REKLAMA

Toyota wznawia produkcję części do sportowego modelu 2000GT!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Toyota · Dodane: 9 lipca 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Rusza ponowna produkcja części do sportowej Toyoty 2000GT, pierwszego supersamochodu w historii japońskiej marki. Za rozszerzenie programu GR Heritage Parts Project odpowiada Toyota Gazoo Racing (TGR). Części do klasycznego coupe będą dostępne zarówno w Japonii, jak i na innych rynkach. To kolejny po Suprze A70 i A80 kultowy model tej marki, ktory doczekał się ponownej produkcji wybranych części zamiennych!

Toyota rozszerza zakres swoich kultowych, sportowych modeli aut, dla których będzie produkować części zamienne. Po wznowieniu produkcji wybranych podzespołów do legendarnej Supry (A80 i A70), teraz poszerza linię GR Heritage Parts o części do niesamowitej Toyoty 2000GT z 1967 roku. Dzięki temu właściciele tych wyjątkowych aut będą mogli kupić oryginalne komponenty w autoryzowanych salonach Toyoty. Nie od dziś wiadomo bowiem, że najtrudniejsze w serwisowaniu starych aut, zwłaszcza tych niszowych, jest pozyskiwanie części zamiennych.

Toyota 2000GT to wyjątkowe auto

Toyota 2000GT to sportowy samochód opracowany we współpracy z Yamaha Motor Co., który zadebiutował na rynku w 1967 roku. Choć do 1970 roku powstało tylko 337 egzemplarzy, sportowe coupe zdobyło światową sławę jako samochód Jamesa Bonda w filmie „Żyje się tylko dwa razy”. Toyota zastosowała w nim wiele najnowocześniejszych japońskich technologii, w tym 2-litrowy, 6-cylindrowy, rzędowy silnik DOHC, dwuwahaczowe zawieszenie wszystkich kół, hamulce tarczowe przy każdym kole, radialne opony, koła ze stopu magnezu i otwierane reflektory. Samochód rozpędzał się do prędkości 220 km/h, dorównując swoim europejskim konkurentom.

Jeszcze przed debiutem rynkowym Toyota 2000GT wzięła udział w wyczynowych testach prędkości i pomimo nadciągającego cyklonu i niebezpiecznych warunków atmosferycznych pobiła trzy rekordy świata (na 10 000 mil, 15 000 km i 72 godzin) oraz 13 międzynarodowych rekordów. W wielu wyścigach zajęła pierwsze miejsce lub zdobyła wysokie pozycje w klasyfikacji.

Jakie części do 2000GT będą znowu produkowane?

Seria GR Heritage Parts do Toyoty 2000GT zawiera części związane z pięciostopniową manualną skrzynią biegów oraz mechanizmem różnicowym. Do skrzyni biegów można dokupić koła zębate, piastę i pierścień synchronizatora, zestaw uszczelek i simeringów, zestaw łożysk, zestaw pierścieni zabezpieczających, podkładki dystansujące i widełki zmiany biegów, zaś do mechanizmu różnicowego zestaw kół zębatych przekładni głównej wraz ze śrubami zestawu zębatek.

Zobacz: Jak długo dostępne są części samochodowe w ASO?

Aby projekt części zamiennych do modelu 2000GT mógł zakończyć się powodzeniem, Toyota zaangażowała w jego realizację zarówno własne fabryki i ośrodki rozwojowe, jak i renomowanych partnerów. Od 1 sierpnia 2020 roku na stronie TOYOTA GAZOO Racing będą publikowane odpowiednie informacje oraz rozpocznie się przyjmowanie zamówień. Części GR Heritage Parts można zamówić także w salonach Toyoty w taki sam sposób jak standardowe części do współczesnych modeli. Pierwszy zestaw części z serii Heritage Parts Project dotyczył klasycznej Toyoty Supry A70 i A80, czyli 3. i 4. generacji modelu, produkowanych odpowiednio w latach 1986-1993 oraz 1992-2002. Sprzedaż pierwszych trzech elementów (wskaźnika poziomu paliwa do A70 oraz klamek do A70 i A80) ruszyła 1 lipca 2020.

Zobacz: Toyota wznawia produkcję części do Supry A70 oraz A80!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności