Ford F-150 Raptor R otrzyma silnik V8, tylko nie wiadomo jeszcze który!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 28 sierpnia 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Sportowy pickup Ford F-150 Raptor R będzie mieć silnik V8, a nie doładowane V6. Nie wiadomo jednak, jaki dokładnie motor trafi pod jego maskę. Opcji jest kilka, w tym nawet silnik V8 o pojemności prawie 7 litrów!

W środę Ford zaprezentował Forda F-150 Raptor 2021 z najmocniejszą wersją 3,5-litrowego silnika V-6 Ecoboost z podwójnym turbodoładowaniem. Póki co jej parametry mocy nie zostały oficjalnie podane, ale powinny być na tyle wysokie, aby śmiało konkurować z RAM-mem 1500 TRX, dysponującym mocą 711 KM. Ale w Fordzie nie powiedzili jeszcze ostatniego słowa w kontekście Raptora.

Ford F-150 Raptor R z dużym silnik V8?!

Jak wynika ze słów rzeczniczki Forda w USA, pani Dawn Mckenzie, Ford F-150 Raptor doczeka się wersji R, który pojawi się w 2022 roku. Na dodatek będzie mieć pod maską silnik V8 a nie V6! Nie może ona powiedzieć jaki dokładnie będzie to silnik i nie wiadomo czy będzie on posiadał doładowanie (mechaniczne lub turbo) czy nie (silnik wolnossący). Jednak wszystkie znaki na niebie wskazują, że raczej będzie to doładowany motor V8.

Opcji jest kilka. Z jednej strony Ford mógłby z łatwością doładować 5-litrowy V8, chociaż ma prostsze rozwiązania. Mustang Shelby GT500 wyposażony będzie w doładowany sprężarką mechaniczną Eaton silnik 5.2 V8 o mocy ok. 760 KM. Teoretycznie bez problemu zmieściłby się do komory silnika F-150 Raptor R bez żadnych problemów, ale układ przeniesienia napędu wymagałby wzmocnienia, aby poradzić sobie z mocą.

Ford silnik 7.3 V8 Godzilla raczej nie trafi pod maskę Raptora R, ale jest szansa, że nowy motor będzie równie potężny.

W 2020 roku pisaliśmy jednak o tym, że Ford pracuje nad silnikiem 6.8 V8 w fabryce Windsor. Już wtedy pojawiła się informacja od pracownika Forda, że motor ten będzie on używany w „pochodnych Mustanga i F-150”. Oczekuje się, że nowy silnik będzie produkowany w różnych pojemnościach powyżej 6,0 litrów do różnych zastosowań. Nie jest jasne, czy Ford ma zamiar doładować ten nowy V8, ale co najmniej jedna z tych wersji mogłaby zostać użyta w Raptorze. Czy tak będzie? Taką mamy nadzieję. Raptor pierwszej generacji był oferowany z V8 o pojemności 5,4 litra i V-8 o pojemności 6,2 litra. Wkrótce porzucono 5,4-litrowy V-8, a 3,5-litrowy V6 z podwójnym turbodoładowaniem zastąpił 6,2-litrowy V8 w drugiej generacji Raptora, który rozpoczął się w 2016 roku.

Zobacz: Ford wzmocni silnik 7.3 V8 Godzilla za pomocą podwójnego turbo?!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności