REKLAMA

Opony zimowe i kraje, w których są one obowiązkowe

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 9 lutego 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

W jakich Państwach opony zimowe są obowiązkowe? Czy jest to uzależnione od pory roku, terminu albo regionu kraju? Czy to prawda, że w niektórych krajach opony zimowe muszą być założone jeśli na drodze stoją określone znaki? Sprawdzamy jak wygląda obowiązek zmiany opon na zimowe w Europie.

Producenci opon i zrzeszające je organizacje przekonują i zachęcają polskiego ustawodawcę, aby w naszym kraju wprowadzić obowiązek wymiany opon na zimowe. Przekonują, że nie chodzi tu o ich zyski (w co ciężko jednak uwierzyć), ale o bezpieczeństwo. Powołując się na dane jakie publikuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej twierdzą, że w Polsce powinien istnieć obowiązek korzystania z opon zimowych w terminie od 1 grudnia do 1 marca, bo wtedy mamy warunki, w jakich opona zimowa góruje nad letnią swoimi właściwościami. Sęk w tym, że w ostatnich latach zimy były bardzo ciepłe, co uśpiło czujność kierowców. Gdy nadeszła tegoroczna zima 2020/2021 temat obowiązkowej zmiany opon na zimowe powrócił. A jak to wygląda w innych krajach?

Opony zimowe a liczba wypadków

Jak przekonuje Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej z takim klimatem, gdzie przepisy nie przewidują wymogu jazdy na oponach zimowych lub całorocznych w warunkach jesienno-zimowych. Związek jednocześnie podkreśla, że mamy jedne z najgorszych statystyk dotyczących liczby ofiar na drogach. Sęk w tym, że związek zapomina dodać, że w Polsce najwięcej osób ginie na drogach latem i jesienią, a nie podczas zimy.

Zobacz: Opony zimowe – jakie ciśnienie będzie właściwe?

Warto jednak pamiętać, że opony zimowe lub całoroczne zapewniają większe bezpieczeństwo przy ujemnych temperaturach powietrza. Komfort jazdy na takich oponach jest nieporównywalnie większy, zwłaszcza w kopnym śniegu bądź w trakcie podjeżdżania na ośnieżone wzniesienia. Co więcej, w innych Państwach Europy faktycznie istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe. Choć nakaz ten ma różną formę.

Obowiązkowa wymiana opon na zimowe – kraje Europy

Wyjątkowe restrykcje panują np. w Szwajcarii i Liechtensteinie, gdzie kierowca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności nie tylko za spowodowanie wypadku na oponach letnich zimą, ale i za nieprzygotowanie auta do jazdy w warunkach zimowych.  Z kolei w takich Państwach jak m.in. Bułgaria, Czechy, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia Szwecja, Finlandia, Białoruś czy Rosja należy poruszać się autem na oponach zimowych w konkretnym terminie ustalonym przez władze dane kraju.

Zobacz: Koło zapasowe czy zestaw naprawczy do opon – co lepiej mieć w samochodzie?

Prawo dotyczące opon zimowych Kraj
Obowiązek kalendarzowy (określony różnymi datami) Bułgaria, Czechy, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia Szwecja, Finlandia, Białoruś, Rosja, Norwegia, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Macedonia, Turcja
Obowiązek mieszany kalendarzowo-pogodowy Austria, Chorwacja, Rumunia, Słowacja
Obowiązek nakładany znakami Hiszpania, Francja, Włochy
Obowiązek na kierowcy dostosowania auta do zimy i konsekwencje finansowe spowodowania wypadku na letnich oponach Szwajcaria, Liechtenstein

U naszych zachodnich sąsiadów oraz w Luksemburgu opony letnie należy obowiązkowo wymienić na zimowe tylko wtedy, gdy warunki pogodowe będą to wymuszały. Natomiast w Austrii, Chorwacji, Rumunii i na Słowacji, obowiązek jest uzależnione zarówno od daty w kalendarzu jak i warunków pogodowych. I na końcu jest jeszcze trio Hiszpania, Francja, Włochy, w których to Państwach obowiązek zmiany opon na zimowe regulują znaki na drodze. Po prostu w pewnych rejonach warunki pogodowe są tak trudne, że kierowcy muszą poruszać się po nich na ogumieniu zimowym.

Zobacz: Jak odczytać rok produkcji opony, czyli do czego potrzebny jest DOT?

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
BepeLotnikŁukaszDaily DriverBolo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bepe
Gość
Bepe

Już dawno powinni to zrobić u nas.

Lotnik
Gość
Lotnik

Powinien być obowiązek jazdy na oponach zimowych lub całorocznych. Na letnich nie ma jazdy przy takiej pogodzie

Łukasz
Gość
Łukasz

Dobrze że Was można dziś poczytać 🙂 dziękuję

Bolo
Gość
Bolo

Warto byłoby dodać, że określenie typu opony spełniającej lokalne wymagania określa się na podstawie znaku 3PMFS na oponie. Tym samym, wiele opon całorocznych będzie również spełniać wymóg stosowania opony zimowej.

Aktualności