem jeżdżącym wrakiem.

Źródło: dane statystyczne carVertical na bazie raportów historii pojazdu zamówionych w ciągu ostatnich 2 lat

Drugim rynkiem, z którego chętnie sprowadzamy pojazdy są Stany Zjednoczone. Jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu nie był to kierunek tak popularny. Na kupującego czekają wszak tony skomplikowanych dokumentów importowych, koszty cła, transportu do portu w USA, następnie wynajmu kontenera morskiego i przetransportowania auta z portu w Europie do miejsca docelowego. A to i tak nie koniec kłopotów – w wielu wypadkach dochodzi jeszcze konieczność dostosowania niektórych elementów wyposażenia (przede wszystkim świateł) do wymogów europejskich, co potrafi słono kosztować.

Zobacz: Dodge Challenger SRT Hellcat Redeye – ponad 800 KM mocy!

Jednak wyjątkowo atrakcyjne ceny w USA, szczególnie na używane samochody ekskluzywnych marek europejskich (BMW, Land Rover czy Mercedes) po niewielkich stłuczkach, spowodowały, że zainteresowanie importem aut zza oceanu wzrosło. Jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać firmy specjalizujące się w ich sprowadzaniu, załatwianiu całej niezbędnej dokumentacji, dostosowywaniu aut do wymogów europejskich i podstawianiu klientowi pod dom gotowego do jazdy samochodu. To spowodowało, że na ulicach polskich miast coraz więcej jest aut z tego regionu świata. Powszechna jest jednak wiedza o tym, że import samochodów z USA jest tym atrakcyjniejszy cenowo, im poważniej auto było uszkodzone w kraju swojego pochodzenia.

Coraz droższe nowe samochody i problemy z ich dostępnością

Polska scena używanej motoryzacji ma swoje cienie – to właśnie olbrzymia liczba aut po poważnych wypadkach drogowych czy klęskach naturalnych, w tym głównie powodziach. Zakup sprowadzonego z zagranicy samochodu po parkingowej stłuczce czy niegroźnej obcierce może być świetną decyzją – ceny usług blacharskich i lakierniczych w Polsce są nadal dużo niższe niż na Zachodzie, czyniąc takie naprawy opłacalnymi, przy zachowaniu spokoju o bezpieczeństwo użytkowania powierzchownie uszkodzonego auta.

Za to inwestycja w auto po poważnym karambolu to już spore ryzyko. Nie dziwi więc rosnąca popularność usług pozwalających na sprawdzenie historii pojazdu w bazach danych wielu krajów, obejrzenie zdjęć sprzed wykonania napraw blacharskich, czy nawet upewnienie się, że pojazd nie jest kradziony. Wszystko to dziś możliwe jest do uzyskania online, bez konieczności wychodzenia z domu, za cenę stanowiącą ułamek wartości auta.

Zobacz: Jakie używane auta najłatwiej sprzedać w Polsce?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności