REKLAMA

Od kogo najlepiej kupić auto używane?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 10 maja 2019
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Gdzie najlepiej kupić używany samochód? Kto oferuje auta w najlepszych stanie? Sondaż w tej sprawie przeprowadził Kantar na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Okazuje się, że Polacy najchętniej kupiliby auto od znajomych! Dlaczego? O tym w materiale.

Polski rynek nowych samochód stoi głównie dzięki przedsiębiorcom. Co do tego nie ma wątpliwości, bo pokazują to twarde dane. Gdyby nie firmy, sprzedaż nowych aut praktycznie by nie istniała. Zwłaszcza jeśli mielibyśmy porównać ja do rynku samochodów używanych. W 2018 roku sprzedano w Polsce 600 708 nowych aut. To niezły wynik, ale trzeba wziąć pod uwagę, że ponad 70% nowych samochodów kupionych w Polsce zostało zarejestrowanych na firmy. Oznacza to, że Polacy kupują na swoje prywatne potrzeby głównie auta używane. Z danych CEPiK wynika także, że w ubiegłym roku zarejestrowano w Polsce ponad 1,6 mln samochodów używanych.

Zobacz: Kupiliśmy auto za 1000 zł, które jest lepsze niż nowe z salonu!

Trzeba mieć jednak na uwadze, że w statystyce tej uwzględnia się zarówno samochody sprowadzane i rejestrowane w kraju po raz pierwszy, jak i auta używane zmieniające właściciela (przerejestrowywane) w naszym kraju. Nadal w naszym kraju dominuje trend rosnącej liczby sprowadzanych aut z zagranicy. W ubiegłym roku zza granicy do Polski trafiło ponad 1 mln aut, z czego ponad połowa pochodziła z Niemiec. Import wzrósł we 2018 roku o 7% wobec 2017 roku. Polaków nie przeraża też fakt, że zdaniem m.in. Związku Dealerów Samochodowych, nawet 85% sprowadzanych pojazdów mogło mieć cofnięty licznik.

Jak długo szuka się samochodu używanego?

Według ankietowanych Polaków, znalezienie używanego samochodu w dobrym stanie jest zadaniem trudnym, ale możliwym. Operacja ta jest jednak czasochłonna. Aż 43% badanych przyznała, że na poszukiwanie samochodu poświęcili od 1 do nawet 3 miesięcy. Problem polega na tym, że każdy chce kupić auto używane, ale w bardzo dobrym stanie techniczny, aby nie wymagało ono z początku inwestycji w naprawę. Z drugiej strony, nadal w naszym społeczeństwie pokutuje myśl, że jak auto się psuje to trzeba je sprzedać. Dlatego tak trudno jest znaleźć używane auto w dobrym stanie technicznym.

Polacy zapytani o trudności jakie napotykają w trakcie szukania auta używanego, w pierwszej kolejności wymieniają zły stan techniczny (55%), brak zaufania do sprzedającego (42%) oraz nieznaną lub niewiarygodną historię eksploatacji (41%). Obawy, jakie mają Polacy, są często odzwierciedleniem nieprzyjemnych doświadczeń, które mają za sobą w związku z kupnem takiego auta. Jednocześnie, aż 82% badanych podkreśla, że w przypadku zakupu samochodu używanego, najważniejszy jest dla nich w pełni udokumentowany stan techniczny (82%) oraz w pełni udokumentowany przebieg samochodu (80%). Niestety, często zdarza się, że to co jest napisane w ogłoszeniu, nie oddaje faktycznego stanu auta. To wszystko sprawia, że bardzo ważne przy wyborze używanego auta jest wiarygodne źródło pochodzenia oraz udokumentowana historia napraw pojazdu. I tym samym dochodzimy do setna problemu.

Od kogo najlepiej kupić używane auto?

