REKLAMA

Niemcy powodują w Polsce najwięcej wypadków drogowych!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 14 października 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Kierowcy z jakich krajów powodują w Polsce najwięcej wypadków drogowych? Z Niemiec! Na dodatek z roku na rok doprowadzają oni do coraz większej liczby wypadków. Czyżby łatka wzorowych kierowców była tylko efektem dobrego PR-u i mitów powielanych z przeszłości? 

Niemcy to kraj, który poza Austrią, Szwecją i Szwajcarią, uważany jest za państwo bardzo restrykcyjnie pochodzące do egzekwowania przepisów ruchu drogowego. Wysokie mandaty w połączeniu z karami aresztu za popełnione wykroczenia drogowe (traktowane w Niemczech często jako przestępstwa, a nie wykroczenia) sprawiają, że kierowcy niemieccy są bardzo zdyscyplinowani na drodze. Ale po przekroczeniu polskiej granicy czują się chyba bardziej swobodnie, bo relatywnie niskie mandaty w stosunku do ich pensji i dużo łagodniejsze kary, zupełnie zmieniają ich styl jazdy. Tylko w 2019 roku zagraniczni kierowcy spowodowali na polskich drogach aż 17 tysięcy wypadków i kolizji, czyli o 11,8% więcej niż w 2018 roku! Co najciekawsze, najczęściej sprawcami szkód byli posiadacze samochodów z Niemiec (27%), a nie np. z Ukrainy czy Rosji, na których skarżą się często polscy kierowcy.

Kierowcy z jakich krajów powodują w Polsce najwięcej wypadków?

Przedstawiciele firmy rankomat.pl przeanalizowali statystyki udostępnione przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wynika z nich, że w ubiegłym roku firmy ubezpieczeniowe wypłaciły poszkodowanym w wypadkach i kolizjach, których sprawcami byli obcokrajowcy 114,4 mln zł. Średnia wartość odszkodowania wyniosła 6,7 tys. zł.

Zobacz: Kolizja czy wypadek drogowy – jaka różnica?

W 2019 r. doszło w Polsce do 485,7 tys. zdarzeń drogowych, w tym 30,3 tys. wypadków i 455,4 tys. kolizji – wynika z danych policji. Z kolei jak informuje Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), sprawcami 17 tysięcy (około 3,5%) z nich byli obcokrajowcy. To o 11,8% więcej niż w 2018 r., a także o 16,4% niż w latach 2016-2017.

Kierowcy z jakim krajów powodują najwięcej wypadków w Polsce? Z Niemiec, Ukrainy i Litwy.

Sprawcami największej liczby wypadków i kolizji na polskich drogach byli kierowcy z Niemiec (27%). Mniej szkód spowodowali właściciele samochodów z Ukrainy (11%) i Litwy (8,5%), a także Białorusi (7,8%) oraz Czech (7,6%). Oznacza to, że sprawcami 61,9% wypadków i kolizji drogowych byli mieszkańcy krajów sąsiadujących z Polską. Z danych PBUK wynika, że ta tendencja utrzymuje się od wielu lat. Jej główną przyczyną jest duży ruch tranzytowy w kierunku wschód-zachód.

Ile kosztuje naprawa szkód spowodowanych przez zagranicznych kierowców?

W 2019 r. towarzystwa ubezpieczeniowe wypłaciły poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych, których sprawcami byli obcokrajowcy 114,4 mln zł. Średnia wysokość odszkodowania wyniosła 6,7 tys. zł.

W 2019 roku Polacy za granicą byli sprawcami 73 tys. kolizji i wypadków. Czyli średnio 200 dziennie. Widać tutaj też pewną „sąsiedzką zależność”, ponieważ 51% z nich miało miejsce na terenie Niemiec – wynika z danych PBUK. Polska polisa OC chroni w przypadku zdarzenia drogowego za granicą, mimo to 585 sprawców kolizji i wypadków poza granicami naszego kraju takiego ubezpieczenia nie miało.

Zobacz: Kierowcy jakich aut powodują najwięcej wypadków?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności