REKLAMA

Czy kobiety są gorszymi kierowcami? Płeć ma wpływ na prowadzenie auta?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 6 marca 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy kobiety gorzej prowadzą? Jeśli tak, to dlaczego mężczyźni powodują więcej wypadków? Za wszystko odpowiedzialna jest płeć, a ściślej rzecz ujmując hormony, które są z nią bezpośrednio powiązane. Wbrew na siłę propagowanej i błędnie rozumianej „równości”, kobiety i mężczyźni to dwa różne światy, o czym przekonują od lat naukowcy i badacze. I jest to coś fantastycznego, bo ta odmienność sprawia, że tam gdzie za bardzo zaczyna buzować testosteron, potrzebny jest spokój i opanowanie kobiecego estrogenu. Inaczej nasze drogi stały by się jednym, wielkim polem bitwy.

Nie da się ukryć, że w ostatnim latach rosną spory dotyczące promowanej równości społecznej. Doszło już do tego, że w imię chorych ideologii, zaczyna się zmieniać prawa natury i wynikające z nich różnice między przedstawicielami obu płci.  Forsowane hasła każą wierzyć (bez poparcia w faktach), że płeć nie ma wpływu na nasze zachowania czy umiejętności. Badania naukowe obalają jednak te „herezje” i to już od wielu lat. Kobiety i mężczyźni różnią się od siebie pod wieloma względami, a decyduje o tym odmienność płci. Płeć definiuje, a w zasadzie jest definiowana, przez hormony, które wpływają też na psychikę czy motorykę danej osoby. I podkreśla to też najnowszy raport Instytutu Transportu Samochodowego (ITS), które skupił się na ocenie wpływu hormonów na prowadzenie samochodu

Sprawcy wypadków samochodowych według płci

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że najczęściej sprawcami wypadków są mężczyźni. Tylko w 2019 roku spowodowali 73,2%., zaś kobiety 22,9%z nich. Statystycznie 66,3% wypadków spowodowanych przez pieszych było zawinionych przez mężczyzn, kobiety piesze spowodowały 31,6% takich zdarzeń.

Zobacz: Kim jest przeciętny kierowca auta marki BMW w Polsce?

Dane te sugerują, iż do czynników mających wpływ na zdarzenia drogowe należy również płeć. Specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu często podnoszą argument, że tego rodzaju statystyki wynikają z faktu, iż kobiet aktywnie kierujących jest zdecydowanie mniej w ruchu drogowym. Inni badacze argumentują, że mężczyźni nie jeżdżą gorzej od kobiet, tylko szybciej. A szybsza jazda, to większe ryzyko wypadku, stąd takie statystyki.

Dane Instytutu Transportu Samochodowego wskazują, że kobiety powodują jeden wypadek na 6,7 mln przejechanych kilometrów, a mężczyźni – raz na 4,7 mln km. Oznacza to, że mężczyźni są sprawcami wypadków 1,5 razy częściej niż kobiety

– mówi Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS. Naukowcy od dawna próbują ustalić różnice i podobieństwa pomiędzy kobietami a mężczyznami w zakresie umiejętności prowadzenia pojazdu i zachowania na drodze. Przysłowiowa „kobieta za kierownicą” mężczyznom zazwyczaj kojarzy się pejoratywnie, choć zdarzają się też kobiety, które dość stanowczo reagują na zbyt pasywną jazdę swoich koleżanek.

Dlaczego kobiety mają problemy z manewrami, a mężczyźni z prędkością?

Prawdą jest, że wrodzone odmienności w strukturze mózgu sprawiają, że kobiety i mężczyźni w odmienny sposób przetwarzają informacje, co w efekcie daje inne zdolności, spostrzeżenia i prowadzi do różnorodnych zachowań.

Wiele analiz pokazuje, wbrew obiegowym opiniom, że to kobiety mają wszelkie predyspozycje, by być lepszymi kierowcami niż mężczyźni. Testy oceniające cechy dobrego kierowcy, przeprowadzone m.in. przez angielskich naukowców, którzy przebadali pod tym kątem kilkudziesięcioosobową grupę kobiet i mężczyzn potwierdzają, że dzięki wyższemu poziomowi estrogenu, który gwarantuje lepsze funkcjonowanie czołowych płatów mózgu, kobiety wypadają lepiej w testach pamięci przestrzennej, koncentracji, podzielności uwagi, a także – co istotne – znajomości przepisów. Kobiety jeżdżą bardziej zachowawczo, ostrożnie i są spokojniejsze oraz częściej stosują się do kodeksu drogowego

– wylicza dr Ewa Odachowska, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego.

