REKLAMA

Ślepota pozauwagowa – gdy nie widzisz przeszkody, bo się jej nie spodziewasz!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 1 kwietnia 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Mniejszy ruch na drogach niż zwykle paradoksalnie może bardziej przyczynić się do wypadku niż te większy. Ślepota pozauwagowa to problem, z którym boryka się kierowca, który nie spodziewa się zagrożenia czy przeszkody m.in. z uwagi na rozluźnienie się ruchu na drogach.

Wielokrotnie spotykałem się z opiniami kierowców, którzy twierdzili, że dynamiczna jazda na drodze (nie szybka, ale dynamiczna) ich zdaniem bardziej poprawia bezpieczeństwo niż jej jednostajna jazda, bo kierowca jest cały czas skupiony na sytuacji na drodze. W związku z tym, że osobiście sam miałem od lat podobne spostrzeżenia, postanowiliśmy w redakcji sprawdzić, czy zjawisko to ma już jakieś uzasadnienie naukowe. Szybko okazało się, że faktycznie istnieje takie wytłumaczenie i można je całkiem łatwo opisać. Okazuje się, że na drogach dochodzi do wypadków, których przyczyną jest tzw. ślepota pozauwagowa i ma ona miejsce zwłaszcza wtedy, gdy ruch na drogach jest mały, a kierowcy są bardzo rozluźnieni bądź wręcz flegmatyczni za kółkiem. Zjawisko polega na tym, że kierowca nie widzi obiektu znajdującego się w zasięgu wzroku, bo… nie spodziewa się go zobaczyć.

Ślepota pozauwagowa – jednostajna jazda i mały ruch na drodze mogą być niebezpieczne

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Daily Driverderek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
derek
Gość
derek

DailyDriver, temat nieprawdopodobnie ciekawy ale poruszony bardzo płytko. Dodatkowo oratorem jest cyt….mówi Adam Knietowski, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault…. jednak czym mozna uznać go za autorytet w tej sprawie? czy można powołać sie na tę wypowiedź podczas procesu? warto przy okazji takich felietonów podać jakieś źródła wiedzy, wtedy zainteresowani mogliby pogłębić wiedzę w tym zakresie. A tak to poruszono temat który jest znany kierującym czyli dość oczywisty jednak nie nazwany.
Czy ma ktoś może jakąś wiedzą gdzie można źródłowo doczytać o tej przypadłości?

Aktualności