REKLAMA

Czy warto kupić samochód w obecnej sytuacji na rynku? 

Autor: Materiał partnera · Zdjęcia: · Dodane: 26 listopada 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy warto nabyć auto przy obecnej sytuacji rynkowej? Wielu z Was zadaje sobie to pytanie. Panika wywołana koronawirusem miała wpływ m.in. na rynek samochodowy. Problemy z produkcją nowych aut spowodowały wzrost ich cen i wydłużenie okresu oczekiwania na obiór pojazdów. Co nas jeszcze czeka i jakie warianty warto rozważyć?

Analitycy autobaza wykazali, że w wyniku pandemii i różnych zawirowań na rynku mamy nawet o 400 tysięcy mniej zarejestrowanych aut osobowych. Dotyczy to zarówno nowych aut jak i rynku wtórnego. Czy w takiej sytuacji teraz jest dobry moment na zakup samochodu używanego?

Obecna sytuacja na rynku

Aby trafnie odpowiedzieć na to pytanie należy przyjrzeć się obecnej sytuacji na rynku. Mimo pandemii i braku pewności co do następnych lockdownów – również tych energetycznych, wpływających na biznesy, nastroje są raczej optymistyczne. Nadal mamy sporo chętnych zarówno na zakup nowych jak i używanych aut. Są informacje dotyczące badań Eurostatu, gdzie europejscy klienci są tak samo zainteresowani zakupem nowych aut, jak byli jeszcze w 2019 r., czyli przed pandemią. Niestety, nie przekłada się to na statystyki sprzedaży…

I tu się zaczyna problem, gdyż podaż nie nadąża za popytem. Na rynku nowych aut występuje obecnie spore przesunięcia w czasie realizacji zamówień na zakup samochodu. Na nowe auta zamówione w listopadzie 2021 roku czeka się od 6 do nawet 8 miesięcy. To nie wszystko. Nowe auta mają okrojone wyposażenie – np. zmniejszoną ilość czujników keyless, lub są przekazywane nabywcy bez wyposażenia niezbędnego do jazdy. Np. bez radia, które jest montowane w późniejszym okresie. Niestety okrojone wyposażenie nie przekłada się na zmniejszenie ceny zakupu samochodu. Wręcz przeciwnie.

Ceny nowych aut

Ceny urosły nawet o 15-20% w stosunku do zeszłego roku. Wiąże się to nie tylko z tym, że pewne komponenty potrzebne do budowy aut stały się towarem deficytowym, ale również dlatego, że nowe auta muszą spełniać coraz to bardziej wyśrubowane normy emisji i wprowadzać dodatkowe systemy bezpieczeństwa. A to wszystko kosztuje.

Redakcja autobaza.pl ustaliła że ceny nowych aut będą “aktualizowane” jeszcze w listopadzie 2021.

Mało tego, dealerzy zachęcają do składania zamówień, twierdząc iż zaraz wchodzą zmiany w cennikach i auta podrożeją o kolejne 5 do 10%.

Rynek wtórny aut

Wszystkie te trudności powodują, że część popytu przesunęła się na rynek wtórny. Klienci zaczęli szukać stosunkowo nowych aut. Wzmożone zainteresowanie dotyczy aut rocznych i dwuletnich. Oferty na auta poleasingowe są dosłownie rozchwytywane. Na rynku wtórnym ceny aut również wzrosły. Tutaj klienci także zmagają się z luką podaży. Firmy opóźniając wymianę swoich flot na nowe (z powodu niepewnej sytuacji na rynku w 2020 roku, czy z powodu długiego oczekiwania na auta w 2021 roku), przyczyniły się do zmniejszonej ilości aut z drugiej ręki.

Dodatkowo spadająca wartość nabywcza polskiego złotego sprawia, iż handel autami z importu nie jest już tak opłacalny jak przed pandemią. Ponadto w UE, chociażby w Niemczech mają podobne problemy z podażą aut jak w Polsce… Doszło do tak niewiarygodnej sytuacji, że auto używane kupione na początku 2021 roku, potrafi po kilku miesiącach użytkowania kosztować więcej niż było warte w momencie zakupu…

Zobacz: Oto najczęściej poszukiwane używane auta w Polsce!

I tu dochodzimy do sedna realiów panujących obecnie na rynku. Nie ma co liczyć, że ceny zaczną spadać. Jeżeli rozważasz zakup samochodu to musisz się pośpieszyć. W przeciwnym razie zapłacisz po prostu więcej. Wbrew pozorom, przy obecnym poziomie inflacji, może być to dobry sposób na zainwestowanie oszczędności.

Numer VIN twoim przyjacielem

Przy takich problemach na rynku wtórnym musisz być czujny i nie dać się nabrać na fikcyjne oferty, czy auto “igła”. Pamiętaj, aby przed zakupem poprosić o numer VIN i go sprawdzić. Musisz po prostu poszukać informacji o historii pojazdu.

Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.autobaza.pl i wpiszesz w specjalne pole VIN. System przeszuka dostępne bazy danych i poda ci informacje, jakie zostały znalezione. Na tej podstawie ocenisz, czy dane zawarte w raporcie są dla ciebie przydatne. Nie warto ryzykować zakupem niesprawdzonego auta, bo zamiast zyskać stracisz nerwy i pieniądze. Nie warto więc oszczędzać na zakupie raportu.

Raport historii pojazdu zazwyczaj zawiera bardzo użyteczne dane, takie jak:

  1. zdjęcia
  2. przebiegi
  3. możliwe incydenty
  4. dane techniczne
  5. wyposażenie
  6. rok budowy/rok modelowy, itp.

Kupując raport historii pojazdu na autobaza.pl zdecydowanie więcej zyskasz niż stracisz. Ponadto na twoim koncie pojawi się spora zniżka na zakup kolejnego raportu. Zdecydowanie warto rozważyć taką ofertę. Na niej na pewno nie stracisz… I pamiętaj: raport VIN to niezależne źródło informacji o pojeździe.

Artykuł opracowany przez firmę Autobaza.pl

6
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Daily DriverDerekBartekmichalekgwiazda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bartek
Gość
Bartek

Nie wierzę tym testom

michalek
Gość
michalek

Lepiej używke teraz kupić. Nie ma co wystukać się z kasy w tych czasach.

gwiazda
Gość
gwiazda

Jaki raport obejmuje zdjęcia szkody?

Poleasingowe.pl
Gość
Poleasingowe.pl

Używanie raportów naprawdę pomaga w podjęciu decyzji. Sami dołączamy opinie rzeczoznawcy do każdego wystawionego pojazdu a do większości jest raport 🙂

Derek
Gość
Derek

widziałem opinię waszych płatnych rzeczoznawców. Kilka razy zwracałem nawet wam uwagę na to co zawieraja opinie. Typu wyposażenie – widoczne gołym okiem nie uwzględnione w opinii, uskzodzenia, historia pojazdu. Z tego co zauważyłem opinia jest robiona dla sztuki a nie aby przedsawić oferty do sprzedaży na odległość. Zresztą w większości opinii jest zastrzeżenie które wyklucza odpowiedzialność wykonującego opinię – nie dokonano próby jazdy ze względnu na ograniczenia placu. Czyli nie było obciażenia silnika i układu napędowego (często najdroższych elementów pojazdów). Jest to w zastrzeżeniach do OT. Dodam że rzeczozawca wskazuje jednoznacznie że za nic nie odpowiada i należy wykonać samodzielnie… Czytaj więcej »

Aktualności