Dlaczego mężczyźni lepiej prowadzą auto, a częściej powodują wypadki?

Z kolei testosteron sprawia, że mężczyźni mają lepsze wyczucie perspektywy i lepiej czytają np. mapy. Z drugiej strony męski hormon może przyczyniać się do częstego przekraczania dozwolonej prędkości i szybkiej jazdy. Nie dziwi zatem fakt, iż to przedstawiciele tej płci są częściej uczestnikami kursów zmniejszających liczbę punktów karnych. Mężczyźni wykazują również wysoką tendencje wrogości do innych kierowców. W ich przypadku agresja przybiera najczęściej formę fizyczną, w przeciwieństwie do kobiet, którym towarzyszy zwykle agresja werbalna. Tego rodzaju tendencje dotyczą częściej kobiet androgynicznych, tzn. takich, które w repertuarze swoich zachowań często stosują męskie strategie. Jak przekonuje dr Ewa Odachowska z ITS:

To, że kobiety mogą być lepszymi kierowcami, niż mężczyźni wynika z faktu, że nie poszukują one zachowań wywołujących silne doznania i nie mają tendencji do podejmowania ryzykownych działań. Zdając sobie sprawę z tego, iż zachowanie takie wymaga dużej odporności i niższej wrażliwości, nie podejmują decyzji, które narażałyby je i innych uczestników ruchu na tak znaczne koszty emocjonalne.

Niestety wraz ze wzrostem aktywności kobiet rośnie również ich udział w wypadkach drogowych. Co gorsza istnieją wyniki badań, które wskazują na to, że kobiety, szczególnie te młode, energiczne zmieniają swój sposób jazdy.

Zobacz: Sprawcy wypadków samochodowych według wieku

Coraz częściej pojawiają się w ryzykownych sytuacjach, jeżdżą agresywniej, częściej sięgają też po alkohol. Tymczasem organizm kobiety produkuje mniej enzymu rozkładającego cząsteczki alkoholu w żołądku, a zatem upijają się one szybciej, a skutki zdrowotne są często w ich przypadku poważniejsze. Jak zauważa Anna Zielińska z POBR ITS:

Wydaje się, że często krytykowane kobiety pragną dorównać mężczyznom przyjmując tzw. męski styl jazdy, ze wszystkimi jego negatywnymi konsekwencjami. Wciąż jednak większość kobiet siadając za kierownicą wykazuje więcej rozwagi i odpowiedzialności niż mężczyźni

Powszechnie wiadomo, że sprawne prowadzenie pojazdu tożsame jest z techniką jazdy, w czym mężczyźni w większości są zdecydowanie lepsi. Jednak o bezpieczeństwie na drodze nie decyduje sama technika kierowania, tylko świadomość ryzyka, szacunek dla innych użytkowników ruchu, również pieszych czy rowerzystów.

Zobacz: Rekordowe przekroczenia prędkości przez kierowców w Polsce!

Źródło:

  1. Odachowska, E., Ścigała, D. (2014). Kobieta i mężczyzna za kierownicą. Psychologiczne aspektu różnic płciowych w zachowaniu na drodze. Transport Samochodowy 2/14. Warszawa: Wydawnictwo Instytutu Transportu Samochodowego;
  2. Zielińska A. (2006). Kobieta i biznes
  3. Dane o wypadkach: Komenda Główna Policji/Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS

Zobacz: Kierowcy jakich aut powodują najwięcej wypadków?

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Kamilmaki Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kamil
Gość
Kamil

Jest to bardzo prawdopodobne że kobiety popełniają mniej wykroczeń i wypadków, ale czy to jest miarodajne? Ile kobie prowadzi 40 tonowy zestaw po zaśnieżonej, krętej drodze? Ile kobie musi dostarczyć leki po aptekach w wielkim mieście gdzie jest wymaganym parkowanie na zakazach? Ile kobiet jest kurierami? Większość kobiet jedyne gdzie jeździ, to do pracy i sklepu tymi samymi trasami. Znam parę kobiet które, mają po po 20 lat prawo jazdy i nigdy nie jechały autostradą oraz nigdy (oprócz egzaminu) nie parkowały tyłem, to jak mają powodować wypadki xD Znam takie co zdały prawo jazdy, nie jeździły 2 lata i zapomniały… Czytaj więcej »

maki
Gość
maki

z bólem serca jako kobieta, niestety potwierdzam, z wielkim żalem, TAK, kobiety są o wiele gorszymi kierowcami, w tym ja ( dlatego przestałam jeździć(. Są oczywiście wyjątki, ale jest ich niewiele

Aktualności