Na rynku samochodów używanych dominują ogłoszenia od prywatnych handlarzy (nie prowadzących oficjalnie działalności) bądź komisów samochodowych. Ceny oferowanych przez nich pojazdów są bardzo konkurencyjne, zwłaszcza na tle pojazdów od osób prywatnych, będących ich pierwszymi właścicielami. Sęk w tym, że najczęściej auta te nie są uczciwie prezentowane. Warto bowiem pamiętać, że w przypadku pojazdów sprowadzanych (a takie dominują u handlarzy i w komisach) istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że np. przebieg auta będzie istotnie cofnięty. Auta z zagranicy nie figurują bowiem w CEPiK, dlatego handlarze sprowadzając auto do kraju, cofają licznik przed wykonaniem pierwszego przeglądu w Polsce. Dopiero wtedy CEPiK po raz pierwszy odnotowuje dane auto wraz wpisanym przebiegiem. Proceder taki działa jeśli auto nie ma historii serwisowej z ASO prowadzonej w formie komputerowej. Wpisy w książce są w przypadku aut z zagranicy tak wątpliwe, że często można traktować je jako fikcja literacka.

Polacy powoli stają się tego świadomi. Wyniki ankiety Kantar pokazują, że Polacy najchętniej kupiliby samochód używany wśród znajomych (40% odpowiedzi), traktując ten sposób jako najbardziej godny zaufania. Na drugim miejscu (31% wskazań) znalazły się punkty, w których oferowane są auta używane, zlokalizowane przy salonach sprzedaży nowych samochodów. W przypadku tych drugich problemem jest cena, która uwzglenia nie tylko lepszy stan techniczny (teoretycznie), ale i marżę sprzedawcy. Dlatego te oferty są często droższe niż auta sprzedawane od pierwszych właścicieli w doskonałym stanie i z mniejszymi przebiegami. Przy tych wszystkich problemach związanych z zakupem używanego auta, aż 46% Polaków przyznaje, że jeśli będą kupować kolejne auto, to będzie to nadal samochód używany. Dlaczego? Chodzi oczywiście o cenę. Nasi Rodacy najczęściej poszukują aut za 10-20 tys. zł. A taka kwota nie pozwala na zakup nowego auta, nawet najtańszego.

A Ty, od kogo kupiłeś lub zamierzasz kupić samochód? Od dilera, handlarza, prywatnej osoby z ogłoszenia a może od członka forum miłośników danej marki? Ile jesteś w stanie przeznaczyć  pieniędzy na używane auto? Daj znać w komentarzu. 

Zobacz: Najczęściej sprowadzane auta do Polski w 2018 roku

6
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
JarosławandrzejSławekKubaJohnny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jarosław
Gość
Jarosław

kupilem raz auto od prywaciarza, nacialem sie tak ze sie odechciewalo jezdzic.. do tego zadnej gwarancji zabezpieczenia no nic… bagno ! teraz kupilem od dealera AAA Auto i przynajmniej wiem co mam! Takie miejsca polecam

andrzej
Gość
andrzej

Nie kupuje się auta od HANDLARZA! To ludzka padlina i kloaka!

Sławek
Gość
Sławek

Najlepiej od pierwszego właściciela, od początku zarejestrowane w Polsce. Zawsze można się posiłkować historią auta sprawdzoną online. Są różne płatne raporty, które po VINie pozwalają sprawdzić sporo rzeczy, w tym historię szkodowości. Od jakiegoś czasu jest też historia pojazdu, więc młodsze auta powinny mieć wiarygodne przebiegi.

Kuba
Gość
Kuba

Ja mam już drugie auto używane, które kupiłem po umowie leasingowej z Master1 i sobie chwalę. To nie jest prawda co ludzie piszą, że pierwsi kierowcy tylko zajeżdżają te samochody. Przecież oni też muszą o nie dbać, żeby potem móc je zwrócić bez dodatkowych kosztów. No i Ty jako kupujący masz do dyspozycji pełną historią serwisową, bo te auta były przecież serwisowane w ASO. No i najczęściej kupujesz je z dużych firm, więc nie musisz się bać, że to jest jakiś Janusz krzak, który zaraz zniknie. Nie wiem czy są jakieś bardziej pewne używane fury niż te.

Johnny
Gość
Johnny

Byle nie od Janusza xD od rodziny to różnie bo nie bez powodu mówi się , że z rodziną tylko na zdjęciach dobrze wychodzi. Fajny artykuł bo koleżanka szuka właśnie autka ;D

Aktualności