REKLAMA

Strefa Czystego Transportu w Warszawie zatwierdzona! Od kiedy będzie obowiązywać?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 8 grudnia 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

W czwartek, 7 grudnia, warszawscy radni, podzielając zdanie prezydenta stolicy Trzaskowskiego z Koalicji Obywatelskiej, przyjęli uchwałę o wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu w Warszawie, wraz z uwzględnieniem poprawek.

Radni m.st. Warszawy postanowili, mimo społecznego sprzeciwu, że od lipca 2024 r. Śródmieście oraz fragmenty centralnych dzielnic miasta zostaną objęte Strefą Czystego Transportu. Wprowadzenie tej strefy ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu. W związku z tym do centrum miasta nie będzie już mogły wjeżdżać samochody, zwłaszcza te, które zdaniem radnych znacząco zanieczyszczają powietrze, głównie stare pojazdy z silnikami Diesla. Mieszkańcy strefy oraz osoby opłacające podatki i zameldowane w stolicy będą zwolnione z obowiązujących zasad SCT do końca 2027 r.

Dlaczego Warszawa wprowadza zakaz wjazdu dla starych aut?

Starsze samochody z silnikami Diesla stanowią główne źródło zanieczyszczeń, jak wynika z badania emisyjności pojazdów na warszawskich ulicach przeprowadzonego jesienią 2020 r. przez zespół naukowców z ICCT. Zdaniem przedstawicieli miasta Warszawy, wyniki pokazały, że pojazdy wyprodukowane przed 2006 r., stanowiące jedynie 17% floty, odpowiadały za 37% emisji tlenków azotu (NOx) i 52% emisji pyłów (PM) spośród blisko 150 tys. zbadanych pojazdów.

Władze Warszawy postanowiły podjąć działania w celu stworzenia Strefy Czystego Transportu twierdząc, że ich jedynym ich powodem jest troska o życie i zdrowie mieszkańców. Projekt SCT został przedstawiony pod koniec stycznia bieżącego roku, równocześnie rozpoczął się proces trzymiesięcznych konsultacji społecznych, podczas których wpłynęło ponad 3000 uwag. Odbyły się także rozmowy i spotkania dotyczące proponowanych rozwiązań, a przeprowadzono dodatkowe analizy zgłoszonych propozycji zmian.

Jak duża będzie Strefa Czystego Transportu w Warszawie?

Zgodnie z przyjętym projektem, Strefa Czystego Transportu obejmie obszar całego Śródmieścia i fragmenty dzielnic centralnych, ograniczając się do określonych granic. Do końca 2027 r. z zasad obowiązujących w SCT zwolnieni będą mieszkańcy strefy oraz osoby opłacające podatki i zameldowane w stolicy. Regulacje SCT będą obowiązywały ich od stycznia 2028 r., zakazując poruszania się po strefie pojazdami z silnikami Diesla starszymi niż 13 lat i pojazdami benzynowymi starszymi niż 22 lata. Dla firm istotne będą podatek CIT i siedziba firmy.

Zobacz: Test Ford Puma ST 1.0 EcoBoost

Pozostałe osoby, od lipca 2024 r., nie będą mogły korzystać z obszaru SCT pojazdami z silnikami Diesla starszymi niż 18 lat i pojazdami benzynowymi starszymi niż 27 lat. Wprowadzono również wyjątek dla seniorów, tj. osób, które przed datą uchwalenia SCT będą miały ukończone 70 lat i były właścicielami swoich pojazdów. Osoby powyżej 70. roku życia, spełniające określone warunki, będą zwolnione bezterminowo z zasad obowiązujących w ramach SCT. Zasady SCT nie będą dotyczyły również posiadaczy aut zabytkowych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności